Vége a legalacsonyabb ár uralmának!

A közbeszerzési és koncessziós szerződésekre vonatkozó új uniós szabályozás révén az állami, önkormányzati szervek jobb minőségű, olcsóbb szolgáltatásra, árura, munkára köthetnek szerződést. Ezentúl a kis- és közepes méretű vállalatok is könnyebben pályázhatnak, az alvállalkozói szerződésekre pedig szigorúbb előírások vonatkoznak.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kisvállalkozások is könnyebben indulhatnak – Kép:SXC

Az eddigi uniós közbeszerzési szabályokat felülíró új szabályok – amelyekről az Európai Parlament és a Tanács között már 2013 júniusában megállapodás született – most első ízben a koncessziós szerződésekre is közös uniós normát határoznak meg. Az új kiválasztási feltételek a környezetvédelmi, szociális és innovációs szempontokat jobban szem előtt tartják, így élénkítik a versenyt, és értékesebb megoldásokat eredményeznek.

„A koncessziós szerződésekre vonatkozó új szabályok szintén a belső piac megerősítésének kézzelfogható jelei. Olyan egészséges gazdasági környezetet alakítanak ki, amely az összes szereplőnek: az állami és önkormányzati szerveknek, a magánvállalatoknak és végül az EU polgárainak is javára válik. A szabályok mindenki számára egyértelműek lesznek – ígérték a képviselők.

Jó minőség, jó áron

A „gazdaságilag legelőnyösebb ajánlat" kritériumának bevezetésével a pályázatot kiírók a beszerzések során az ajánlati ár és az életciklusköltség mellett nagyobb hangsúlyt fektethetnek a minőségre, a környezetvédelmi szempontokra, a szociális megfontolásokra vagy az innovációra. Az új feltétel véget vet a legalacsonyabb ár uralmának, és ismét a minőség kerül a központba.

Innovatívabb megoldások

A képviselők elérték egy teljesen új eljárás bevezetését annak érdekében, hogy nagyobb eséllyel szülessenek innovatív megoldások a közbeszerzési eljárások során. Az új „innovációs partnerség" keretében az állami, önkormányzati szervek konkrét feladat megoldására írják majd ki a tendert anélkül, hogy a pontos megoldást leírnák. Ennek következtében a pályázat kiírója és a pályázó közösen innovatív megoldásokat dolgozhat ki.

Német tenderre, magyar!
Egyre több magyar vállalkozás, illetve termék méreti meg magát sikeresen nemzetközi közbeszerzéseken. Ebből a szempontból az egyik legcsábítóbb célpont a német piac lehet.
Kevesebb papírmunka a pályázóknak, egyszerűbb részvétel a kisebb cégeknek

Megkönnyítik a pályázati folyamatot is. Ennek eszköze egy egységes közbeszerzési dokumentum lesz, amely öntanúsításon alapul. Csak a nyertes pályázatnak kell majd bemutatnia az eredeti dokumentumokat. Így a bizottság becslése szerint több mint 80 százalékkal csökken a pályázók adminisztrációs terhe. Az új szabályok a tenderek feldarabolását is ösztönzik, így a kisebb vállalatok is sikerrel pályázhatnak. (A néhány éve életbe lépett új, magyar szabályozás is kedvez a kkv-knak.)

Szigorúbb szabályok az alvállalkozók bevonására

A szociális dömping megakadályozása és a munkavállalók jogainak betartatása érdekében az új jogszabály szabályozza az alvállalkozók bevonását, és szigorítja a kirívóan alacsony árú pályázatokra vonatkozó szakaszokat. Az uniós szabályokat kijátszó vállalatok kizárhatók a pályázásból.

Nem kötelező a közszolgáltatások privatizálása

Az uniós koncessziókra vonatkozó megállapodás hangsúlyozza, hogy a tagállamok maguk dönthetik el, hogy állami vagy önkormányzati szolgáltatást kívánnak nyújtani, vagy magáncéggel végeztetnék el a feladatot. Az új irányelv „nem írja elő (...) a közszolgáltatásokat nyújtó (...) vállalkozások magánosítását". A képviselők emellett a vizet közjavak egyikének ismerték el, ezért elfogadták, hogy a vízügyi szolgáltatások ágazatát kiemelték az új szabályok hatálya alól.

Az irányelvek az Európai Unió hivatalos lapjában történő közzétételük után húsz nappal hatályba lépnek. Ezt követően a tagállamoknak két év áll rendelkezésükre az új szabályok átvételére.

Ezeken a banánhéjakon csúszhatnak el a közbeszerzésekben érdekeltek
A közbeszerzési törvény július 1-jén hatályba lépett módosításai miatt újabb banánhéjakra is léphetnek az ilyen eljárásokban érdekeltek. Jogi szakértők néhány gyakorlati buktatóra, hiányosságra hívják fel a figyelmet, amelyek közül némelyik már korábban is nehézségeket okozott.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo