Van még kihasználatlan lehetőség Szlovéniában

A Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) a Szlovén Köztársaság budapesti Nagykövetségével és a Szlovén–Magyar Üzletemberek Egyesületével együttműködve 2013. szeptember 18-án szlovén–magyar üzleti fórumot szervezett.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Janko Veber, a szlovén parlament elnöke Kövér Lászlóval, az Országgyûlés elnökével – Kép: MTI/Fotó: Kovács Tamás

A fórumon 11 szlovén és több mint 40 magyar cég, illetve állami intézmény képviseltette magát a két ország együttműködési lehetőségeit reprezentáló 3 szektorból (energetika, ICT, logisztika). Gazdasági és befektetési kapcsolataink egyik legnagyobb perspektívájú területe az energetikai szektor, ugyanakkor a közlekedés és logisztika területén is vannak még kiaknázatlan lehetőségek.

Az eseményt Kövér László magyar és – a Budapesten hivatalos látogatáson tartózkodó – Janko Veber szlovén házelnök nyitotta meg. Kövér László szerint a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatok dinamikusan fejlődtek az előző években, 2012-ben az árucsere-forgalom összértéke 1,7 milliárd euró volt; 2013 első fél évében a magyar export 0,6 százalékkal, az import 10,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Szlovénia 1,1 százalékban részesedik a magyar külkereskedelmi forgalomból, és a 17. helyet foglalja el a külkereskedelmi partnerek sorában.

A kkv-k közötti kooperáció ösztönzése jó lehetőséget nyújt a határ menti gazdasági kapcsolatok, a termelői és beszállítói együttműködések erősítésére is – fejtette ki Kövér László, hozzáfűzve, hogy ez a térség mindkét országban a kevésbé fejlett területek közé számít. Ezért van nagy jelentősége a Muravidék fejlesztésére elfogadott törvénynek, és az annak keretében megjelenő pályázatoknak, amelyek kedvező befektetési lehetőségeket, valamint a térségben induló nagyobb projektekbe történő bekapcsolódást teszik lehetővé az érdeklődő magyar vállalatok számára – tette hozzá. Elmondta: a két ország kkv-i közötti együttműködésben jelentős lépés, hogy idén áprilisban Lendván Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes részvételével megnyílt a Kárpát Régió Üzleti Hálózat szlovéniai irodája. A szerteágazó magyar–szlovén kapcsolatok továbbfejlesztését jól szolgálja a vállalatok közötti közvetlen kapcsolatfelvétel, amit az üzleti fórum is segít – zárta beszédét Kövér László.

Üzleteljen a Nyugat-Balkánon és Ukrajnában!
A Nyugat-Balkánon és Ukrajnában még bőven van tere a magyar kkv-knak a terjeszkedésre. A Piac&Profit konferenciáján a sikeres piacra lépéshez szükséges információkkal, hasznos tanácsokkal szolgálunk! A hazai kkv-k részéről felfedezésre váró régió Nyugat-Balkán és Ukrajna. Ezekben az országokban bőven van még tere az áru- és szolgáltatáskereskedelem bővítésének, a határon túli magyar befektetések kiszélesítésének. A térség országai nyitottak az együttműködésekre és bár a statisztikák alapján kicsik, jelentős piacot jelenthetnek a magyar kkv-szektornak.
Janko Veber hangsúlyozta: Magyarország Szlovénia számára nemcsak jó szomszéd, hanem fontos gazdasági partner is, tavaly megőrizte 6. helyét Szlovénia külkereskedelmi partnerei között, és a koperi kikötő számára a 4. legfontosabb piac. Véleménye szerint a biztató adatok ellenére sok lehetőség van az együttműködés további erősítésére, amihez a szerdai üzleti fórum is hozzájárul.

Janko Veber kifejtette, hogy a jelenlegi előrejelzések rövid távon még nem mutatnak javulást a szlovén gazdaságban, ezért megoldások kellenek a gazdaság élénkítésére. A kivitel növekedését szeretnék támogatni, és növelni Szlovénia ismertségét, hogy minél több külföldi befektetést vonzzanak az országba, ezért a kormány mindent megtesz a befektetési korlátok lebontása érdekében.

A magyar gazdasági társaságok érdeklődését szívesen fogadják a 15 szlovén állami cég privatizációjában, ami a következő hónapokban esedékes – hangsúlyozta a szlovén törvényhozás elnöke.

Hogyan üzleteljünk az Öböl-térségben?
Üzleti szokások és lehetőségek az Öböl-menti arab országokban címmel 2013. szeptember 3-án a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) információs napot szervezett az arab országok iránt érdeklődő magyar cégek számára.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo