Uniós agrárpénzek: haszonélvezők vagyunk

Magyarország az EU mezőgazdaságának mindössze 2 százalékát adja, de ennél jóval nagyobb arányú támogatást kap, így haszonélvezője a támogatásoknak - vélekedett Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) agrárgazdaságért felelős államtitkára kedden Budapesten egy konferencián.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az államtitkár az agrártárca és a Külügyminisztérium által a Közös Agrárpolitikáról rendezett konferencián kijelentette: jó esély van arra, hogy ez a jövőben - azaz a várhatóan 2014-től életbe lépő változások után is - így marad. Hangsúlyozta, fontos az uniós Közös Agrárpolitika megőrzése a következő többéves költségvetési keretben, hogy Magyarország mezőgazdasága ennek révén továbbra is jelentős forrásokhoz jusson.

V. Németh Zsolt, a VM vidékfejlesztésért felelős államtitkára pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a tárca aktívan készül a 2014-2020 közötti időszakra, és az akkor életbe lépő változásokra, és ebbe a munkába a vidéket is igyekszik bevonni. Hozzátette: ezzel az agrárium és a vidék javát akarják szolgálni a következő tervezési időszakban.


Sikeres az agrárium

Hörcsik Richárd  az Országgyűlés Európai ügyek bizottságának elnöke fontosnak nevezte, hogy a KAP-pal kapcsolatos kérdéskörökben a szaktárca, az agrárdiplomácia és az Országgyűlés szakbizottságai folyamatosan egyeztessék álláspontjukat azért, hogy a magyar érdekeket következetesen és összehangoltan lehessen képviselni az unióban. Emlékeztetett: az országgyűlési képviselők folyamatosan igényt tartanak a KAP-pal összefüggő tájékoztatásra, és egyeztetésre. Lehetőségeik szerint pedig segítik a magyar álláspont megismertetését és érvényre juttatását az EU-ban.

Font Sándor az Országgyűlés Mezőgazdasági bizottságának elnöke szerint a magyar gazdák támogatottsági szintje csak jövőre éri el az EU 15-ökét. Ez a versenyhátrány nem ismétlődhet meg újra, véleménye szerint ezért kell összefogni, és közösen minden magyar érintettnek azért dolgoznia az unióban, hogy a most folyó KAP-refom semmilyen módon ne érintse hátrányosan a magyar gazdákat, hanem megtartható legyen Magyarország mostani, relatíve kedvező pozíciója továbbra is ezen a területen.

Így módosítanánk az agrártámogatásokat
Több ponton új javaslatokkal élt Magyarország az Európai Unió közös mezőgazdasági politikájának (KAP) reformjáról készülő jogszabály vitájában a tagországok csütörtökön Luxembourgban tartott találkozóján - mondta el Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára az ülést követően. A reformcsomag tervezetét - amelyet az Európai Bizottság, nem utolsó sorban az első féléves magyar elnökség előkészítő munkáját követően tavaly ősszel terjesztett elő - jelenleg tárgyalják a szakminiszterek. A jogszabály elfogadása jövőre várható. A csütörtöki eszmecserében a tagországok elsősorban a közvetlen támogatások kérdéskörével foglalkoztak. Ezen belül az önkéntes termeléshez kötött támogatás esetében a magyar delegáció értésre adta, hogy az ország számára nagyon fontos ez az uniós finanszírozási forma, amely a jogszabálytervezet szerint a teljes támogatási rendszer 10 százalékát is kiteheti. Hazánk azzal számol, hogy e lehetőség révén tudja pótolni a kifutó nemzeti kiegészítő (top-up) támogatásokat és a szerkezetátalakítási támogatásokat. A bevonható ágazatok listáját több tagállam, így Magyarország is szeretné kiegészíteni, egyebek között a sertés-, illetve a baromfitenyésztéssel, valamint a dohánytermesztéssel.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo