Újabb milliárdok jöhetnek, de csak pár nap van pályázni

Újabb 12 milliárd forint érkezhet a magyar piacra idén a Jeremie-forrásokból, a pályázatot tegnap írta ki az NFÜ, de csupán pár nap van a beadására. Négy újabb alap kezdhet innovatív magyar cégek után kutatni.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Pixabay

Szakmai berkekben már régóta pletykáltak róla, hogy a tavaly év végén lezárult Jeremie II.-es pályázatok után hamarosan jöhet a program harmadik kiírása. Nos, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) honlapján megjelent a növekedési szakaszban lévő, innovatív cégeket támogató program legújabb kiírása, vagyis elstartolhat az EU visszatérítendő támogatásával a Jeremie III.-as program, a keretösszeg 12 milliárd forint.

Pár nap van csak

Az Új Széchenyi Kockázati Tőkeprogramok Közös Növekedési Alap Alprogramja keretében a most meghirdetett pályázaton 4 győztes közvetítőt, vagyis tőkealapot hirdetnek majd ki, ők egyenként 3 milliárd forintos keretösszeggel gazdálkodhatnak - írja a Privátbankár. A programot a magyar állam mellett az EU Regionális Fejlesztési Alapja támogatja. Az alapok vagyonának 70%-át adja a támogatás, a maradék 30%-ot nekik kell hozzáadni. A pályázati határidő azonban nagyon szűkös: április 19. a határidő, vagyis csupán 10 napja van a jelentkezőknek. Kérdéses, hogy ez elegendő lesz-e a dokumentációk beszerzéséhez, például a PSZÁF-engedélyhez.

Mitől válik egy cég jó befektetési célponttá?
A befektetési szempontból vonzó cégek kritériumai iparágtól függetlenül többé-kevésbé azonosak. Vagy valamilyen egyedi termékkel, szolgáltatással vannak jelen a piacon, vagy innovatív üzleti modellt, megoldást alkalmaznak akár az értékesítés, marketing, termelés vagy más vállalati folyamatok területén. Nem minden esetben az a fontos, hogy a cégnek piacvezetői pozíciója, kizárólagossági jogai vagy a hatalmas forgalma és eredménye van-e, hanem sokkal inkább az, hogy a többi piaci szereplő közül a céltársaságot az által értékesített termékek, alkalmazott eljárások és folyamatok megkülönböztetik és ez által bizonyos szintű versenyelőnyt biztosítsanak számára.
98 milliárdra duzzad a keretösszeg

A Jeremie I.-es program kiírása keretében jelenleg 8 alapkezelő vadászik innovatív cégekre, melyekbe befektethet. A cél, hogy ezeknek a porfólió-társaságoknak az értékét többszörösére növeljék a befektetett összeghez képest, majd ezek értékesítéséből vagy tőzsdére viteléből (ez itthon nemigazán opció) tesznek szert haszonra. A támogatás visszafizetése mellett az így szerzett haszonból részesül a cég és az alapkezelő, aki a saját befektetőinek ezután hozamot fizet. A Jeremie I. alapkezelői év végéig fektethetnek még be, információink szerint a források fele azonban még nincs lekötve. (Itt olvashat erről részletesebben.) A tavaly - néhány hónapos csúszással - lezárt II-es programban újabb 10 alapkezelő kezdte meg a működését, így idén a már működő 18 alapkezelő mellett újabb 4 kezdhet befektetésre érett cégek után keresgélni.

A Jeremie-program keretében elkölthető támogatás az új kiírással 98 milliárdra duzzad. A pályázati kiírás szerint korábbi nyertes alapkezelők nem nyújthatnak be pályázatot (korábban győztes alapok tulajdonosai új csapattal azonban indulhatnak).

Bárki lehet célpont. De megéri?
A kockázati tőke manapság mondhatni „divatos” formája a pénzszerzésnek, de egyáltalán nem biztos, hogy minden cég számára jó megoldás. A Szövetség az Elektronikus Kereskedelemért konferenciáján Dr. Oszkó Péter a Portfolion Zrt. elnök-vezérigazgatója abban segített, hogy mit kérhet, és mit várhat egy cég, ha kockázati befektető bevonásában gondolkodik.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo