Új országok kerültek az EU adós feketelistájára

Módosult az Európai Unióval adózási kérdésekben nem együttműködő államok listája, azaz az úgynevezett feketelista - jelentette be az Európai Unió tanácsa. A listára olyan államok kerülnek fel, amelyek nem felelnek meg a testület által kialakított kritériumrendszernek, vagyis elmaradnak az adóelkerülés elleni minimum elvárásoktól, például transzparencia vagy adóügyi információcsere terén. Lekerült a listáról a Kajmán-szigetek és Omán, a két ország helyére pedig Anguilla és Barbados lépett a listán.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Anguilla és Barbados adójogrendszereik részletes vizsgálata alapján kerültek fel a feketelistára. Ezen országok nem teljesítik megfelelő színvonalon az adóügyi átláthatóságra és információcserére vonatkozó nemzetközi sztenderdeket az uniós testület szerint.

Ezzel szemben a Kajmán-szigetek 2020 szeptemberében elfogadta a megfelelő módosításokat a kollektív befektetési alapok szabályozása kapcsán, így adójogrendszere az EU szerint megfelel a globális minimumoknak” – mondta Póczak Ferenc, a Deloitte adóosztályának partnere.
Omán úgyszintén megfelelt a minimum feltételeknek miután ratifikálta az OECD multilaterális egyezményét a kölcsönös adóügyi segítségnyújtásra vonatkozóan, és törvénybe iktatta az automatikus információcserére vonatkozó megfelelő jogszabályait. Omán emellett minden szükséges lépést megtett ahhoz, hogy az adóügyi információcsere minden EU-s tagállam felé hatékonyan működjön.

A módosítások után jelenleg ez a tizenkét állam szerepel a feketelistán: Amerikai Szamoa, Amerikai Virgin-szigetek, Anguilla, Barbados, Fiji, Guam, Palau, Panama, Seychelle-szigetek, Szamoa, Trinidad és Tobago, valamint Vanuatu.

A szürke lista is módosult

A fentieken túl az Európai Tanács módosította az ún. „szürke lista” országait is azzal, hogy eltávolította Bosznia-Hercegovinát és Mongóliát a listáról, miután ezen országok megkezdték az OECD kölcsönös adóügyi segítségnyújtásra vonatkozó multilaterális egyezményének ratifikálását.

A szürke lista országai abban különböznek a fekete listás országoktól, hogy bár adójogrendszereik nem felelnek meg az Európai Tanács által előírt minimum elvárásoknak, a megfelelő vállalásokat a minimum elvárások bevezetésére már megtették” – mondta Reich András, a Deloitte adóosztályának szenior menedzsere.
A tanács félévente frissíti a nem együttműködő országok fekete és szürke listáját, melyek jelentőségét az EU az ezen országokat hátrányosan érintő adójogszabályok ösztönzésével is igyekszik növelni.

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo