Tovább nehezíti a kormány a zöldenergia terjedését

Újabb kormányzati pofon a megújuló energiáknak, egy friss rendeletmódosítással ugyanis visszamenőlegesen veszik el a lehetőséget a folyamatban lévő zöldenergia-projektektől.

Kép: Pixabay

A szélerőművek építésének korlátozása mellett a kormány az építésügyi engedélyezési eljárások szabályainak megváltoztatásával az összes többi megújuló energiatermelő technológiák elterjedését is korlátozza. A vonatkozó kormányrendelet szeptemberi módosítása szerint, ha korábban termőföld besorolású ingatlanon tervez valaki erőművet létesíteni, akkor az engedély iránti kérelemhez csatolni kell azt az igazolást, ami szerint a használni kívánt földterületet már legalább 3 éve kivonták a termőföld besorolás alól. Ez azt jelenti, hogy a jelenleg folyamatban lévő megújuló energiaprojektek nem valósulhatnak meg, ha az utóbbi 3 éven belül történt a földterület átminősítése.

A MANAP Iparági Egyesület elnöksége szerint a kormányzat módosításával tovább hátráltatja a megújuló energiaforrások elterjedését, a visszamenőleges változtatás pedig számos magyar kis- és középvállalkozás fejlesztését bizonytalanítja el, akik nem számítottak arra, hogy tervezett beruházásaik azon bukhatnak el, hogy milyen régen került művelés alól való kivonásra a termőföld.

Jó hír azonban, hogy Brüsszel nem engedi, hogy a kormány lenyúlja a lakossági energiahatékonysági támogatásokat!

A MANAP Iparági Egyesület elnöksége szerint a termőföld védelme kiemelten fontos nemzeti érdek, mindazonáltal a művelés alól kivett területeken az energiatermelés, azon belül is a megújuló energiatermelés diszkriminatív korlátozása, ráadásul visszamenőleges módon, egyáltalán nem szolgálja Magyarország energiabiztonságát és hosszú távú érdekeit. Az egyesület elnöksége aggodalommal veszi tudomásul, hogy a magyar kormány úgy változtat az energiatermelés engedélyezési szabályozásán, hogy nem veszi figyelembe a magyar kis- és középvállalkozások érdekeit és veszélyezteti a folyamatban lévő, a módosítással leállított projektekre fordított sok száz munkaórát és ezen vállalkozások számára jelentősnek számító, projektenként több millió forintos befektetéseket.

Magyarország saját, hosszú távú érdekeinek megfelelően és érvényes nemzetközi vállalása szerint 2020-ra 14,65%-ra emeli a megújuló energiaforrások arányát a magyarországi hő- és villamosenergia-termelésben. „Egy így elbizonytalanított piaci légkörben a vállalkozások nem mernek a későbbiekben belevágni megújulós beruházásokba, ha attól kell tartaniuk, hogy közben változnak a feltételek, negatívan érintve a saját projektjüket is.” - nyilatkozta Szolnoki Ádám, az egyesület elnöke.

Miért csípik a kormány szemét a szélerőművek?
A kormányzat nem támogatja új szélerőművek megépítését Magyarországon – ez derült ki a Nemzetgazdasági Minisztérium a Magyar Narancsnak adott válaszából. Utánajártunk, miért csípik a kormány szemét a szélerőművek, miközben más országokban a napenergiával egyetemben óriási összegeket fordítanak a megújuló energiaforrások kiépítésére.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo