Több pénz van a nyugdíjkasszákban

Jelentősen nőtt az első fél évben az önkéntes és a magánnyugdíjpénztárak vagyona és befektetési eredményük is megugrott. Az önkéntes nyugdíjkasszák tagjainak száma kis mértékben emelkedett, a magánnyugdíjpénztáraké, valamint az egészség- és önsegélyező pénztáraké pedig némileg csökkent - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az önkéntes nyugdíjpénztáraknak június végén 1 140 836 tagjuk volt, 0,2 százalékkal emelkedett az előző év végéhez képest. Kezelt vagyonuk az első fél év végén 1313,2 milliárd forintot tett ki, az egy évvel korábbihoz képest jelentősen, 10 százalékkal gyarapodott. Az önkéntes nyugdíjpénztári vagyon közel 60 százaléka továbbra is magyar állampapírban található.  A befektetési tevékenység eredménye több mint 52 százalékkal, 36,662 milliárd forintra nőtt a tavalyi első fél évi 24,088 milliárd forintról.

Az azonosított, egyéni számlán jóváírt önkéntes nyugdíjpénztári tagdíjbevétel az első fél évben 40,8 milliárd forint volt, 10 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A pénztári befizetésekhez kapcsolódó adóvisszatérítés 8,6 milliárd forintot tett ki, mely 35 százalékos növekedés az előző év első fél évéhez képest. A szolgáltatási kiadások éves szinten 15,871 milliárd forintról 14,738 milliárd forintra mérséklődtek, és több mint 96 százalékban egyösszegű kifizetések voltak.

Kép: Flickr

Az önkéntes nyugdíjpénztárak az első fél évben 486 millió forint működési eredményt értek el, míg 2016 első fél évében 431 millió forint működési veszteséget könyveltek el. A működési célú bevételek 32,5 százalékkal, a működési költségek és ráfordítások kevesebb, mint 5 százalékkal emelkedtek.

A magánnyugdíjpénztáraknak június végén 57 390 tagjuk volt, számuk 1 százalékkal csökkent 2016 végéhez képest. Az általuk kezelt vagyon piaci értéken 243,9 milliárd forintot tett ki az első fél év végén, 9,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, és 54 százalékát magyar állampapírban tartották. A befektetési tevékenység 9,865 milliárd forint eredményt hozott, 64,1 százalékkal többet, mint tavaly az első fél évben.

Nem számítunk nyugdíjra, pedig nem ártana
A magyarok mintegy 58 százaléka azért nem tesz félre az időskori évekre, mert – az emelkedő nyugdíjkorhatár miatt – egyáltalán nem számít rá, hogy megéli a nyugdíjas éveket. Pedig könnyen elszámolhatja magát, aki ilyen logika alapján dönt az öngondoskodás szükségességéről.
Az azonosított, egyéni számlán jóváírt magán-nyugdíjpénztári tagdíjbevétel az első fél évben 242 millió forint volt, éves szinten 5,7 százalékkal emelkedett. A magánkasszákból 126 millió forint egy összegű kifizetés volt, ami nagyjából megegyezik az egy évvel korábbival (124 millió forint). A magánnyugdíjpénztárak 68 millió forint - az egy évvel korábbi 61 millió forinthoz hasonló nagyságrendű - működési eredményt könyveltek el, a működési célú bevételek 10,4 százalékkal, a működéssel kapcsolatos ráfordítások 10 százalékkal emelkedtek.

Az egészség- és önsegélyező pénztáraknak június végén 1 039 115 tagjuk volt, tagdíj nemfizetés miatt 1,3 százalékkal csökkent 2016 végéhez képest. A tagdíjbevétel 2016 első fél évéhez képest 18,5 százalékkal mérséklődött a munkáltatói tagdíj-hozzájárulás 43 százalékos csökkenésének, és a tagok által fizetett tagdíj 46 százalékos növekedésének következtében.

Jelentősen változott a tagdíjbevételek összetétele, idén a tagdíjbevételek felét már a tagok egyéni befizetései tették ki, míg a korábbi időszakokban a befizetések 60-70 százalékát a munkáltatói tagdíj-hozzájárulások jelentették. A pénztári befizetések kedvezménye (az szja visszatérítés) 3,58 milliárd forintról 4,705 milliárd forintra emelkedett. A szolgáltatási kiadások összege 25,746 milliárd forint volt, míg 2016 első fél évében 25,982 milliárd forint.  Az egészség- és önsegélyező pénztáraknál június végén 59,179 milliárd forint vagyon volt, egy évvel korábban 59,705 milliárd forint. Működési kiadásaik 2,139 milliárd forintot tettek ki az első fél évben, 44 millió forinttal csökkentek az egy évvel korábbihoz képest.

Nem eléggé támogatják a nyugdíjat a munkáltatók
Az első negyedévben az önkéntes nyugdíjpénztárak és egészségpénztárak vagyona 8,5, illetve 6,4 százalékkal nőtt éves összevetésben, a pénztárak kiváló teljesítményt nyújtottak – ismertette az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége a szervezettel együttműködő kasszák összesített adatait. A kiváló teljesítmény ellenére a nyugdíjtakarékossági piac rövid és hosszú távú jövője kapcsán a szervezet aggasztónak tartja, hogy az első negyedévben jelentősen visszaesett a munkáltatói befizetések összege.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo