Számlázás: a kicsiknek van még mit tanulni

A hazai mikro-, kis- és középvállalkozások (KKV) számlázási gyakorlatában egyre inkább előtérbe kerülnek a digitális megoldások. Összességében ugyan még mindig a számlatömb uralja a piacot, de tízből négy KKV már számlázó programot használ.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sőt, ha a KKV-kon belül csak a társas vállalkozásokat nézzük, e cégek körében a számlázóprogramok alkalmazása már átvette a vezető helyet a kézi számlázással szemben. Hol tart ma a hazai számlázási piac digitalizációja? - ezt vizsgálta az eNET és a Számlázz.hu közös kutatása.

Kép:PP archív

Az eNET és a Számlázz.hu 2019 március-áprilisában készült közös kutatása szerint a számlázóprogramok használata a hazai KKV szektorban (mikro-, kis- és középvállalkozások, 250 fő alatti alkalmazotti létszámmal) még alatta marad a számlatömb népszerűségének. E vállalkozások 64%-a kézi számlázást használ, számlázó programot pedig 44%-a (8% mindkét megoldást).

A kézi számlázás e cégek körén belül is főként a legkisebbek, az egyéni vállalkozók körében tartja a pozícióját: ennek a csoportnak 80%-a csak ilyen módon számláz, és csupán egyötödük alkalmaz számlázóprogramot.

Ahol valóban dinamikus növekedésnek indult a digitális számlázási megoldások használata, azok a KKV-kon belül a társas vállalkozások. E cégek 66%-a már számlázóprogrammal számláz, miközben a számlatömb használat csak négytizedüknél jellemző – körükben tehát már egyértelműen túlsúlyban van a digitális megoldás használata a hagyományos, kézi számlázáshoz képest.

A digitális megoldásokon belül a hazai KKV-k többsége az online számlázókat részesíti előnyben: kétszer annyi KKV választott felhőben működő számlázót, mint amennyien saját gépre telepített szoftvert.

A cégek egyszerű és megbízható számlázót keresnek

A kutatás megállapította, hogy amikor egy cég számlázó szolgáltatást választ,

10 gyakori tévhit a számlázásról
A számla helyes kiállítása sok bonyodalomtól és kockázattól menti meg az adózót, megkönnyíti például az adó- és áfabevallás elkészítését.
akkor a program kezelhetősége, gyorsasága, valamint általánosságban annak ismertsége, elterjedtsége a kiválasztás legfontosabb szempontjai. Ezek mellé sorakozik még fel az online működés, ami lehetővé teszi, hogy a vállalkozás bárhol, ahol van internet, bármikor kiállíthassa a számlát. A vállalkozások egy része konkrétan a 2018. júliusi NAV online adatszolgáltatási kötelezettség bevezetése miatt kezdte el az adott szolgáltatást használni. Aki pedig már használ online számlázóprogramokat, az jellemzően elégedett is vele – e vállalkozások számára kiemelt előnyt jelent, hogy számlázójuk NAV-kompatibilis, megfelel az aktuális jogszabályoknak, s ezeket a nem kell saját magának, naprakészen követnie. 

A számlázóprogramok közül a Számlázz.hu felhő alapú szolgáltatása az egyik legismertebb: az eNET kutatása szerint a szolgáltatás nevét tízből hat, adott vállalatméretbe tartozó cég képviselője ismeri. Egyben ez az egyik legelterjedtebb számlázó szolgáltatás is a hazai piacon.

A digitális transzformáció a legkisebbeknek is megéri

Összességében a 2018-as NAV online adatszolgáltatási kötelezettség katalizátor funkciót látott el a hazai számlázási szokások digitalizációjában, a vállalkozásokat a digitális számlázási megoldások felé terelve, amelyből jelen állás szerint az online számlázók tudtak elsősorban profitálni. Közülük is főként azok, akik egyszerű, gyors és megbízható működést biztosítanak, szorosan követve a jogszabályi változásokat. A KKV szektor digitális transzformációs törekvéseit tovább erősítve feladatot jelent a kisebb, egyéni vállalkozások támogatása abban, hogy a digitális megoldások minél inkább teret nyerjenek e vállalkozások működésében is, hatékonyabbá és könnyebbé téve a cégek mindennapjait.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo