Spóroljunk okosan!

Az előrelátó vállalkozások lassan megkezdik a jövő évi tervezést. Ennek része a már működő, vagy éppen bevezetés előtt álló Cafeteria rendszer lehetséges pénzügyi forrásainak feltérképezése is. Sok cégvezető, gazdasági vezető úgy véli, már elfogyott a muníció, nincs további eszköze a béren kívüli juttatások keretének finanszírozására, ezért elveti a Cafeteria keret emelésének lehetőségét, vagy elodázza a rendszer kialakítását. Pedig a járulékos költségekre vonatkozó számítások szerint továbbra is egyértelműen a cafeteria a kompenzációs rendszerek költséghatékony eszköze.

Ennek ellenére a NEXON statisztikája azt mutatja, hogy 2010-hez képest 10 százalékkal csökkent az átlagos cafeteria keret összege. A csökkenés oka vélhetően a koncentráltabb költségerőforrás gazdálkodás. Több esetben is előfordult, hogy a cafeteria keretet év közben visszavették, így a munkáltató legalább megtartotta a munkaerőt. A helyzetet tovább árnyalja a 2012. januárjától életbe lépő törvényi rendelkezés az alacsony keresetű munkavállalók béremelésének ösztönzéséről.


Forrás: Nexon


– Mivel sem a kötelező legkisebb munkabér összege, sem a munkabéremelés elvárt mértéke, illetve az ezen belül figyelembe vehető béren kívüli juttatások mértéke egyelőre nem ismert, a tervezés legfeljebb jóslás szintű lehet – véli Puskelyné Király Ágnes, okleveles adószakértő, aki szerint a mostani gazdasági és szabályozási környezetben különösen fontos alaposan szétnézni a házunk táján, hogyan tudunk okosabban gazdálkodni ahelyett, hogy a könnyen alakítható béren kívüli juttatási keretet csökkentenénk.

 


Forrás: PP archív

Motivációs eszköz 

Egy biztos, a jogszabályban előírt munkabért, pótlékot és egyéb bér jellegű kifizetést nem lehet semmivel helyettesíteni, pénzben kell kiadni. Az egyéb, munkateljesítményhez kötött díjazásra – prémiumra, bónuszra – ugyanez vonatkozik. Viszont, ha találunk olyan juttatásokat a cégben, amelyek már idejét múltak, nem motiválók a dolgozók számára, nem igazodnak az igényekhez, vagy amelyek közterhe már nem kedvezőbb a bérnél, feltétlenül gondolkodjunk el az átszervezésen, ajánlja az adószakértő. (Az üdülési csekk helyett például a SZÉP kártya került ebbe a körbe.)

Szintén a költséghatékony működést segítheti, ha az olyan rendszeres vagy alkalmi kifizetéseket, amelyek jogcíme nem kapcsolódik a direkt munkateljesítményhez, átalakítjuk. (Például a gyermekes dolgozók számára megkönnyíthető az iskolakezdés.) Ezek az átalakítások nem vesznek el pénzt a cégtől, ám lényegesen elégedettebb és így motiváltabb munkavállalókat eredményeznek. Az átgondolás eredményeképpen a dolgozók biztos, hogy számukra értékes juttatásokat kaphatnak, esetleg magasabb nettó értékben, mint korábban.

– A cég számára jelentős költségmegtakarítást is eredményezhet a felülvizsgálat, ami talán lehetővé teszi, hogy könnyebben teljesítsék a jövő évi béremelési kötelezettséget a „beszámítható” béren kívüli juttatásokkal – állítja Puskelyné.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo