Pénz vagy munka? Ördögi körben a magyar vállalkozások

Míg a spanyolok vagy a görögök több mint fele feláldozná a fizetése egy részét, ha ezzel megmentheti a munkahelyét, a magyaroknak csak harmada vállalná ezt a Randstad Workmonitor adatai szerint. Az áldozatvállalási hajlandóság az életszínvonallal mutat összefüggést.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyarok többsége nem mondana le a fizetése egy részéről, még akkor sem, ha így megőrizhetné a munkáját - derül ki a Randstad Workmonitor 2012 tavaszi adataiból. Hazánkban a megkérdezetteknek mindössze 27 százaléka vállalna anyagi áldozatot azért, hogy a munkahelye elkerülje a létszámleépítést, de a fizetés csökkentését abban az esetben is csak 36 százalék fogadná el, ha ezzel a saját állását mentené meg.

A kutatás vizsgálta, hogy az áldozatvállalási hajlandóság összefügg-e a gazdasági helyzettel. Azokban az országokban, ahol több munkavállaló szerint nehezedik pénzügyi nyomás a munkáltatójára, a megkérdezettek általában nagyobb arányban vállalnák a fizetéscsökkentést is: a görögök 55, míg a spanyolok 62 százaléka mentené meg akár ilyen áron a munkahelyét. „A helyzet azonban nem ilyen egyértelmű, hiszen Magyarországon is a dolgozók 67 százaléka számolt be a munkáltatójára nehezedő gazdasági terhekről, mégsem vennék ki a részünket az állások megmentéséért tett erőfeszítésekből" - magyarázta Baja Sándor, a Randstad Hungary ügyvezető igazgatója.


Csekély az áldozatvállalási hajlandóság.

Nem élnénk meg kevesebből?

„A gazdasági helyzet mellett az is meghatározó ebben a kérdésben, hogy a munkavállalók megélhetését hogyan befolyásolná a fizetés csökkenése, ezért az eredményeket összevetettük az egy főre jutó GDP-vel" - mondta Baja Sándor. Azokban az országokban volt a legmagasabb az áldozatvállalási hajlandóság, ahol a gazdasági nyomás ellenére még viszonylag magas az életszínvonal, például Spanyolországban, Olaszországban vagy Görögországban. Németországban ugyan csak a résztvevők 27 százaléka számolt be pénzügyi nehézségekről, az egy főre jutó GDP ugyanakkor az uniós átlag 118 százaléka, ezzel összhangban viszonylag sok munkavállaló (45 százalék) mondana le a fizetése egy részéről. A magyar adatok leginkább a szlovák eredményekkel csengenek össze, a hasonló életszínvonalon élő lengyeleknél azonban már 45 százalék vállalná a fizetéscsökkenést az állása megtartásáért.

„A fizetések átmeneti, kis mértékű csökkentésével a munkaadók ugyan könnyebben leküzdhetnék a pénzügyi nehézségeket, de úgy tűnik, a magyar alkalmazottak nagy része nem tudná elviselni ezt a plusz terhet. Más megoldásokat kell találnunk, még mielőtt elkezdődik egy ördögi kör" - összegezte a felmérés eredményeit a Randstad Hungary ügyvezető igazgatója.

Némileg bizakodóbbak a vállalkozások
Javultak a cégek üzleti várakozásai, s némileg bizakodóbbá váltak a vállalatok a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) konjunktúra felmérése szerint. Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) konjunktúra mutatója az októberi 1,3 pontról 7,4 pontos növekedést követően 8,7 pontra emelkedett. Több részmutatónál továbbra is megfigyelhető a gazdasági válság hatása, különösen az erőteljesen érintett szektorokban. Az építőiparra eddig nem látott mélységű visszaesés a jellemző, az idén áprilisra az építőipar kapacitáskihasználtsága 64,4 százalékra csökkent. A vállalat nagyságát tekintve minden csoportnál növekedett a GVI konjunktúra mutató értéke, a legrosszabb helyzetről továbbra is a mikrovállalkozások vezetői számoltak be, a nagy cégeknél 14 pontról 23 pontra, a közepes cégeknél 3 pontról 11 pontra, a kiscégeknél mínusz 13 pontról mínusz 6 pontra javult az érték. A mikrocégek körében továbbra is mínusz 30 pontot jelez a mutató.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo