Ömlik a pénz a kicsikhez

Kitörési pont lehet a hazai kisvállalkozások számára a Junkcer-terv részeként meghirdetett COSME, illetve InnovFin program, amelyek kedvezményes feltételekkel juttatják hitelhez a cégeket. Eddig több mint 1700 vállalkozás kapott ily módon összesen 17,5 milliárd forintot. A program népszerű, így valószínű, hogy kiterjesztik a jövőben, és bővülnek a rendelkezésre álló források is.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jelentősen növelheti a mikro-, kis- és közepes méretű vállalkozások hitelhez jutási lehetőségét az unió gazdaságának föllendítését célzó Európai Beruházási Terv – más néven Juncker-terv – kkv-lába. Az Európai Unió (EU) azért döntött a kisebb méretű vállalkozások kiemelt támogatása mellett, mert Brüsszelben is tisztában vannak vele, hogy mekkora jelentőségük van ezeknek a cégeknek az európai gazdaságban. A terv mögött álló Európai Stratégiai Beruházási Alap (ESBA) eredetileg 2,5 milliárd eurót szánt kisebb vállalkozások hitelhez jutásának finanszírozására, de miután hatalmas volt az érdeklődés, 2016 őszén félmilliárd euróval megnövelték a keretet. Ezt az összeget további 2,5 milliárd euróval emelte meg az Európai Beruházási Bank (EIB), így összesen öt és félmilliárd euróval tudják támogatni a kisebb vállalkozások versenyképességének fejlesztését, illetve az innovatív kisvállalkozásokat. Az előbbi célt a COSME (Competitiveness of Enterprises and Small and Medium-sized Enterprises) program, az utóbbit pedig az InnovFin program szolgálja.

Hitel kevésbé hitelképeseknek

hitelképes kisebb cégeknek, hogy kockázatosabbnak ítélt projektekbe is bátran belevágjanak. A tervvel kapcsolatos elvárás, hogy az unióban legkevesebb 82 milliárd euró értékű beruházás jöjjön létre a garanciavállalás eredményeként.

A Juncker-terv nyújtotta támogatás tavaly óta hazánkban is elérhető, s már igen sok vállalkozás igénybe is vette ezt a fajta uniós segítséget. A Magyarországon működő bankok közül a K&H  tavaly februárban elindította saját COSME programját. Az Európai Beruházási Alappal (EBA) kötött szerződés értelmében a 2016 és 2018 közötti három esztendőben 30 milliárd forint értékben nyújthat a bank támogatást a hazai mikro-, kis- és közepes vállalkozásoknak. Jól mutatja a kisebb hazai cégek hiteléhségét, hogy a 2016 februárja és az idei év első hónapja közötti tizenegy hónapban a teljes keret 58 százaléka elfogyott. Ez alatt a szűk egy év alatt 1737 magyarországi mikro-, kis- és közepes vállalkozás jutott összesen 17,5 milliárd forint értékű COSME-garanciával megerősített vállalkozói hitelhez.

A hatalmas siker több tényezővel magyarázható. Egyrészt köztudott, hogy a kisebb magyar vállalkozások a rendszerváltás óta hatalmas tőkehiánnyal küszködnek. Másrészt a COSME portfólió-garanciája a bankok kedvét is meghozta a hitelnyújtásra, hiszen nem nagyon van kockázatuk a hitelek kihelyezésekor, s azok a vállalkozások is kölcsönhöz juthatnak, amelyek egyébként nem bizonyulnának hitelképesnek különböző okok miatt. Így oly módon tud legfeljebb 45 millió forint értékű hitelt nyújtani a bank, hogy még tárgyi fedezetet sem kér biztosítékként.

PP grafika

Előnyben a legkisebbek

Az elmúlt egy év tapasztalatai azt mutatják, hogy a hitelhez jutó cégek jelentős többsége, mintegy 70 százalékuk százmillió forint alatti árbevétellel rendelkezik, tehát valóban a legkisebbek jutottak támogatáshoz. Az átlagosan 9,3 millió forintos kölcsönök 72 százaléka forgóeszközhitel volt, a maradék 28 százaléknyi hitelből pedig egy éven túli beruházásokat finanszíroztak. A kihelyezett hiteleknek valamivel több mint harmada Közép-Magyarországi régióba került. Ennek magyarázata, hogy ez az a régió, amely alig-alig jut egyéb uniós támogatáshoz. A szolgáltató cégek voltak túlsúlyban a finanszírozott cégek körében: az összes kiosztott forrás csaknem fele, egészen pontosan 47 százaléka landolt náluk. Ezen belül is kiemelten sok forrás jutott az éttermeknek, ami a turizmus élénkülésével magyarázható. A kereskedelmi vállalkozások kapták a források valamivel kevesebb, mint harmadát (32 százalék), az ipari kisvállalkozásoknak 15, a mezőgazdaságnak pedig 6 százalék jutott. Az alacsony részesedés oka, hogy léteznek kifejezetten az agrárium számára kiírt programok is.

Miután a rendelkezésre álló hároméves keret igen gyorsan fogy – konzervatív becslések szerint is 6–10 milliárd forintnyi tőke még idén gazdára talál –, s mert jó esetben akár az egész keret kiürülhet a 2017-es évben, a K&H már megkezdte a tárgyalásokat a program meghosszabbításáról, illetve kibővítéséről. Már csak azért is időszerű ez, mert a pénzintézet várakozásai szerint erőteljesen növekszik a beruházási kedv. A K&H Bank sikereit látva az Európai Bizottság magyarországi képviseleténél azzal számolnak, hogy jó eséllyel több kkv jut majd hitelhez a program segítségével, mint az eredetileg tervezett 4500 cég.

Nem csodatevő az uniós forrás
Bár kétségtelenül vannak előnyei a támogatott uniós hiteleknek, annyi bizonyos, hogy nem ingyen pénzről van szó. Fel kell készülni az utófinanszírozásra.
Az Erste Bank április elején állapodott meg az EBA-val, hogy a program keretében 40 milliárd forintot helyezhet ki. A megállapodás értelmében a hitelintézet két új, kifejezetten a kkv-k számára kifejlesztett hitelkonstrukcióval jelenik meg a piacon. Ezek közül az egyik gyorsított elbírálású és rögzített futamidejű kölcsön, a másik pedig ötéves újratöltődő vagy rögzített futamidejű, a mezőgazdaságban tevékenykedő vállalkozások által igénybe vehető hitel. Az előzetes várakozások szerint az elkövetkező három évben hozzávetőlegesen ezer kisvállalkozás juthat így Erste-hitelhez. Ezek a cégek az uniós kezességvállalás segítségével képesek lesznek tevékenységük bővítésére, új termékeket fejleszthetnek ki, és új munkahelyeket is teremthetnek.

Attól nem kell tartani, hogy időközben kifogy a forrás. Brüsszelben jelenleg is folynak a tárgyalások az ESBA finanszírozásának 2020-ig történő meghosszabbításáról, illetve az eredetileg rendelkezésre álló keret növeléséről. Várhatóan néhány hónapon belül pedig már döntés is lesz az új összegről.

Speciálisan az agráriumnak

Tavaly októberben az Agrár-vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) is szerződést kötött az EBA-val, 50 milliárd forintos keretösszeggel. Az aláírást követően elhangzottak szerint kétezer, a mezőgazdaságban tevékenykedő magyarországi kisvállalkozás számára nyílik majd meg a lehetőség, hogy az AVHGA kezességével beruházási, valamint forgóeszköz-, folyószámlahitelhez és bankgaranciához jussanak. A megállapodás értelmében a program 50 százalékos garanciát biztosít, amelyet azonban az AVHGA kiegészíthet saját forrásaival, s így akár 80 százalékos kezességvállalást is el lehet érni, ami hatalmas segítséget jelenthet a kisebb, tőkeszegény vállalkozások számára a forráshoz jutásban.

Az alapítvány tájékoztatása szerint az általuk nyújtott garancia annyiban különbözik a többi hazai COSME programtól, hogy az EBA nem közvetlen, hanem viszontgaranciaként biztosít támogatást a cégek számára, s ezt egészíti ki az AVHGA a saját kockázatvállalásával. Miután az alapítvány kezessége – mint önálló pénzügyi eszköz – nem létezik, mindig a hitelügylethez kapcsolódva nyújtható a támogatás. Ilyen értelemben az EBA által viszontgarantált alapítványi kezesség sem független eszköz, így specifikusan erre kialakított, a bankokkal megállapodott termékeken keresztül tud az alapítvány élni a COSME-viszontgaranciával. A magyar költségvetési törvényben biztosított viszontgarancia a finanszírozó bankok és a vállalkozások számára több tekintetben kedvezőbb, mint az EBA-viszontgarancia, ezért az utóbbit csak kiegészítő jelleggel akarják alkalmazni. Elsősorban azokban az esetekben juthat szerephez a COSME-garancia, amikor a magyar állami viszontgarancia nyújtására uniós versenyjogi szabályok miatt nincs mód. Az AVHGA számításai szerint idén 8–10 milliárd forintnyi hitelt helyeznek ki a COSME keretében.

A COSME program iránt más bankok is érdeklődnek. A Budapest Bank jelenleg tárgyal az EBA-val a programhoz való csatlakozás feltételeiről. A CIB Bank szintén szeretne beszállni a kkv-k ilyen módon történő finanszírozásába, hogy a kedvező feltételek mellett nyújtandó hitelekkel segítsék az üzletvitel elindításában, a tevékenységük fejlesztésében a tőkeszegény kisvállalkozásokat. A CIB-nél egyelőre bankon belüli egyeztetések folynak, még nem dőlt el, hogy mekkora összegre szeretnének szerződni az EBA-val. Az OTP Bank jelenleg vizsgálja a program kapcsán elérhetővé váló lehetőségeket.

Az innovációra is jut

Az UniCredit Bank a Juncker-program másik lábának számító InnovFin programra kötött szerződést. A megállapodást idén január közepén írta alá a bank az Európai Beruházási Alappal. A szerződésben foglaltak szerint a bank a térség nyolc országában – hazánk mellett az unió öt másik tagállamában, valamint Bosznia-Hercegovinában, illetve Szerbiában – nyújthat kedvező finanszírozást innovatív kkv-knak, továbbá a kisméretű, közepes tőkeerejű, legfeljebb ötszáz fővel tevékenykedő cégeknek.

A COSME programhoz hasonlóan ebben a konstrukcióban is 50 százalékos garanciát vállal az EBA, így nincs szükség a hitel felvételéhez garanciakérelemre, illetve garanciavállalási szerződésre, azaz ebben a programban is a hagyományos hitelekhez képest kevesebb fedezet mellett juthatnak kölcsönhöz a cégek. A bank a programmal az innovatív, a kutatás-fejlesztésben élen járó vállalkozásokat célozza. A maximális hitelösszeg 1,1-1,2 milliárd forint az euró árfolyamának függvényében, az elérhető maximális futamidő pedig legfeljebb tíz év lehet. Bár az eddig kihelyezett hitelekről részleteket nem árult el a bank, annyit közölt, hogy ügyfeleik jellemzően fejlesztésekhez, a saját erő kiegészítésére vagy forgóeszközigény biztosítására kérik a kölcsönt.

Hajdú Péter

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo