Nem lesz Airbnb-adó, de nem ússzuk meg ingyen

A kormányzat nem tervez különadót kivetni az Airbnb-szolgáltatókra. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy a lakáskiadással foglalkozóknak nem kell adót fizetniük a tevékenységük után. Mutatjuk, hogyan és mennyit.

Kép: Pixabay

A kormányzat nem tervez Airbnb-adót közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium azokkal a hírekkel kapcsolatban, hogy - mint azt korábban megírtuk - négyzetméterenként 1500 forintos sarcot vetnének ki a kiadó lakásokra. (A tegnap benyújtott költségvetési tervezetben sem szerepel ez a tétel.) Ez persze nem jelenti azt, hogy a lakáskiadással foglalkozó magánszemélyeknek és cégeknek nem kell adózniuk az így szerzett jövedelem után. Adóalanynak minősülnek ugyanis azok a magánszemélyek, akik online foglalási rendszeren - például az Airbnb-n - keresztül egy vagy több szobát vagy akár egy teljes ingatlant szálláshelyként adnak bérbe, így adószám kiváltására kötelesek, és számlakibocsátási kötelezettség is terheli őket - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

A kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás az áfatörvény alkalmazásában ingatlan-bérbeadásnak minősül. Az ingatlan-bérbeadás főszabályként adómentes szolgáltatás, azonban az ingatlanok idegenforgalmi, turisztikai célú hasznosítására, azaz a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatásra az adómentesség nem terjed ki. A kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás az áfa rendszerében adóköteles tevékenységnek minősül, a kedvezményes, 18 százalékos adókulcs alá tartozik. Az adóalany az alanyi adómentességet is választhatja, ha a törvényi feltételek fennállnak, ez esetben a szolgáltatás után nem kell áfát fizetnie.

A legfurább ötlet is bejöhet
Ha valahol, akkor az Airbnb szállások között tallózva érezhetjük azt, hogy kicsit megőrült a világ, hiszen ki fizetne akár egy fillért is egy fadobozért, vagy egy amerikai teherautósofőr hátsó udvaráért? Pedig erre is van kereslet. Ha a szállásadónak jó az üzleti érzéke, gyakorlatilag bármit kiadhat.
A tevékenység személyi jövedelemadózása során a - nem egyéni vállalkozóként adózni kívánó - magánszemély kétféle módon állapíthatja meg adókötelezettségét: az önálló tevékenységre vonatkozó szabályok szerint (a tételes költségelszámolást, vagy a 10 százalékos költséghányad módszerével megállapított jövedelemszámítási szabályokat alkalmazva) vagy a tételes átalányadózást választva.

(Az osztrák főváros elébe megy az Airbnb szabályozásának, az észtek pedig az egész megosztás gazdaságára érvényes szabályozáson dolgoznak.)

Az önálló tevékenységre vonatkozó szabályok szerint meghatározott jövedelmet 15 százalékos személyi jövedelemadó, valamint 27 százalékos egészségügyi hozzájárulás terheli. A tételes átalányadózás csak akkor választható, ha a fizető-vendéglátó magánszemély a tevékenységet a tulajdonában vagy haszonélvezetében lévő egy lakásban vagy üdülőházban folytatja. A személyi jövedelemadózás szempontjából fizető-vendéglátó tevékenységet folytató magánszemély az lehet, aki - nem egyéni vállalkozóként - egyéb szálláshely-szolgáltatási tevékenység keretében nyújt szálláshelyet ugyanannak a személynek adóévenként 90 napot meg nem haladó időtartamra. A tételes átalányadó éves összege szobánként 32 ezer forint, ezen felül a tételes adó 20 százalékának megfelelő összegű egészségügyi hozzájárulást is fizetni kell.

Az adóhatóság Kereskedelmi szálláshely-szolgáltatást online foglalási rendszeren keresztül nyújtó adóalanyok adózására vonatkozó legfontosabb tudnivalók címmel tájékoztatót tett közzé honlapján, amelyből részletesen is meg lehet ismerni a tevékenység alapvető adózási szabályait.

A kormány nem állhat a technológiai fejlődés útjába
Az észt miniszterelnök szerint a kormányok nem állhatnak a technológiai fejlődés útjába. A politikus múlt heti amerikai útján tárgyalt az Uber vezető tanácsadójával. Észtország egyike azon európai országoknak, ahol először készül törvényi keretrendszer az utazásmegosztás szabályozására.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo