Nem csökken az ingatlanhitelezési hajlandóság

Változatlan az ingatlanhitelezési hajlandóság az európai piacokon az elmúlt időszakban – derül ki a KPMG nemzetközi Ingatlanhitelezési Barométer kutatásából. A 14 európai országára kiterjedő, ingatlanhitelezési trendeket kutató felmérésben közel 70 banki vezetőt kérdeztek meg az aktuális hitelezési trendekről és a várható jövőről.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A KPMG nemzetközi Ingatlanhitelezési Barométere (Property Lending Barometer) kilencedik alkalommal ad betekintést az európai ingatlanfinanszírozási trendekbe. A korábbi felmérésekhez hasonlóan az idei jelentés fókuszában is a bankok ingatlanfinanszírozási hajlandósága és várakozásaik, valamint a hitelezéshez kapcsolódó legfontosabb mutatók állnak.

Viszik mint a cukrot a fix lakáshiteleket
Év eleje óta a kockázatos, változó kamatozású lakáshiteleknél bő 30 százalékos visszaesés történt, miközben a legkevésbé rizikós, legalább 10 évig fix törlesztést garantáló lakáshitelek 28 százalékos növekedést értek el.
Az európai gazdaság jól teljesít

„Az európai ingatlanprojektek finanszírozására vonatkozó optimizmus egyik oka a kontinensszerte tapasztalható kedvező gazdasági környezetnek tulajdonítható” – mondta el Andrea Sartori, a KPMG közép-kelet-európai ingatlan-tanácsadási csoportjának vezetője.

„Az érzékelhető gazdasági növekedés, valamint az elmúlt években tapasztalt gazdaságot élénkítő intézkedések várhatóan folytatódnak, bár mérsékeltebb ütemben. A vizsgált országokban az előrejelzések alapján 2-3 százalékos GDP-növekedés várható” – összegezte a trendeket Sartori, illetve hozzátette: „A külső kockázatok komoly hatással lehetnek az egyes piacok növekedésére, ilyen külső hatás például a Brexit.”

2018 első felében az európai ingatlanbefektetések volumene 110 milliárd euró volt, mely 17 százalékkal alacsonyabb, mint 2017 azonos időszaka. Ugyan ez a legalacsonyabb első féléves tranzakciós volumen 2014 óta, de a teljes képhez hozzátartozik, hogy több jelentős tranzakció lezárása az év második felében várható.

Különbségek a közép-kelet-európai és a nyugati piac között

A KPMG idei kutatása azt is vizsgálta, hogy a bankok hitelezését befolyásoló tényezők hogyan változtak az elmúlt években a jellemzően érettnek tekintett nyugati és a közép-kelet-európai piacokon.

A KPMG ingatlanpiaci előrejelzése Magyarországra vonatkozóan

A több éve végzett Ingatlanhitelezési Barométer-felmérések lehetővé teszik egy historikus trend felrajzolását. A két régiót összehasonlítva már jól látható, hogy a közép-kelet-európai régió országai közelítenek a felmérésben részt vevő nyugat-európai országokhoz a kamatprémiumok tekintetében.

A bankok eszközosztályokra vonatkozó projektfinanszírozási preferenciái azt mutatják, hogy Nyugat-Európában, például a holland, osztrák vagy az ír piacokon, a bankok első helyen említik a lakóingatlan-finanszírozást. Közép-Kelet-Európában, legfőképp Csehországban, Romániában és Szlovákiában, az előző évi felméréshez képest előrébb lépett az ipari-logisztikai szegmens, szinte utolérve a korábban vezető lakó-, illetve irodapiaci szegmenseket.

Magyarországi sajátosságok

„Az ingatlanfinanszírozási barométer – a nevéhez híven – jól jelzi a légkör változásait – teszi hozzá Dános Pál, a KPMG magyarországi ingatlan-tanácsadási igazgatója. – Magyarországon talán a várható 2019-es áfaváltozásnak köszönhetően 2,8-pontra csökkent a helyi bankok lakásprojekt-preferenciája, miközben a felmérésben maximális 5 pontot kapott az irodapiaci szegmens. Így ebben a mutatóban a magyarországi bankok vezetnek az összes részt vevő ország előtt. Miközben a régió átlaga szerint a második helyen a lakófejlesztések, a harmadik helyen az ipari-logisztikai fejlesztések állnak, Magyarországon a kereskedelmi projektek leszorították dobogóról a lakófejlesztéseket, legalábbis a bankok projekthitelezési preferenciája alapján.”

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo