Ne számítsunk sok új munkahelyre

Sem leépítést, sem új állasok meghirdetését nem ígérik a kkv szektor szereplői az elkövetkező évben, mutat rá a K&H felmérése. Ma könnyebben lehet munkát találni nagyobb cégnél, a kicsik örülnek, hogy élnek.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A mikrocégek csupán 14 százaléka tervez létszámbővítést, a kisvállalkozásoknál 22 százalék, a középvállalatok esetében pedig több mint duplája, azaz 30 százalék ez az arány A kkv vezetők körében végzett legutóbbi K&H felmérés azt mutatja, hogy csupán hajszálnyival javult a hazai vállalkozások foglalkoztatás-bővítési szándéka: 2 százalékponttal csökkent a leépítést tervező cégvezetők aránya, miközben a cégek nagytöbbsége (70%) változatlan létszámmal kalkulál az elkövetkezendő egy évre. A cégmérettel párhuzamosan az elhelyezkedés esélye is egyértelműen javul.


Kép:PP/FényesGábor

A szektorok között is van különbség: mind létszámbővítésben, mind leépítésben az ipari szektor kiugró. Ennek hátterében az állhat, hogy az elmúlt néhány hónapban jelentős beruházások indultak el, ugyanakkor több cég is megszüntette gyártókapacitását, így az ezekhez a multinacionális cégekhez kapcsolódó kkv-k is jelentősen eltérő helyzetben vannak. A felmérés eredményéből látható az is, hogy a kereskedelmi vállalkozások gyakorlatilag nem gondolkodnak nagyobb létszámú bővítésben, legfeljebb néhány fő új alkalmazottal terveznek.
- Abban mindenki egyetért, hogy minél több embernek kellene dolgoznia, de jelen pillanatban nem látszik, hogy melyik vállalati körben vagy ágazatban születnének új munkahelyek - válaszolta lapunk korábbi kérdésére Baja Sándor, a Randstad Hungary ügyvezető igazgatója. (Se munka, se munkaerő? című cikkünkből megtudhatja, hogy évek óta miért nem sikerül tartósan és számottevő mértékben bővíteni a hazai foglalkoztatottságot.)

Ma elkötelezettnek kell lenni
Az új munkatárs kiválasztásának fő kritériumai gyakorlatilag nem változtak az elmúlt évek során, mutat rá a K&H kutatása. A hazai vállalkozások számára a munkaerő-felvétel legfontosabb szempontja az elkötelezettség, ezt követően pedig a tapasztalat és a fizetési igény. A különböző szektorokban azonban más-más hangsúlyt kapnak a különböző kiválasztási szempontok. Míg a végzettségnek a szolgáltató szektorban van a legnagyobb szerepe, addig a tapasztalat leginkább a kereskedelmi vállalatoknál döntő tényező a munkaerő kiválasztásában. Az utolsó helyre sorolt nyelvtudásnak a szolgáltató szektorban van elsősorban szerepe a létszámbővítés során, míg a mezőgazdasági szektorban szinte egyáltalán nem kérdés.

Más a kommunikáció, más a valóság

A kormány szerint az adórendszerbeli változások mérséklik a munkavállalók és a vállalkozások adóterheit, mindezt annak érdekében, hogy ismét megérje munkahelyet teremteni. Ennek ellenére a gyakorlat mást mutat: miközben a forgalom legfeljebb stagnál, így a bevételek sem nőnek, a bérterhek viszont jelentősen emelkednek. Az egykulcsos szja, a minimálbér és a garantált bérminimum nagymértékű emelése, az alkalmazotti adókedvezmény kivezetése miatti nettókereset-csökkenés kompenzálása érdekében az elvárt béremelés sok vállalkozás számára rendkívül nehéz helyzetet teremtett. Illúzió azt gondolni, hogy jelentős számú új munkahely jöhet létre a kkv szektorban a közeljövőben. (Itt olvashatja Vámosi Nagy Szabolcs véleményét a vállalkozások idei helyzetéről.)

Nem ad okot a pozitív hangulatra az sem, hogy a vállalkozók a kiegészítő bérkompenzációs pályázati lehetőségek alig harmadára tartottak igényt, még akkor sem, ha Czomba Sándor, foglalkoztatáspolitikai államtitkár 15-én azt nyilatkozta az MTI-nek: "Örömmel látjuk, hogy a válság ellenére kevesebb cégnek van szüksége segítségre, mint amire a keret lehetőséget adott".

Illúzió azt gondolni, hogy jelentős számú új munkahely jöhet létre a kkv szektorban a közeljövőben

A bérkompenzációs pályázat zárásáig 4 538 pályázat érkezett be, 5,9 milliárd forint támogatási igénnyel. A Nemzeti Foglalkoztatási Alapból meghirdetett keret 21 milliárd forint volt, és a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) várakozása szerint 450-650 ezer munkavállaló juthatott volna 2-3 százalékos bérkiegészítéshez a pályázati keretből. Azok a cégek pályázhattak, amelyeknek idén gondot okoz az 5 százalékos béremelés végrehajtása. A pályázónak vállalnia kellett, hogy a bérek nettó értékének megőrzéséhez szükséges béremelést minden munkavállalójánál végrehajtja, valamint azt, hogy 2012-ben legalább megtartja - vagyis nem csökkenti - dolgozóinak létszámát.

A szocialisták alelnöke, Gúr Nándor az MTI-hez eljuttatott közleményében cinikusnak nevezte Czomba Sándor örömét. Szerinte a hazai vállalkozók döntő többsége forráshiánnyal küzd, a gazdasági növekedés hiánya miatt legalábbis óvatos, de inkább alapvetően nem mer olyan, az Orbán-kormány által megszabott pályázati feltételeket a nyakába venni, amelyek számára vállalhatatlanok. „Ezzel azonban nem csak a vállalkozások, hanem leginkább a munkavállalók sorsa nehezül, hiszen ezek a vállalkozások nagy valószínűséggel nem fogják a bérkompenzációt végrehajtani”, fogalmazott az Országgyűlés Foglalkoztatási és munkaügyi bizottságának MSZP-s elnöke.

Pedig sikeres kkv-k nélkül nem fog nőni a foglalkoztatás, ahogyan ezt Antalffy Gábor a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetségének (KISOSZ) elnöke is hangsúlyozta az Ökopolisz Alapítvány Munka -Monster? című vitaestjén, ahol Pataky Péter, Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) elnöke és Kaufer Virág volt LMP-s parlamenti képviselő fejtették ki álláspontjaikat. (Cikkünk az eseményen elhangzottakról.)

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo