MRP újratöltve – így tartsd meg a munkaerőt

A cafeteriarendszer átalakításával és a növekvő munkaerő-piaci nyomással előtérbe kerülhet az MRP szerepe a munkavállalók motiválásában és megtartásában.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Munkavállalói Résztulajdonosi Program lényegében egy ernyőszervezetet jelent, amit azért hoznak létre a vállalkozások, hogy azon keresztül értékpapír és/vagy készpénz juttatásokkal motiválják munkatársaikat, vezetőiket. Bár az MRP-t szabályozó törvény már évtizedes múltra tekint vissza, néhány éve átfogó módosítások történtek, tavaly ősszel pedig újabb fontos változásokat fogadott el az Országgyűlés.

Kép: Pixabay

Az elmúlt évek módosításainak eredményeként a korábbinál lényegesen rugalmasabb konstrukció jött létre, aminek köszönhetően az MRP sokkal jobban megfelel az üzleti környezet elvárásainak. Ez, és az a tény, hogy a szinte minden ágazatban egyre komolyabb kihívást jelentő munkaerőhiány új ösztönző eszközök keresésére készteti a vállalkozásokat, tovább növelheti ennek a megoldásnak a népszerűségét.

Az MRP struktúra egyik sajátossága, hogy az értékpapír-juttatás nem közvetlenül a munkavállalók számára történik, hanem egy erre a célra létrehozott szervezet irányába, ami önálló jogi személynek számít, és amit az adott cégtől független személyek irányítanak. Ez lehetővé teszi, hogy tisztán motivációs eszköz legyen, az ezen keresztül jutalmazott munkavállalók ugyanis nem szereznek semmilyen kontrollt a vállalat felett.

Az MRP-n keresztül biztosított juttatásokat a gyakorlatban többnyire a társaság

Munkaerőhiány: még 19 évig?
Hiába mindennapos téma a munkaerőpiaci helyzet és a magyarországi demográfiai válság, van az egész kérdéskörnek egy oylan aspektusa, amelynek kevés figyelmet szentelnek: hogy a születési kedv növelése nem oldja meg a munkaerőhiányt.
gazdasági teljesítményének növekedéséhez kötik, vagyis az üzleti beszámolókban szereplő valamely pénzügyi mutatóban kell előrelépést felmutatnia a konstrukciót választó társaságnak.

A már tőzsdén lévő vagy tőzsdei megjelenésre készülő társaságok esetében a részvényárfolyam, illetve a sikeres tőzsdei bevezetés is lehet a juttatás alapja. Az MRP adózási szempontból is előnyös konstrukció, mivel ebben az esetben a juttatások után csak szja-t kell fizetni, és a munkavállaló és a munkáltató egyaránt mentesül a különböző járulékterhek alól.

Arról, hogy az MRP-ben részt vevő munkavállalók milyen feltételek mellett szerezhetnek jövedelmet, az alapító – vagyis az adott vállalat – által kidolgozott javadalmazási politika rendelkezik. 

Azt tapasztaljuk, hogy a cafeteriarendszer átalakításával a cégek keresik az új juttatási formákat, amelyekkel motiválhatják és megtarthatják a munkavállalóikat. A jövőben ezért nőhet az MRP népszerűsége, amit segíthet az is, hogy a jogszabályi változásoknak köszönhetően rugalmasabbá vált a konstrukció. Fontos azonban alaposan felmérni, hogy az adott társaság által elérni kívánt cél szempontjából az MRP vagy esetleg más, a jogszabályok által biztosított lehetőség az optimális megoldás” – mondta dr. Kristóf Kitti, a Deloitte MRP szakértője.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo