Mindenki ráugrott az alacsony kamatra

Augusztus végéig már több mint 340 milliárd forint értékű szerződés született az április második felében debütált új hiteltermékre. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2020 végére az 1000 milliárdos lélektani határ elérését tűzte ki.

A cikk a Piac & Profit magazin augusztus-szeptemberi számában jelent meg. 

A következő lapszám november 18-án jelenik meg. Keresse az Inmedio és Relay újságárusoknál, vagy fizessen elő a magazinra. Megrendelését itt adhatja le>>>

Illusztráció: Steven Lelham/Unsplash

Nagy a kereslet az NHP Hajrá-hitelek iránt, amelyeket április 20-tól igényelhetnek a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került kis- és középvállalkozások (kkv). Az eddigi eredmények alapján a program népszerű a vállalkozók körében. A MNB legutóbbi, július elejei tájékoztatása szerint mintegy 1500 vállalkozással több mint 2 ezer hitelszerződést kötött az NHP Hajrá-t közvetítő húsz kereskedelmi bank, összesen mintegy 100 milliárd forintos értékben.

Vonzó a kamat

E hitelek népszerűsége valószínűleg a kedvező, legfeljebb 2,5 százalékos éves kamat mellett a rugalmas felhasználási feltételeknek is köszönhető – közölték a Piac&Profittal a Bank360.hu szakértői.

A hitelezési számok augusztus végéig tovább emelkedtek – derült ki a lapunk körkérdésére adott banki válaszokból. Bár nem mindenki osztotta meg velünk az adatait, a tíz legtöbb hitelt nyújtó, szerencsére igen. Márpedig ők együttesen immár több mint 340 milliárd forint értékű szerződést kötöttek négy hónap alatt, amiből mintegy 240 milliárd már el is jutott a hitelfelvevőkhöz, akik száma lassan közelíti a 4 ezret (lásd táblázatunkat).

Mindezek alapján van esélye, hogy teljesüljön az MNB terve, miszerint 2020 végéig összesen 1000 milliárd forint értékű NHP Hajrá-hitelszerződés kerüljön tető alá. Ehhez forrás van bőven, hiszen az MNB áprilisban 1500 milliárdot különített el e célra, s nem határozott meg határidőt arra, meddig áll rendelkezésre e keretösszeg.

Növekvőben a beruházási kedv

A bankok beszámolói alapján a vállalkozások többsége forgóeszközök finanszírozására, beruházásokra és hitelkiváltásra használja az új konstrukciót. Azt a Budapest Bank (BB), a Takarékbank, az UniCredit Bank és az Erste Bank ügyfelei elsősorban beruházásokra fordítják, míg az OTP Bankhoz, a Sberbankhoz és a K&H-hoz fordulók több mint felének a forgóeszköz-finanszírozás volt az elsődleges célja.

„Több bank szerint a vállalkozások az elmúlt hetekben az új beruházásokra felvehető források iránt is érdeklődnek, amiből arra lehet következtetni, hogy a járványt követően ismét nőni kezdett a beruházási kedv a kkv-szektorban” – közölte Vrazsovits Rita, a Bank360.hu szakértője.

A kérelmezők többsége sikerrel jár

A bankok tapasztalatai szerint a különböző ágazatok szereplői változó mértékben érdeklődnek az NHP Hajrá iránt. Több pénzintézet is a mezőgazdaságot, az energia-gazdálkodást és a kereskedelmet emelte ki olyan szektorként, melyből sok hiteligénylés érkezett. A Gránit ugyanakkor egyenletesebb megoszlást tapasztalt, náluk az előbb felsorolt szegmensek mellett a gépgyártás és az építőipar területén működő cégek is szép számmal keresték az új hitelterméket, az UniCredit és az OTP pedig ezeken felül még az ingatlanügyletekkel kapcsolatos vállalkozásokat emelte ki.

A visszajelzések szerint az igénylők jelentős része a kkv-szektorból érkezik, de a mikrovállalkozások között is egyre népszerűbb az NHP Hajrá. A jóváhagyási arány több banknál is kiemelkedően magas, vagyis az igénylők nagy része sikerrel jár.

Hitelcélok

A Bank360.hu kérésünkre összeszedte, hogy az NHP Hajránál milyen hitelcélok közül választhatnak a vállalkozások:

  • Új beruházások finanszírozása
Az NHP Hajrát felveheti egy vállalkozás azért, hogy új beruházást finanszírozzon belőle. Tevékenységi körtől függően ez jelentheti a gyártókapacitás növekedését, egy új vállalatirányítási szoftver bevezetését, de akár ingatlan vagy gépjármű vásárlását is. A hitel indulása óta újdonság, hogy a hazai beruházások finanszírozása mellett akár külföldi beruházásokra is fordíthatják a vállalkozók a felvett összeget. Ezt az MNB július elején jelentette be.
  • Forgóeszközök finanszírozása
Ha a felvett kölcsönt forgóeszközök vásárlására fordítaná a vállalkozás, arra is van lehetőség. A hitelből finanszírozható árukészlet vagy a gyártásához szükséges alapanyagok megvásárlása, de akár értékpapírt is lehet belőle venni. A forgóeszközhitel emellett a korábban felvett forgóeszközhitelek kiváltására is felhasználható. A kölcsön futamideje legfeljebb 3 év, a törlesztett összeg pedig újra igénybe vehető a futamidő alatt.
  • Támogatás előfinanszírozása
Az NHP Hajrával már elnyert, állami és európai uniós pályázatok előfinanszírozására is van lehetőség.
  • Hitelkiváltás
A fent említett forgóeszközhitelek kiváltása mellett más, korábban felvett vállalati kölcsönök kiváltására is van lehetőség, ha a vállalkozás 2020. január 1. előtt vette fel a kölcsönt és nem esett késedelembe. Az NHP Hajrá akár forint vagy deviza alapú beruházási hitel és pénzügyi lízing kifizetésére is felhasználható. A kölcsön legfeljebb 2,5 százalékos kamattal igényelhető, de a bankok dönthetnek úgy, hogy ennél olcsóbban kínálják a forrást.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo