Milyen a jó álláshirdetés?

A megfelelő nyelvezet használata igen sokat számít, ha egy munkaadó vagy toborzó specialista azt szeretné, hogy minél többen jelentkezzenek egy álláshirdetésre, a fizetés megjelölése ugyanakkor nem számít e tekintetben - derült ki egy friss kutatásból, amely szerint egy tökéletes hirdetés 140 szóból áll. A leggyakrabban használt szavak a népszerű hirdetésekben: a pozíció, a szolgáltatás és a lehetőség.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Egyesült Királyság legnagyobb helyi állásközvetítő hálózatát működtető MyJobGroup.co.uk a legnépszerűbb álláshirdetéseket vizsgálta szektoronként. Saját adatbázisukat elemezték mintegy 220 megüresedett munkahely kapcsán és megállapították, hogy a megfelelő nyelvezet használata és a szavak száma volt a meghatározó, amely a legtöbb jelentkezést generálta. A "kell", a "tudás" és a "felelősség" szavak taszítja az álláskeresőket, míg a vállalati információk a jelek szerint nem adnak többletet. A vizsgálat megmutatta azt is, hogy a legkevésbé népszerű hirdetések 55 százaléka hosszabb, mint 217 szó. Felmérték azt is, hogy melyek a leggyakrabban használt szavak a népszerű hirdetésekben: a pozíció, a szolgáltatás és a lehetőség a legkapósabb a jelöltek között.

Kovács András, a Grafton Recruitment Kft. ügyfélkapcsolati vezetője szerint az álláshirdetés is egyfajta reklám. A jó reklám pedig figyelemfelkeltő, és lehetőleg egy adott célcsoportnak szól. Érdeklődést kelt, és eléri, hogy miután a célcsoportba eső álláskereső rákattintott vagy észrevette, végig is olvassa a hirdetést. Vágyat ébreszt, hogy meg is pályázza, s végül rá is veszi a személyt, hogy elküldje a pályázatát. A pusztán reklámfunkciók mellett a jó hirdetés megfelel erkölcsi, morális és törvényi előírásoknak is, nem diszkriminál, inkább ígér, mint konkrétumokat mond. Mindenképpen kell információ a cégről, a feladatokról, elvárásokról, juttatásokról. Szerepelnie kell benne a munkavégzés helyének, s egyéb technikai információknak is, a munkakörtől függően például utazás vagy műszak - tudatta a szakember. (Hazánkban minden ötödik álláshirdetés diszkriminatív, amely a jogi hézagoknak, szabályozatlan kiválasztásnak köszönhető és akkor még nem beszéltünk a tájékozatlan munkáltatókról, alacsony munkakultúráról, az "intellektuális diszkriminációról" és a felelőtlen állásportálok.)

Milyen hosszú legyen a hirdetés?

A MyJobGroup.co.uk úgy találta, hogy egy ideális hirdetés maximum 140 szóból áll. Ezzel szemben azoknak az álláshirdetéseknek, amelyekre a legkevesebben jelentkeztek, nagyjából 55 százaléka 217 szóból állt. Kovács András ugyanakkor úgy vélte, a hirdetések hosszúságára nincs bevált recept. Szerinte akkor jó az álláshirdetés, ha sokat ígér, de keveset mond. Fontos, hogy ne két sorból álljon, mert az azt sugallja, hogy a keresés nem annyira lényeges szempont a cégnek, félvállról veszik. Az se jó, ha egy kisregényt ír az ember, mert azt vagy nem olvassák végig, vagy a végére akár le is beszéljük a potenciális pályázót - fűzte hozzá.

Kihagyhatatlan szavak

A szóválasztás is igen jelentős, ami az álláshirdetések hatását illeti. A fellendüléssel kapcsolatos szavak gyakoriak a legnépszerűbb hirdetésekben. A pozíció, a szolgáltatás és a lehetőség voltak a leggyakrabban használt szavak (kivéve a felsővezetői állásokat hirdetőkben), ugyanakkor a kell, a felelősség és a tudás szavakat tartalmazó hirdetések hozták a legkevesebb jelentkezőt. A kutatásból kiderült, ágazat specifikus nyelvezetre van szükség ahhoz, hogy minél több pályázatot vonzzon, és a munkáltatóknak illetve toborzó szakembereknek ennek megfelelően kell megalkotniuk a hirdetéseket. A kampány, a tapasztalat és a módszerek voltak azok a szavak, amelyek a legtöbb jelöltet vonzották a médiával kapcsolatos posztokra, míg a támogatás, az emberek és a segítségnyújtás generálta a legtöbb választ az orvosi állásokra.

A kulcsszavaknak funkcionális jelentőségük van elsősorban a figyelemkeltésnél és az érdeklődés kiváltásánál - hangsúlyozta a Grafton egyik vezetője. Mindig a célcsoport nyelvén kell szólnia a szövegnek. Más szavakat, nyelvezetet használnak, ha Java fejlesztőt vagy pénzügyi kontrollert keresnek. A szavakat, amelyeket érdemes kerülni - természetesen a diszkriminatív, obszcén és a többi szavakon kívül - olyan kifejezések, amelyeket már elkoptatott az iparág. Ezek kezdenek semmitmondóvá válni, és egyáltalán nem kapjuk már fel a fejünket, ha elolvassuk őket. Ilyenek például a multinacionális, versenyképes fizetés, fiatalos, lendületes, piacvezető, kommunikációs képesség. Ezek a szavak szinte minden hirdetésben szerepelnek, így ezek - kizárólagos - használata sablonossá tesz egy hirdetést. (A 2008-ban diplomázott hallgatóknak munkakereséskor még elegendő volt 24-25 jelentkezést elküldeniük, 5 állásinterjú alatt pedig többnyire munkát is ajánlottak nekik. Vélhetően a gazdasági válság hatására a két évvel később végzetteknek már közel 37 helyen kellett munkára jelentkezniük és állásinterjúból is több, átlagosan 7 kellett a sikerhez.)

Nem biztos, hogy érdemes beleírni a fizetést

Bár furcsának tűnik, a MyJobGroup.co.uk vizsgálata szerint a fizetés részletezése nem hozott több jelentkezést a megüresedett helyekre és ugyanígy a vállalati információk sem. A tanulmány szerint a legnépszerűbb és a legkevésbé népszerű álláshirdetések ugyanolyan arányban tartalmaztak ilyen információkat. - Nem egyszerű arra válaszolni, hogy a fizetés összegét érdemes-e beleírni a hirdetésbe - nyilatkozta lapunknak Kovács András, hozzátéve: alapvetően érdemes, ugyanakkor nem minden esetben. Ehhez sok tényezőt kell figyelembe venni, elsősorban azt, hogy mi a keresés oka. Okoz-e problémát, bérfeszültséget, ha a cégnél megtudják a munkatársak, az új kollégának mekkora csomagot ajánlanak. Amiért ők, mint tanácsadó cég, feltüntetik a fizetést, az azért történik, hogy tényleg a célcsoportnak szóljon a hirdetés. - Tegyük fel, hogy a keresett pozíció név a Sales Manager. Felmerülhetnek olyan kérdések, hogy ez egy tapasztalt értékesítőt takar-e, vagy esetleg egy értékesítési vezetőt. Ha megadjuk a fizetést, akkor a pályázók meg tudják határozni - már csak a bérajánlatból is -, hogy ez az ő szintjük-e, érdemes-e pályázniuk. Elég kellemetlen mind a két félnek, ha a harmadik körös interjú után derül ki, hogy a jelölt fizetési igénye másfélszer-kétszer magasabb, mint a cég kerete. Ha hirdetjük a bért, akkor ez már az elején világossá válik - mondta Kovács András.

A kutatás szerint az álláshirdetések hosszúsága nagymértékben változott attól függően, milyen szektorban hirdettek. A legrövidebb álláshirdetések a gyártási szektorban jellemzőek (átlagosan 113 szó), míg az oktatási területen találhatóak a leghosszabbak a hirdetések (316 szó).

Nehéz feladat lehet megfogalmazni az álláshirdetést

Carry Cooper, egy lancesteri menedzser iskola professzora közölte: a legtökéletesebb álláshirdetést megalkotni nem könnyű feladat, meg kell találni az egyensúlyt, hogy miként tegyük bele az összes lényegi információt úgy, hogy ne menjünk bele túlságosan a részletekbe és ne legyen unalmas az álláskeresőknek. Az, hogy bizonyos speciális szavak megléte jelentheti a minél több jelentkezőt, jelzi, hogy a munkáltatóknak nyelvileg megfelelően kell kialakítani az álláshirdetéseket a megfelelő szektorban annak érdekében, hogy minél több és minél jobb jelölteket találjanak. (A bankszektorbeli álláshirdetések voltak a legnépszerűbbek a nyáron, amit a segédmunkásokat kereső lehetőségek követtek, de nincsenek sokkal lemaradva a HR-es pozíciók sem.)

Általánosságban elmondható, hogy a tökéletes álláshirdetés megalkotása tudást és szakértelmet követel, de alkalmazni kell bizonyos alapelveket, hogy minél több jelentkezőt vonzzanak és felkeltsék a legtehetségesebb jelöltek figyelmét. A munkaerőpiacon, ahol nagy a verseny, fontosabb, mint valaha, hogy a munkáltatók megfelelően kidolgozott álláshirdetésekkel vonzzák magukhoz a legjobb jelölteket - vélte Geraldine Finn. A MyJobGroup.co.uk ügyvezető igazgatója hozzátette: kutatási eredményeink betekintést nyújtanak és útmutatást adnak, miként kell létrehozni egy álláshirdetést, hogy az vonzó legyen egy adott ágazatban, megadja, hogy milyen hosszú legyen és melyek a hívó szavak, amelyek jelentősen emelik a hirdetésre jelentkezők számát. - Úgy véljük, hogy az eredmények segítenek a munkaadóknak és a toborzási szakembereknek abban, hogy jobban testre szabják az álláshirdetéseket, amellyel a számukra legtöbbet érő jelölteket magukhoz tudják vonzani - jelentette ki az ügyvezető igazgató.

Egy vállalkozásnak, munkáltatónak érdemes szakemberhez, tanácsadóhoz fordulni, ha a számukra tökéletes álláshirdetést szeretnének megfogalmazni - hangsúlyozta Kovács András. Aki nem napi szinten fogalmazza meg a hirdetések szövegeit, annak sok ideje rámehet, mire végez. Mint mondta, azzal, hogy ők nemcsak hirdetéseket írnak, hanem kvázi rajta tartják a kezüket az álláskeresési piac "ütőerén", jobban értik a keresett szakemberek igényeit, a piaci trendeket és ez által olyan személyre szabott hirdetéseket tudnak írni, amelyek megfelelnek a követelményeknek. Számos tanácsadó cég foglalkozik ezzel, illetve az állásportáloknál is kaphat segítséget, aki keresi - tette hozzá a szakember.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo