Miért nem megy a meló pénteken?

A hét utolsó napján már kevesen dolgoznak. Akik a munkahelyükön bent maradnak, sokszor ők sem tényleges munkával töltik az időt. Ennek számos oka lehet, többek között a kimerültség, a szervezeti kultúra, a vezetési stílus, a dolgozók belső motivációja.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: EU-OSHA

A munkavállalók többsége péntek délután 14:39-kor abbahagyja a munkát – legalábbis fejben –, és a munkaidő végéig már csak a teste található meg az irodában. Legalábbis egy kétezer irodai dolgozó megkérdezésen alapuló felmérés ezt derítette ki. A jelenséget a túlórákkal magyarázzák a felmérést végző kutatók. Tízből hat alkalmazott joggal lassít már a pénteki ebéd után, mert a hivatalos munkaidőnél ténylegesen többet dolgozik a hét többi napján.

A kutatás megállapította, hogy a dolgozók 13.32-kor lassítják a munkát, és kicsivel több, mint egy óra múlva, 14.39-kor fejben meg is kezdik a hétvégét. Ilyenkor például jelentősen megugrik a Facebook-forgalom, az online bankhasználat és az online vásárlások száma is.

A munkavállalók negyede hajlamos ignorálni az e-mailjeit péntek délután, vagy nem szívesen veszi fel a telefont. Továbbá a dolgozók huszonnyolc százalékának szelektív érzékelése lesz, és egyszerűen nem hallja meg, ha csörög a telefon. Az átlagos munkavállaló legalább három fontos feladatot áttol hétfőre. (A siker titka a tudatos automatizmusok kialakítása. Az akaraterő a meg nem újuló erőforrásokhoz hasonlatos: minél többet használjuk, annál kevesebb marad belőle a nap végére.)

Együttműködő partnerünk, a HR Portál összegyűjtött néhány okot arra, hogy miért csökken a teljesítmény a hét utolsó munkanapján.

• Kimerültebb a szervezet az ötödik munkanapon. Ez persze attól is függ, ki mennyi időt tud vagy akar szánni hét közben a regenerálódásra, a stressz kezelésére, levezetésére.

• Az olyan szervezeteknél, ahol a többletmunkát nem honorálják, vagy nem ismerik fel a plusz erőfeszítést, a dolgozók mintegy belső jutalmazásként engedélyeznek maguknak olyan időszakokat, amelyeket érzéseik szerint megérdemelnek. A munkavégzés során a dolgozók általában összehasonlítják az általuk befektetett erőfeszítések (input) és az ezért kapott ellenszolgáltatás (output) arányát, és ha egyenlőtlenség áll fenn, akkor méltánytalannak ítélik meg az így kialakult helyzetet, és ennek megváltoztatására törekszenek. Ez lehet akár a hétvégi pihenőidő meghosszabbítása is.

Stresszes? Így nem lesz az
Idegeskedünk? Hát persze. Túl sok a munka, fenyegetően szorítanak a határidők, mindenki ránk számít, és mindennek a tetejébe valószínűleg otthon is fut a lakás. Túlterheltek vagyunk olyannyira néha, hogy az már a munkánk minőségét rontja. Szinte nincs olyan menedzser vagy munkavállaló, aki ne lenne gyakran intenzív stresszhatásoknak kitéve. A kérdés, hogy ezeket hogyan kezeljük.
• Kutatások kimutatták, hogy az autoriter, tekintélyelvű vezetői stílus egyik következménye, hogy ha a vezető nincs jelen, akkor a dolgozók teljesítménye, aktivitása is lecsökken. Ha a vezető 13.30-kor elmegy, hiába maradnak 16.20-ig a munkatársak, a vezető jelenléte nélküli teljesítmény valószínűleg már csak áltevékenység lesz.

• Sok múlhat azon is, ki mennyire végzi kedvvel a munkáját, az a munkakör, amit betölt, mennyire felel meg az érdeklődésének, mennyire tudja kihasználni a benne rejlő képességeket. Számos motivációs faktor létezik, ami befolyásolja a teljesítményt, például a személyes fejlődés lehetősége, az elismerés, a munkahelyi kapcsolatok, a jó teljesítés érzése vagy akár a munkakörnyezet, a fizetés vagy a munkahely biztonsága.

Kezdődik a hétvége

A felmérés szerint is létezik a „péntek érzés”, a dolgozók negyvenhét százaléka szerint ezen a napon a főnökök is lazábbak, és minden harmadik vélemény szerint jobb ilyenkor a hangulat az irodában.

Pipicz Katalin munkapszichológus, az A-DC Humánerőforrás Tanácsadó Iroda ügyvezetője szerint az szervezetfüggő, hogy milyen a hangulat pénteken az irodában. Az igaz, hogy sok helyen lazább a hangulat. Vannak olyan cégek, ahol a Casual Friday része a szervezeti kultúrának, és pénteken lazább öltözékben is megjelenhetnek az alkalmazottak, a hétfő–csütörtöki öltönyös dress code helyett a laza elegancia is megengedett.

 

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo