Miért célszerű könyvvizsgálóhoz fordulnunk?

Köztudott, hogy az adóévet a beszámoló készítésével zárjuk le, a beszámolót pedig, amennyiben a törvény ezt számunkra előírja, könyvvizsgálóval kell ellenjegyeztetni. A könyvvizsgálóval szerződést legalább az adóév december 31-éig kell megkötnünk. Íme néhány tipp, mire figyeljünk.

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Kép:FreeDigitalPhotos.net/chaiwat

A könyvvizsgáló alkalmazásának célja annak megállapítása lenne, hogy az éves beszámoló a jogszabályok szerint készült-e el, illetve a valós adatokat tartalmazza-e a vállalkozásról. A könyvvizsgálatra kötelezett vállalkozások köre egyre jobban szűkült az utóbbi években, ami felveti azt a kérdést, vajon nem sérül-e a vállalkozásoknál a számviteli fegyelem. Ez utóbbi pedig nem kifejezetten szolgálja a befektetők, hitelezők érdekeit, bár a könyvvizsgálati kötelezettségtől való mentesülés jelentős költségcsökkentést jelent az érintett vállalkozásoknak.
Cégek, akiknek nem kötelező könyvvizsgálót tartaniuk
Nem kötelező a könyvvizsgálat, ha az alábbi két feltétel együttesen teljesül:
a) az üzleti évet megelőző két üzleti év átlagában a vállalkozó éves (éves szintre átszámított) nettó árbevétele nem haladta meg a 300 millió forintot, és
b) az üzleti évet megelőző két üzleti év átlagában a vállalkozó által átlagosan foglalkoztatottak száma nem haladta meg az 50 főt.
Egy újonnan alakuló vállalkozásnál, ahol nincs az üzleti évet megelőzően két teljes üzleti év, akkor a tárgy évi várható adatokat és a megelőző üzleti év éves szintre átszámított adatait kell figyelembe venni.
Tulajdonosként azt a döntést is hozhatjuk, hogy önként alkalmazunk könyvvizsgálót. Erről az alapító okiratban vagy a társasági szerződésben kell rendelkeznünk.  A könyvvizsgáló választásának időpontja az előző éves üzleti évről készített beszámoló elfogadásáról döntő közgyűlés időpontja. Újonnan alakult vállalkozás esetében az üzleti év fordulónapja előtt kell megválasztani a könyvvizsgálót.

És, hogy miért éri meg? Amennyiben úgy döntünk könyvvizsgálatot kérünk, biztosak lehetünk abban, hogy a könyvvizsgáló ellenőrzi, az üzleti évről készített éves beszámolónk (egyszerűsített éves beszámoló) a törvény előírásai szerint készültek-e vagy sem. Így megbízható és valós képet kapunk vagyoni és pénzügyi helyzetünkről, a működés eredményéről. A könyvvizsgálat a beszámoló valódiságát támasztja alá - bizonyosságot adó szakvélemény arra vonatkozóan, hogy az aktuálisan könyvvizsgált éves beszámoló (és könyvvezetés) hitelt érdemlő információkat szolgáltat a vállalkozás gazdasági helyzetéről a vezetők, a tulajdonosok, és a külső partnerek számára.

A gazdasági élet egyes területein kifejezetten előnyös az auditált mérleg, hisz üzleti partnereinknél jobb pozíciót jelenthet, egyes pályázati eljárásokban feltétel lehet, üzletrész vagy cégeladás esetén pedig a vevő nagyobb biztonságban tudhatja magát.

A választott könyvvizsgálónk feladatai az alábbiak:

•  az éves beszámoló valódiságának és szabályszerűségének felülvizsgálata

•  a számviteli törvény és a létesítő okirat előírásai betartásának ellenőrzése

•  független könyvvizsgálói jelentés készítése

Felkérhetünk könyvvizsgálót részellenőrzésekre is, nem kell, hogy  cégünk teljes tevékenységére kiterjedjen a  tevékenysége.Ilyen feladatok lehetnek például az értékhelyesbítés és  a valós értéken történő értékelés az szabályszerűségének ellenőrzése.

Abban az esetben, ha a következő adóévben változtatni szeretnénk, időben el kell végezni a szükséges módosításokat.

Azért viszont semmiképpen se foglalkoztassunk könyvvizsgálót, mert nem bízunk eléggé a könyvelőben! A könyvvizsgálat ugyanis az adózási kötelezettségek pontos és szabályos teljesítését nem vizsgálja, azért a cég vezetője és a könyvelő a felelős. (Hogy pontosan mire jó és mire nem jó a könyvelő egy cégnek, arról itt beszél a Piac&Profit szakértője.)

Adótartozásnál kötelező lesz a könyvvizsgálat
Bár a köztudatban az a hír maradt meg elsősorban, hogy a könyvvizsgálati kötelezettség határértékének 300 millió Ft-ra történő felemelésével szűkül a könyvvizsgálatra kötelezettek köre, azonban a Számviteli törvény változása következtében ezt a fajta mentességet nem alkalmazhatja minden társaság. Sőt, olyanokra is kiterjedhet a könyvvizsgálati kötelezettség, akikre korábban nem vonatkozott.

Véleményvezér

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.
Svédország után most éppen a spanyolokkal készülünk összeakasztani a bajszunkat

Svédország után most éppen a spanyolokkal készülünk összeakasztani a bajszunkat 

Nem tetszik a spanyoloknak, hogy azt sem lehet tudni, ki fia borja akarja megvenni egyik legnagyobb járműgyártójukat.
Magyarország az első helyen áll a világon a demokrácia leépítésében

Magyarország az első helyen áll a világon a demokrácia leépítésében 

Kettészakított társadalom, gyenge demokratikus intézményrendszer.
Orbán Viktor és csapata két luxusgéppel repült Donald Trumphoz

Orbán Viktor és csapata két luxusgéppel repült Donald Trumphoz 

Nem olcsó a repülés Amerikába.
Pupákra vernek minket a versenytárs régiós országok a tech cégek versenyében

Pupákra vernek minket a versenytárs régiós országok a tech cégek versenyében 

A régiós versenytársak elhúztak a csúcstechnológiákban.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo