Mi kell ahhoz, hogy beszállítók legyünk? Pénz!

Akármilyen jó termékkel vagy szolgáltatással rendelkezik egy kkv, ha finanszírozási oldalon gyenge, akkor esélye sincs, hogy beszállítóvá váljon – vagy az maradjon, hiszen a beszállítói láncban a vevők jellemzően kiugróan hosszú fizetési határidőkkel dolgoznak és beszállítóvá válni sem olcsó mulatság.

A háborúhoz három dolog kell, pénz, pénz, pénz, – de hasonló a helyzet a beszállítóvá válás kapcsán is. „Ha van egy jó termékünk, van egy jó vevőnk, akkor már csak egy dolog hiányzik ahhoz, hogy beszállítók legyünk: a finanszírozás” - mondta Redling Károly, az Erste Bank Vállalati Üzletfejlesztési Igazgatóságának igazgatója a BKIK IX. Bank, Biztosítás, Vagyonkezelés Osztálya és a Piac & Profit közös rendezvényén.

Kép:PP archív

Beszállítóvá válni ugyanis nem olcsó mulatság: a minősítések megszerzése, a prototípus megépítése, a gyártási kapacitás kialakítása komoly beruházásokat jelent, amelyeket a legtöbb magyar kkv nemigen tud saját zsebből finanszírozni. Viszont részben az elmúlt években Magyarországon végbement tőkekínálati forradalomnak köszönhetően, részben pedig a gazdaságpolitikai programok révén ma már lényegesen könnyebben juthatnak forráshoz a beruházni vágyó kkv-k.

Függetlenül attól, hogy a vevő külföldi, vagy belföldi, több hitelkonstrukció is figyelmet érdemelhet. „Az Eximbank féle EHP a külföldi vevők felé értékesítéshez, míg a jegybank Növekedési Hitelprogramja a belföldi értékesítéshez nyújt komoly segítséget” – emelte ki a pénzügyi szakember. „Hivatalosan azonban december 31-én véget ér az NHP, tehát már csak néhány hónap áll rendelkezésre az igénybevételre. Alapvetően a második pillér az új hitelekre, új beruházásokra koncentrál, a kamat ugyanúgy legfeljebb 2,5 százalék lehet” – hangsúlyozta az Erste igazgatója.

„Az árazása rendkívül előnyös, viszont maga a termék kissé rugalmatlan, ennek ellenére minden beruházásra készülő kkv-nak csak ajánlani tudom, hogy év végéig igényeljék, főleg most, hogy ezer milliárdra megemelték a keretet, tehát még bőven van is pénz a pillérben” – mondta Redling.

Az Eximbank által indított EHP kifejezetten az exportösztönzésre koncentrál. „Itt a pénzügyi lehetőségek viszonylag korlátlanok. (Az Exim hiteltermékeiről bőven itt olvashat!) Ha egy beszállító hitelképes, és nagyok az ügyletnagyságai akkor inkább érdemes a hitelezést választania, viszont ha pénzügyileg még nem áll biztos lábakon és nem rendelkezik megfelelő tartalékokkal, akkor érdemesebb a faktorálásban gondolkodnia, hogy biztosítsa a likviditását.

Faktoring – megoldás a hosszú fizetési határidőkre

Nagyvállalati, illetve multi partnerek esetén általában hosszabb fizetési határidővel kell számolni, ami komoly nehézségeket jelenthet egy finanszírozási gondokkal küzdő kkv-nak. (Bár a fizetési fegyelem sokat javult.) Faktoring segítségével viszont szinte azonnal hozzá lehet jutni a számla ellenértékéhez anélkül, hogy megvárnánk a szerződéses, esetleges igen hosszú fizetési határidő végét- hangzott el a BKIK és a Piac&Profit által szervezett KKV Akadémián.

Megéri a fáradtság!
Beszállítónak lenni öt-tíz éves fix szerződéseket jelent, tehát biztos bevételt, állandó piacot. „Adott esetben pedig, ha itt beválunk, akkor a megrendelő külpiacai is megnyílnak előttünk. Ha jól dolgozunk, minden további nélkül előfordul, hogy a gyártó külföldi gyárait is nekünk kell ellátnunk, ráadásul más gyártóknál is magas lesz a renoménk. Tehát sokat kell nyújtania a beszállítónak, de a lehetőség is óriási.
A beszállítói kör likviditása rendkívül fontos. A nagy megrendelők ugyanis meglehetősen hosszú fizetési határidőkkel dolgoznak. „A multicégek jellemzően 30-90 napra fizetnek, de vannak olyanok is, akik kikötik a szerződésben, hogy az ügyfél „toleráns” legyen, így sokszor a száz napot is meghaladja a számlák kiegyenlítése” – mondta Trestyánszki Viktor a Centrál-Faktor Pénzügyi Zrt. faktoring menedzsere.

A „Beszállítónak lenni jó” című konferencián, a szakember szerint ezeknek a hosszú fizetési határidőknek az áthidalására a faktoring lehet a megfelelő megoldás. Magyarországon a faktoringpiac jellemzően a GDP 3 százalékát teszi ki, ennek mintegy harmadát adhatják a beszállítói számlák. „A kkv kiállítja az eredeti számlát, ebből küld egy másolatot a faktoráló cégnek, amely készít egy nyilatkozatot amelyet mindhárom résztvevő aláír, így a megrendelő elfogadja azt, hogy nem a beszállítónak, hanem a faktorcégnek fizet – amikor fizet – a beszállító pedig azonnal a pénzéhez jut a faktorálást végző banktól, vagy cégtől” – ismertette a folyamatot Trestyánszki.

Ha egy beszállító egyszer szerződött egy faktorcéggel, akkor azt bármikor igénybe veheti. „Nem kell minden számlát beadni – nem is mindegyiket éri meg, hiszen a faktorcég a számla ellenértékének 80 százalékát fizeti ki. Viszont ha a cég pénzszűkébe kerül, mert a vevő nem fizet időben, akkor már érdemes megfontolni” – hangsúlyozta a menedzser.

Sajnos a faktorálást a bankok viszont hitelkockázatként kezelik, így nem célszerű a bankunkon keresztülvégezni, inkább külső céget vegyünk igénybe. „Érdekes, de a vevők valamiért jobban félnek, ha a folyamatba egy faktorcég is be van vonva, ha nem is szívesebben fizetnek, de pontosabban érkeznek a számlák” – mondta Trestyánszki Viktor.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo