Mi a siker ára?

A menedzserek közül sokan és sokáig azt gondolták, hogy választaniuk kell: vagy a magas szakmai teljesítmény, vagy a törődés magunkkal és másokkal. Ma már másként állnak a dolgok.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:FreeDigitalPhotos.net/jesadaphorn

A sok arcú siker

Arianna Huffington a Time Magazine által a világ 100 legbefolyásosabb embere közé beválasztott vállalkozója, újságíró, a Huffington Post internetes újság alapítója és főszerkesztője, korábban a New York Times legnépszerűbb kolumnistája. Karizmatikus egyéniség, sok éven át a legolvasottabb magazinok címlapszereplője.

Pénz és hatalom – vértócsában

Majd egy napon, Arianna lakása dolgozószobájának padlóján találta magát tócsányi vérben. Fáradtságtól és kialvatlanságtól összeesve íróasztala sarkára zuhant, ami arccsonttörést és szemsérülést okozott az akkor már 2 éve napi 16 órát újságjának expanzióján dolgozó Ariannának. Vajon, ezt akarta? Ha a sikert pénzzel és hatalommal mérjük, Arianna feltétlenül sikeresnek mondhatta magát. A külvilág csodálta, cége rapid gyorsasággal nőtt és vonzotta a befektetőket. Arianna pedig a PET és MRI vizsgálatok eredményeire várakozva azon tűnődött, hogy a sikernek valóban csak ez a két dimenziója létezik: pénz és hatalom?

Választaniuk kell?

A menedzserek közül sokan és sokáig azt gondolták, hogy választaniuk kell: vagy a magas szakmai teljesítmény, vagy a törődés magunkkal és másokkal. Ma már másként állnak a dolgok. Egyre több vállalati vezető osztja meg nem csak a munkát, de a döntéseket, a hatalmat és ezáltal a felelősséget is. Vannak olyan Fortune 500-as cégek, mint például az Apple, Target, Nike, and Procter & Gamble, hogy csak néhányat említsek, amelyek stressz-csökkentő programokat futtatnak vezetőik és a nem vezető beosztású alkalmazottaik számára is.(A stressz a mai munkahelyi élet egyik talán leggyakrabban használt szava, de kevesen gondolnak bele, hogy valójában mekkora károkat okoz nem csak a munkavállalóknak, hanem a cégeknek is.)

Egyre többen csatlakoznak hozzájuk olyan vállalatok, akik fontosnak tartják a munka és a munkán kívüli élet egyensúlyban tartását. A Glassdoor.com társasági oldalon maguk az alkalmazottak értékelik és rangsorolják a vállalatokat aszerint, hogy milyen erőfeszítéseket tesznek a munkatársak kreativitásának, hatékonyságának és testi-lelki állapotának javításáért.

Alfák akcióban
Alfahímekről mindenki hallott már, de azokkal a tulajdonságokkal, amelyek az "alfa" típusú embereket jellemzik, nők is rendelkeznek. Amíg egyesek a pozitív, követendő példát látják bennük, mert valóban: elemükben energikus, határozott, karizmatikus, felelősséget vállalni tudó és akaró, céljaikat tűzön-vizen át elérő emberek ők, addig mások az arroganciát, a felsőbbrendűséggel határos, sértő magabiztosságot és embertársaik semmibevételét tapasztalták meg velük kapcsolatban – és valóban, mindkettő színigaz. Ludeman és Erlandson becslése szerint a top üzleti vezetők kb. 75%-a alfa - mondja Somogyi Krisztina, a Tudáskurátor társaság tagja, vezetői tanácsadó.
Ahogy minden éremnek két oldala van, az alfa-szindrómával megáldott emberek képesek egyik végletből a másikba esni, és sikerre vinni ügyüket – ha helyükön vannak – vagy ugyanekkora hihetetlen energiával romba dönteni egy birodalmat.
Kié a siker?

Ehhez szorosan hozzátartozik az is, hogy a vállalat csúcsvezetője mennyire hallgatja meg munkatársai véleményét, azok mennyire érzik úgy, hogy részesei a döntéseknek és cégük üzleti sikereinek. Ahol a sikert a vezetők kisajátítják, ott a munkatársak számára nem lesz fontos, hogy azonosítsák magukat saját cégükkel, apátiába fordulhatnak, csökken a lelkesedésük, kreativitásuk és nem ritkán még az amúgy karizmatikus vezető utasításait is figyelmen kívül hagyják. A vezetői siker és hatalom a visszájára fordíthatja a folyamatot. (Ma a munkahelyi alázat a négy legfontosabb vezetői készség egyike ahhoz, hogy a különféle demográfiai háttérrel rendelkező alkalmazottakból kreatív, jól működő egységet tudjunk kovácsolni. Ez is tanulható, adunk hozzá pár tippet!))

A siker nem csak pénz és hatalom

Egyre több vállalati vezető gondolja úgy, mint Arianna Huffington, hogy a siker nem csak pénzügyi mutatókban és személyes hatalomban mérhető, hanem a vállalat teljesítményének kiegyensúlyozottságában, az ott dolgozók kötődésének erősségében is. Ezt a felismerést Arianna 2007-es “balesete” kapcsán tette, 2012-ben újságírói tevékenységét Pulitzer Dijjal jutalmazták, 2013-ban pedig a Forbes Magazin a világ legbefolyásosabb női vezetői közé sorolta.

Szabó Marietta Tudáskurátor Társaság www.tudaskurator.hu

A vezető is ember - tanuljunk egymástól!
Az ideális vezető minden pillanatban energikus, a helyzet ura, gyorsan hoz jó döntéseket, céltudatos, célorientált, problémamegoldó. Rugalmasan alkalmazkodik a változásokhoz, sőt, imádja a változást. Motiváló, emberekkel bánni tudó, jó emberismerő, konfliktusokat magabiztosan kezelő, pozitív gondolkodású, mindig objektív, biztonságot sugárzó.
Létezik ilyen tökéletes vezető? Néha úgy érzi, nem jó vezető, mert nem ilyen tökéletes? Csak ember? Néha veszít az energiájából, hitéből, sikertelen, stresszelt? S olyan nagy fordulatok jöttek az életében, ami gyökeresen megváltoztatott mindent, s önmagával is gondjai vannak, nem csak a céggel? Váratlan fordulatokra is vannak válaszok, segítségek, gyakorlatok.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo