Mentorálás – hogyan csináljuk jól?

Napjainkra egyre elterjedtebb, egyre „divatosabb” dolognak számít a mentorálás mind az oktatásban, mind a munkaerőpiacon. De milyen egy igazi mentor? Mi az, amire egy pályakezdőnek szüksége van egy vállalati mentortól?

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az, ha egy vállalat vállalja, hogy a pályakezdő fiatalok mellé mentort állít, az sok esetben pozitív hatással van a fiatalok jelentkezési kedvére, illetve hosszú távon, ha a program jól működik, elősegíti a fiatalok megtartását is. Ennek az az oka, hogy egy igazi mentor idővel olyan példaképpé válik, akire felnéznek a mentoráltjai, ami azért fontos, mert – ahogy mostanában rengeteg fórumon, illetve tapasztalati úton is találkozhatunk vele – az emberek nem a vállalathoz, hanem az emberekhez lojálisak. Mentornak lenni hatalmas felelősség – és nem mindig kifizetődő.

Mentor vagyok! Vagy mentorált?
A mentorprogramok virágkorát éljük napjainkban. Mind a különböző oktatási szinteken, mind a vállalati szférában tetten érhetőek a különböző nevesített mentorrendszerek. A szerepek előre meghatározottak: mentor vagy mentorált, de vajon melyik félnek előnyösebb a szerepköre?
Egy jó mentornak számos tulajdonsággal kell rendelkeznie:
  1. Először is tapasztalattal és tudással, amivel segíti a boldogulást az ismeretlenben, viszont nem a mentorált helyett dolgozik. Rá kell világítania a hiányosságokra, illetve a megoldási lehetőségekre, de magát a folyamatot engednie kell, hogy a mentorált oldja meg.
  2. Képesnek kell lennie átadni ezt a tudást, hiszen enélkül nem tud működni az egész folyamat. Számos nagyon okos szakember van, aki bármit meg tud oldani, viszont továbbadni, elmagyarázni nem tudja a folyamatokat és ok-okozati kapcsolatokat.
  3. Hinnie kell a mentoráltjában és emberként is megismerni, megérteni őt. Mindig nyíltnak és őszintének kell lennie, még akkor is, ha ezzel megbántja a másikat. Az őszinte kritika az, amiből a legtöbbet tanulhatunk, viszont fontos, hogy a megfogalmazás ne legyen nyers, mert azzal sérülhet a felek közötti kapcsolat.
  4. Rá kell érnie. Ha valaki vállalja, hogy mentor lesz, vállalnia kell azt is, hogy mindig jelen lesz és segít akkor, amikor a mentoráltjának szüksége van rá. Eleinte ez nyilván sűrűbben előfordul, később viszont fokozatosan egyre ritkábbá fognak válni ezek az alkalmak, ahogy a mentorált is beletanul a feladatokba, és felveszi a ritmust.
  5. Nyitottnak és türelmesnek kell lennie, hiszen hosszú távon bosszantó lehet, hogy valaki folyton kérdez, és kizökkenti a saját munkájából, miközben neki is számos határidős feladata van. Nem szabad elbagatellizálni, illetve kigúnyolni a mentoráltakat, mert ezzel is rombolja a kapcsolatot kettejük között.
Kép: Pixabay

Ahogy korábban is írtam, a mentorálás komoly felelősséggel jár. Pontosan ezért akkor, ha valaki ezt nem tudja szívvel-lélekkel felvállalni, nem szabad elkezdeni, mert abban a pillanatban, hogy a mentorált tehernek érzi magát, a kapcsolat megtörik, és a „mentorálás” mint olyan értelmetlené válik, ami több hátrányt hoz, mint hasznot.

Összességében viszont, úgy vélem, hogy egy igazi mentor minden fiatal álma. Akik ambíciókkal vágnak bele a munka világába, lelkesen az új kihívásoktól, tisztelettel tekintenek arra, aki tudásából, idejéből és energiájából arra áldoz, hogy ők is jobbak lehessenek. A pályakezdés minden fiatal számára egy új és ijesztő időszak. Ha ilyenkor kapnak egy példaképet, aki hiteles, és ő is úgy tekint a mentorálásra, mint küldetésre, melynek a fejlesztés a célja, szárnyakad ad egy fiatalnak. És mi mást is akarhatna egy vezető, mint azt, hogy alkalmazottai szárnyaljanak?

Szerző:

Gyenei Orsolya Ildikó

A Pannon Pentor Program
A Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karán 2015 őszén indult meg a Pannon Pentor program elsős hallgatók részére. A Pentor Program egy olyan mentorálási rendszer, amelynek első és legfontosabb alappillére az oktatók és hallgatók közötti mentor – mentorált kapcsolat kialakítása és eredményes működtetése. Minden Pentor (mentor) szakmailag magas tudású, a mentorképzésen elsajátított speciális kompetenciákat és módszereket alkalmazó oktató.
Amennyiben több információra kíváncsi, vagy szívesen venne részt vállalati mentorként a munkánkban, várjuk jelentkezését!

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo