Mennyi szabit lehet nyáron kivenni?

Számos kérdés felvetődik a nyári szabadságolásokkal összefüggésben. Ezek közé tartoznak például, hogy kivehetjük-e nyáron szabadságot, részmunkaidő vagy több munkahely esetén miként jár a szabadság, valamint, hogy munkaidő-keretben lehet-e szabadságot akár szabadnapra kiadni. A HR Portál szakértőjének segítségével keressük a választ a kérdésekre.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

A szabadság ebben az évben is 20 nap alapszabadságból és különböző jogcímeken járó pótszabadságokból áll. A leggyakoribb pótszabadságok az életkor és a gyermekek után járó pótszabadság. Előbbi életkorunk függvényében 1-10 nap, utóbbi pedig a gyermekek számától függően 2, 4, illetve 7 nap. A teljes szabadságot úgy tudjuk kiszámolni, ha ezeket összeadjuk. Év közben keletkezett munkaviszony esetén a végértéket arányosítani kell – írta Kéri Ádám, a LIGA Szakszervezetek jogi szakértője, a HR Portálon megjelent cikkében.

A munkáltató rendelkezik a szabadsággal

Fontos dolog, hogy a szabadságot minden esetben a munkáltató adja ki és nem a munkavállaló veszi ki. Igaz, hogy a szabadság kiadásánál a munkavállalót előzetesen meg kell hallgatni. Hét nap vonatkozásában azonban a munkáltató a munkavállaló véleményét köteles figyelembe venni. Ezt a 7 napot a munkavállaló legfeljebb 2 részletben kérheti kiadni. Ez a szabály a munkaviszony első három hónapjára nem vonatkozik azaz, abban az időszakban a munkáltató belátásán múlik a szabadság kiadása. Jogosult továbbá a munkavállaló naptári évenként egy alkalommal egy egybefüggő 14 napot felölelő szabadságos időszakra is, ettől azonban a felek megállapodással eltérhetnek. A munkáltató a szabadság időpontjáról a munkavállalót legalább 15 nappal előre köteles tájékoztatni. A munkavállaló hasonlóképpen 15 nappal előre köteles a szabadságigényét a 7 nap vonatkozásában bejelenteni.

(Itt olvashat részletesen arról, hogy miben dönthet a munkáltató a szabadság kiadásával kapcsolatban.)

A gyermek nyári szünete nem jogi kategória

Joggal gondolhatnák azt sokan, hogy a gyermekek után járó pótszabadságot (2,4, illetve 7 nap) akkor veheti igénybe a szülő, amikor arra a legnagyobb a szükség (pl: a nyári szünetben). Ez azonban nincsen így. Ez a pótszabadság fajta – a többi pótszabadsághoz hasonlóan – beleolvad a szülő szabadságnapjaiba és osztja azok sorsát, azaz a munkáltató fogja őket kiadni (akkor amikor ő szeretné). Ez alól persze a munkavállalói 7 nap kivételt jelent. Ez a 7 nap sincsen azonban kőbe vésve, amennyiben valós, nyomós érdek fűződik ahhoz, a munkáltató ragaszkodhat a munkavégzéshez.

Betegszabadság alatt szabadság nem adható ki

Amennyiben a munkavállaló megbetegszik és keresőképtelenné válik, számára szabadság ezen időszakra nem adható ki. Amennyiben szabadságát tölti és ez alatt lesz beteg, a munkáltató köteles a betegszabadság időtartamára eső szabadságrészt újra kiadni. Amennyiben a munkáltató ennek nem tesz eleget, joggal való visszaélésnek minősül a magatartása. A szabadság és a betegszabadság funkciói ugyanis eltérnek egymástól. A szabadság a szervezet regenerálódására szolgál, míg a betegszabadság egy társadalombiztosítási jogintézmény, pusztán finanszírozási kérdés.

A főnöknek se éri meg a szabi alatt dolgoztatni
Nyáron kiürül az iroda, kevesebb az aktív, megoldandó ügy a legtöbb irodai környezetben. De amikor ügy jön, azonnal meg kell oldani. Sokan már riasztják is a szabadságon lévő kollégát. Pedig a cégnek sem éri meg.
Részmunkaidős állás esetén is teljes szabadság jár

Gondolhatnánk, hogy egy 4 órás állásban a szabadság a teljes munkaidőre járó szabadság fele. A helyzet azonban az, hogy a rendes évi szabadság részmunkaidőben is teljes mértékben jár (MK.19.). Az időarányosság elve ugyanis a szabadság mértékére nézve nem alkalmazható. Arányosan jár ugyanakkor részmunkaidőben értelemszerűen a szabadság idejére járó távolléti díj.

Több állásnál mindegyikben önállóan jár a szabadság

Semmi sem tiltja azt, hogy a munkavállalónak több munkaviszonya is legyen. Amennyiben ez a helyzet, a szabadságot mindegyikben külön-külön ki kell számára adni (MK.18.). Ezzel együtt minden munkaviszonyban külön kell elbírálni a szabadság mértékét. Az a tény pedig, hogy az egyik munkaviszonyomban a szabadságomat töltöm, nem jelenti azt, hogy a másik helyen ne kellene megjelennem munkát végezni.

Szabadnapra is kiadható szabadság részmunkaidőben

Az általános munkarend szerint hétfőtől péntekig dolgozunk napi 8 órát. Ebben az esetben a szabadság kiadása nem jelent gondot, hiszen azt a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokra kell kiadni hétfőtől péntekig. Nem mindenki dolgozik azonban ilyen munkarendben. Nem kell ahhoz jogásznak lennünk, hogy belássuk, hogy amennyiben csupán heti 2 napot dolgozunk, mondjuk hétfőn és pénteken, abban az esetben a szabadság munkanapokon történő kiadása azt jelentené, hogy a munkavállaló hónapokig meg sem jelenik a munkahelyén. Erre az esetre az a szabály érvényes, hogy a hét minden napja munkanapnak minősül kivéve a pihenőnapot és a munkaszüneti napot. A munkaszüneti nap a naptárból, a pihenőnap pedig a munkaidő-beosztásból derül ki. Ezen napokon túlmenően azonban marad még a szabadnap, ami olyan nap, amelyen munkavégzésre nem vagyok beosztva, és nem is pihenőnap. Ebben az esetben – az eredeti példánál maradva – a szabadságot a munkanapok közti szabadnapokra is ki lehet adni. Joggal való visszaélésnek minősülne azonban az, amennyiben a munkáltató kizárólag ilyen napokra adna ki szabadságot. A szabály alapvetően az egyenlőtlen munkaidő-beosztásra vonatkozik azaz, amikor a munkavállaló munkaidő-keretben vagy elszámolási időszakban dolgozik.

A kiadott szabadság visszavonható

A munkáltató kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén a szabadság kiadásának közölt időpontját módosíthatja, illetve a munkavállaló már megkezdett szabadságát megszakíthatja. Ebben az esetben a munkavállalónak a kiadás időpontjának módosításával vagy a megszakítással összefüggésben felmerült kárát és költségeit a munkáltató köteles megtéríteni. A szabadság alatti tartózkodási helyről a munkahelyre utazással és az oda visszautazással, valamint a munkával töltött idő a szabadságba nem számít be. A munkával töltött idő ebben az esetben szükségszerűen rendkívüli munkavégzésnek (Mt. 107. §) minősül. Amennyiben a visszavont szabadságot a munkavállaló még is igénybe veszi, a munkáltató szankciójának jogosságát (pl: elbocsátás, fegyelmi) több körülmény fogja befolyásolni. A BH 2007.307 alapján vizsgálni kell azt, hogy a szabadság visszavonása mennyiben volt indokolt, nem lehetett-e volna az adott munkavállalót mással helyettesíteni, hány nap szabadságot kívánt a munkavállaló igénybe venni, bejelentette-e előre az időpont kérelmét, valamint, hogy a szabadság visszavonása, megszakítása a jóhiszeműség, tisztesség követelményeinek eleget tett-e.

Van, hogy muszáj szabira küldeni a dolgozót
A nyári szabadságolási főszezon végeztével érdemes felülvizsgálniuk a munkáltatóknak munkavállalóik szabadságkeretének felhasználását, mivel a szabadságok kiadásáról nekik kell gondoskodniuk.
Órában is nyilvántartható a szabadság, de csak napban adható ki

Az új Mt. lehetővé teszi azt, hogy a munkáltató a szabadságot órában tartsa nyilván. Erre akkor van lehetőség, amennyiben a munkavállaló a munkaidő beosztással azonos időtartamban kerül a munkavégzés alóli mentesítésre (a szabadságot nem a hétfői napra kapom, hanem a hétfőre beosztott 12 órára). Ebben az esetben a munkavállaló szabadságát órásítani kell. 25 nap szabadság 25*8 óra szabadságot jelent. Amennyiben tehát az adott napon 12 óra időtartamban kerül a munkavállaló munkavégzésre beosztásra, abban az esetben ebből a szabadságmértékből 12 órát le kell vonni. Ennek több gyakorlati következménye is lehet. Egyrészt a munkavállaló szabadságmértéke arányosan összezsugorodik, hiszen egy nap szabadság kivételével másfél nappal csökken a szabadságállománya. Másrészt pedig előállhat az a helyzet, hogy az év végeztével órában töredék szabadsága keletkezik, amivel viszont nem lehet mit kezdeni. Szabadságot ugyanis kizárólag naptári napban lehet kiadni, így nem kezdhetek délután 2-kor azért, mert délelőtt szabin voltam. Ez a szabály ráadásul veszélyeztetheti a 20 nap alapszabadságot, valamint a 14 egybefüggő szabadságperiódust, amiket a munkavállalónak meg kell kapnia.

Kollektív szerződés csökkentheti is a szabadsággal kapcsolatos jogokat

Az új Mt. lehetővé teszi azt, hogy a törvény bizonyos rendelkezéseitől a kollektív szerződés, melyet a szakszervezet és a munkáltató kötnek, a munkavállalók hátrányára eltérjen. Ennek megfelelően el lehet térni a 7 nap munkavállaló általi kivételének, az egybefüggő 14 napnak, valamint a 15 napos előzetes értesítésnek a szabályától.

5 tévhit a szabadsággal kapcsolatban

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo