Megúszta a cafeteria!

Nagy riadalmat keltett a munkáltatók és munkavállalók között a 2015-ös adótörvények első javaslata, amely drasztikusan megemelte a béren kívüli juttatások adóterhét. A tiltakozások hatására azonban az adómérték emelését visszavonták, s a november végi Magyar Közlönyben megjelent végleges adótörvényben már nem szerepelt a sokkolóan magas kulcs.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Fotolia

Megmaradt a kedvezményesen adózó elemek 35,7 százalékos közterhe (a juttatás értékének 1,19-szerese után 16 százalék szja-t és 14 százalék eho-t kell fizetni), igaz, az éves keretösszeg jelentősen, 200 ezer forintra csökkent. Az ezen felüli összeg egyes meghatározott juttatásnak minősül, és 51,17 százalékkal adózik. Kivéve, ha a többlet  SZÉP-kártyára kerül: a szállás, vendéglátás, szabadidő alszámlával rendelkező rekreációs keret évi 450 ezer forintig adózik kedvezményesen. A kormány viszont nem nyúlt az adómentesen adható juttatások köréhez, így azok változatlan feltételekkel adhatók 2015-ben.

Mit is jelent ez a gyakorlatban? Évi 200 ezer forintig nincs változás az önkéntes pénztárakba fizetett tagdíj-hozzájárulás, az Erzsébet-utalvány, az iskolakezdési támogatás, a munkáltató nevére szóló számlával a helyi bérlet, a munkáltató tulajdonában, vagyonkezelésében lévő üdülőben nyújtott üdülési szolgáltatás, a munkáltató telephelyén működő étkezőhelyen megvalósuló ételfogyasztás, valamint a foglalkoztatói nyugdíj-szolgáltató intézménybe fizetett tagdíj-hozzájárulás adózásában, vagyis marad az eddigi 35,7 százalékos közteher az egyes juttatásokra vonatkozó értékhatárig. A 200 ezer és 450 ezer forint közötti sávot kizárólag SZÉP-kártyával lehet kitölteni kedvezményes adózással.

Adó, cafeteria, társasági jog 2015 konzultáció
Áttekintés kkv-vezetők számára a 2015-ben megváltozott adózásról, szabályozási, adminisztrációs kötelezettségekről. Döntést segítő konzultáció. Három nagy témában kimerítő tájékoztatás és személyes konzultáció a legjobb adó és jogi szakértőktől a Piac & Profit szervezésében. Részletes program és jelentkezés itt.
Ha valaki úgy dönt, hogy nem szeretné kihasználni a rekreációs keretet, a munkáltatója viszont évi 200 ezer forintnál magasabb összeget biztosít számára, a 200 ezer forint fölé eső rész  1,19-szerese után 16 százalék szja-t és 27 százalék eho-t, tehát 51,17 százalékos közterhet kell fizetni. Akkor is ezzel a kulccsal adóznak az egyes juttatások, ha a rájuk vonatkozó értékhatárt lépi át az összeg.
Még évekig adómentes egy ritkán használt cafeteriaelem
A béren kívüli juttatások ritkábban emlegetett elemét, az úgynevezett whole life vállalati életbiztosításokat is érintik az adóváltozások: 2018-tól ezek a konstrukciók is adókötelessé válnak.
Szintén 51,17 százalékot kell fizetni a cégtelefon használata, a csoportos életbiztosítás, a csekély értékű ajándék és a szabályzat alapján adott áru vagy szolgáltatás vagy arra szóló összeg (célzott termék, szolgáltatás) után, ahogy eddig is. Abban sincs változás, hogy ebben a kategóriában  sem összesen, sem az egyes juttatásokra nem határoz meg plafonösszeget az szja-törvény.

Az új szabályozás nem érinti tehát azokat a munkáltatókat, akik legfeljebb 200 ezer forint értékű juttatást adnak 2015-ben. Ha magasabb a cafeteriakeret, akkor vagy korlátozni kell a munkavállalók választását, vagy valakinek – a munkavállalónak vagy a munkáltatónak – be kell vállalnia az esetlegesen magasabb közterhet. Kivéve, ha SZÉP-kártyával „pótolják” a hiányzó hányadot dolgozónként legfeljebb évi 450 ezer forintig. A Multi-Pay Cafeteria szerint a munkavállalóknak érdemes először a 200 ezer forintos keretet feltölteni az első csoportba tartozó juttatásokkal, majd válasszák a SZÉP-kártyát évi 250 ezer forintig, hogy se a munkavállaló, se a munkáltató költsége ne nőjön.

Amennyiben mégis inkább az azonnali fogyasztást szolgáló vagy a hosszú távú megtakarítást támogató elemekből szeretnének évente több mint 200 ezer forintot kapni, az említett összeg feletti rész minden tízezer forintja után 1570 forint plusz adóterhet kell fizetni a Multi-Pay Cafeteria számítása szerint. Évi bruttó 300 ezer forint béren kívüli juttatás esetén – SZÉP-kártya nélkül – 2014-ben a közterhek levonása után 221 076 forintot tudott a munkavállaló elkölteni, 2015-ben körülbelül 1 százalékkal kevesebbet, 218 919 forintot kap majd kézhez Fata László cafeteria-szakértő számítása szerint.

HOGYAN SAKKOZZUNK A CAFETERIAELEMEKKEL
Az eredeti javaslathoz képest a napokban megszavazott adótörvény módosító csomag alacsonyabb közteheremelést tartalmaz a cafeteria elemek tekintetében. Végül a magasabb adóteher nem fog jövőre életbe lépni a népszerűnek tekinthető béren kívüli juttatások vonatkozásában, azonban több korlátra kell majd figyelemmel lennünk.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo