Marad a támogatás, de jön a fizetés is – ez a kiút a közmunkából?

Elhelyezkedési juttatás néven a piacon való munkavállalás után is tovább kapják a foglalkoztatást helyettesítő támogatás összegét is a közmunkások a szerződésük lejártáig – erről szól a február 1-gyel elindult Közfoglalkoztatásból a versenyszférába program. Bár senkivel nem egyeztettek róla, és önmagában nem sok mindenre lesz megoldás, kezdő lökésnek azért megteszi Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség elnöke szerint.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A közmunka már most is jelentős szerepet játszik a foglalkoztatási adatok javulásában, a friss adatok szerint minden 20. foglalkoztatott a közmunkának köszönhetően helyezkedett el. A közmunkások száma folyamatosan nő: a tavalyi első tizenegy hónapban átlagos létszámuk 206,17 ezer főre nőtt az előző évi 178,85 ezerről. Tavaly novemberben 2014 azonos időszakához viszonyítva állományuk 43,5 százalékkal gyarapodott. Ennek fontos szerepe van a vártnál kedvezőbb tavaly október– decemberi munkanélküliségi rátában is az MTI-nek nyilatkozó szakértők szerint, hiszen az év végére több mint 230 ezer embert (vagyis minden huszadikat) foglalkoztattak a program keretében. A közmunkaprogram mellett az elsődleges munkaerőpiac is fokozatosan élénkült tavaly, azonban az üteme egyelőre nem nevezhető lendületesnek – vélték az MTI-nek nyilatkozó szakértők. A kormány a korábbiaknál is többet költene a közmunkaprogramra, a tavalyi 270 milliárdos keretösszeg után idén már 340 milliárdot.

A közmunkaprogramot sokan kritizálták, többek között azért, mert a közfoglalkoztatottak mindössze 11– 13 százaléka képes kilépni a versenyszférába, miközben a többség bent reked a javarészt szociális funkciókat ellátó programban. Erre indította el legújabb programját a kormány.

Marad a támogatás, jön a fizetés

Az újabb csodafegyvert, a Közfoglalkoztatásból a versenyszférába programot február 1-gyel indítja el a kormány. A 3 milliárdos program segítségével a remények szerint 20-25 ezer közmunkás kaphat állást a magánszektorban. Ez a program csak az első a 2016 első félévére tervezettek közül, közölte korábban Cseresnyés Péter, az NGM munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára.

A program célja, hogy a kellő motivációval, szakképzettséggel rendelkező, munkára kész és képes személyek ne a közfoglalkoztatásban vegyenek részt, hanem a versenyszférában helyezkedjenek el, ezzel is elősegítve a teljes foglalkoztatás elérését – áll a hivatalos tájékoztatóban.

Függőséget okoz a közmunka
Több akut, rendszerszintű működési zavar és rugalmatlanság érzékelhető az ombudsman szerint a közfoglalkoztatásban, a kiszámíthatatlanságot magukban hordozó elemei vannak, például a képzés figyelmen kívül hagyja a helyi igényeket, valamint lehetetlen a jó teljesítmény és a szaktudás anyagi elismerése - közölte az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala az MTI-vel. Minél többször került be valaki a közfoglalkoztatásba, annál kisebb az esélye arra, hogy a munkaerőpiacon elhelyezkedjen, “közfoglalkoztatás-függővé” válik.
A program keretében, ha egy közfoglalkoztatott a szerződése lejárta előtt piaci állást talál, akkor havonta felveheti a közfoglalkoztatási jogviszonyból a hátralévő időszakra a foglalkoztatást helyettesítő támogatás összegét is, amit hivatalosan elhelyezkedési juttatásnak hívnak. Feltétel, hogy az új munkaviszonyban a munkaidő elérje a napi legalább hat, a megváltozott munkaképességűek esetében pedig a napi négy órát. Nem kaphat támogatást, akinek az új munkahelye ugyanott van, ahol addig közfoglalkoztatott volt.

Az elhelyezkedési juttatás bevezetéséről szóló 328/2015-ös kormányrendelet már 2016. január elsejével hatályba lépett. A kormányrendelet értelmében az elhelyezkedési juttatás nyújtására központi munkaerő-piaci program keretében kerül sor, ezért indította el 2016. február 1-jei kezdéssel a „Közfoglalkoztatásból versenyszférába” programot az NGM. Ez - a minisztérium kérdésünkre adott írásos válasza szerint - lényegében a támogatásra fordítható keret nagyságát határozza meg, minden más kérdésben a kormányrendelet szabályait kell alkalmazni. Az elhelyezkedési juttatást 2016. február 1-jétől lehet igényelni.

Hova mennek?

Az NGM úgy látja, a versenyszférában a kereskedelem az a terület, ahol a közfoglalkoztatottak a legkönnyebben el tudnak helyezkedni. Az ágazat széles körben biztosíthat munkalehetőséget például bolti eladó, árufeltöltő, raktáros munkakörökben. Úgy tapasztalják, a kereskedelem területén már érezhető az érdeklődés a program iránt – közölte a napi.hu.

Kép: Fotolia

A programról ugyanakkor sem a munkaadói, sem a munkavállalói oldallal nem egyeztettek, így az érintettek szerint a minisztériumnak nem nagyon lehet fogalma arról, hogy milyen típusú munkaerőigény lenne. A megnevezett kereskedelmi szektor szerint pedig leginkább képzett munkaerőből van hiány, ezt pedig nem oldják meg automatikusan a közfoglalkoztatottak. A kormányzati programhoz nem kapcsolódik semmilyen képzési elem, az álláskeresők képzésére uniós forrásból lenne lehetőség – általában.

Ennek részleteire is rákérdeztünk a minisztériumnál. Az NGM kommunikációs osztályának válasza szerint más programban képeznek közfoglalkoztatottakat, célzottan a GINOP 6.1.1 „Alacsony képzettségűek és közfoglalkoztatottak képzése” című projekt keretében, erre 30 milliárd forint uniós forrás áll rendelkezésre. A képzések 2016 februárjától indulnak, és 3 év alatt összesen 85 000 fő képzése valósul meg. A projekt keretében 2016. I. félévében közel 160 féle képzésen van lehetőség részt venni, amelyek nagyobb része az állam által elismert szakképesítést adó, azaz OKJ-s képzés.

Sáling József, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének (KASZ) elnöke a napi.hu-nak nyilatkozva képzési program nélkül működésképtelennek ítélte a kezdeményezést.

Vámos György, a Kereskedelmi Szövetség elnöke a Piac & Profit megkeresésére azt mondta, mindenféle ösztönzést helyesnek tartanak, amely támogatja a közfoglalkoztatottak versenyszférába való visszajutását, legyen az akár pénzügyi, akár oktatási jellegű. Ugyanakkor hangsúlyozta, nem állítana fel sorrendet a közmunkásokat fogadó szektorok között, hiszen nem megjósolható, hogy a közmunkások mit fognak majd választani.

Több pénz a munkaerőhiány ellenszere
A kereskedelemben már nem csak a szakszervezetek panaszkodnak arról, hogy nem elég a létszám, és emiatt túlterheltek a dolgozók. Az Auchan korábban bejelentett 10 százalékos béremelése, illetve a Tesco tavaly nyári bérfejlesztése is azt mutatja, hogy a cégek elkezdtek egyre jobb bérajánlatokkal munkaerőt keresni. Ma már nyilvánvaló, hogy van bérfeszültség az országban, amely munkaerőhiánnyal is társult.
A Kika áruházlánc februárban egységesen körülbelül 12,3 százalékkal emelte dolgozói fizetését. A bérfejlesztés oka a szakképzett dolgozók megtartása volt.
A kereskedelem számára a közmunkások köréből számszerű alkalmazási kötelezettség nem határozható meg – mondta Vámos. „Ha egy üzletnek hentesre van szüksége, akkor csak azt fog felvenni.” Hangsúlyozta, a korábban meglebegtetett kötelező alkalmazotti létszámról (tavaly ősszel röppentek fel hírek arról, hogy előírnák a kiskereskedelmi vállalkozásoknak, hogy a 400 négyzetméternél nagyobb alapterületű áruházaikban a nyitvatartási idő alatt 70 négyzetméterenként legalább egy alkalmazott álljon a vásárlók rendelkezésére) nem esett szó azóta, információik szerint a felvetéssel nem foglalkoznak részletesen.

A munkaadónak is jó

Természetesen, ha a kereskedelem talál megfelelő munkaerőt, azt szívesen alkalmazza – mondta az elnök. Hozzátette azonban, az, hogy ebben az ágazatban a szakképzett munkaerő súlyos hiánya mellett (amire képzés nélkül semmiképpen nem jelent megoldást a közfoglalkoztatottak nyílt munkaerőpiacra való visszatérésének ösztönzése) a szakképzettséget nem igénylő munkakörök betöltésére sem alkalmas bárki, ezekkel szintén betanulási időszak és számos elvárás jár együtt.

Vámos üdvözli az új ösztönzési módszert, hiszen, mint mondta, a kezdeti erősebb anyagi ösztönzés segíthet elindítani a közmunkásokat az álláskeresés irányába. Az így, a kormányzati támogatás révén magasabb jövedelemmel elhelyezkedni képes munkavállalók megtartása érdekében persze lehet, hogy a későbbiekben a cégeknek magasabb juttatásokkal kell számolniuk, de legalább átmeneti időre a munkaadó számára is könnyítés, hogy az ösztönzést jelentő „keresetkiegészítést” az állam fizeti.

A hivatalos közlés szerint a munkaerő-piaci programról az érdeklődők bővebb tájékoztatást kaphatnak a járási hivatalok foglalkoztatási osztályainál,

 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo