Lehet, hogy nem kéne beleélni magunkat a távmunkába?

Magyarországon éppen mostanában kezdik a cégvezetők is meglátni a távmunka előnyeit, de van, ahol már éppen túl is vannak ezen az „őrületen”. Miért éri meg belevágni?

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Először a marketing részleg minden dolgozóját visszahívta az irodába, majd második lépésként minden részlegen megszüntette a távmunkát az IBM. Ez valójában – amerikai vállalatról lévén szó – sokaknak sokkal komolyabb változást jelentett, mint, hogy mostantól mindennap fel kell venni az üzleti öltözetet és átutazni a városon. Sokan ugyanis teljes távmunkában akár az ország másik feléről dolgoztak a vállalatnak. A marketingesek esetében viszont a döntést követően mindenkinek a létrehozott hat központ valamelyikébe kell bejárni, tehát sok esetben az ország másik felére kellett költöznie a munkavállalóknak. Aki pedig ezt nem vállalta, attól elköszönt a vállalat.

Állás? Nem kell, csak munkát akarok
Észrevette már, hogy mostanában mintha folyamatosan csúcsforgalom lenne? Mit csinál ennyi ember az utcán, a nap közepén? Senki nem dolgozik? Dehogynem. Csak nem úgy. A szabadúszók gazdasága a PwC előrejelzése szerint 2020-ra 43 milliárd fontos (közel 49 milliárd eurós) iparág lesz.
Egyesek szerint – éppen ez utóbbi miatt – valójában burkolt leépítésről van szó, a The Wall Street Journal értesülései szerint viszont a munka „megváltozott természetével” indokolta a cég vezetése a vállalat munkaszervezésre vonatkozó stratégiájának teljes átalakítását. Ez azért kissé meglepő, mert bár a „munka természete” valóban változik, sokkal inkább úgy tűnik, hogy a laza, projektre szerveződő kapcsolatok azok, amelyek egyre inkább meghatározóak lesznek a cégek életében is. Világszerte egyre többen, egyre több területen dolgoznak szabadúszóként, és a cégek is kezdik belátni, hatékonyabb lehet, ha egy-egy projektre az adott terület specialistájával dolgoztatnak, akinek a munkájára viszont csak átmeneti időre van szükség. (Ld. keretes írásunkat.)

Hogy éppen egy technológiai cég az, amely a távmunka visszaszorítása mellett döntött, az azért is meglepő, mert sokak szerint a sikeres bevezetés egyik kulcsfontosságú feltétele éppen a megfelelő, a távoli közös munkát segítő technológia megléte. Egy évvel ezelőtt még a hazai IBM vezetősége is azt magyarázta technológiai értelemben a munkavégzésre közösségi tevékenységként tekintenek, és ezért egy, a közösségre épülő multifunkcionális rendszerben is dolgoznak.

Egy gigavállalat pálfordulása pedig azért is meglepő, mert az elmúlt időszakban tanulmányok és kutatások sokasága támasztotta alá: mind a cég, mind a munkavállalók számára megéri, ha az irodától távol (is) dolgozhatnak.

Kép:Pixabay

Olcsóbb és motivált munkavállalók

Egy tavalyi készült kutatás szerint az európai munkavállalók 62 százaléka a munkája egy részét ma már otthonról végzi. Az Epson kutatása szerint Magyarországon már alig minden tizedik munkavállaló (9%) tölti munkaidejének teljes részét kizárólag irodai környezetben. A home office olyannyira közkedvelt, hogy a megkérdezettek közel fele akár 20 százalékkal kevesebb fizetésért is hajlandó lenne dolgozni, ha ezt otthonról tehetné. A távmunka költségcsökkentő hatása ráadásul nem csak ebben mutatkozik meg, hanem áttételes formában is, például az iroda bérleti díjában. Ha a kollégák egy része nem jár be, sokkal kevesebb asztal, munkaállomás, vagyis összességében hely szükséges, ami újabb megtakarítást jelenthet. Ráadásul a távmunka kapcsán számos költség elszámolható.

De nem az anyagi előny az egyetlen, ami a munkáltatók számára vonzóvá teheti ezt a megoldást. A motivált dolgozók ugyanis sokkal többet is tehetnek a vállalatért annál, mint, hogy nem kérnek fizetésemelést. A távoli munkavégzés lehetősége annyira vonzó, hogy akár béren kívüli juttatásként is beépíthető lenne a szervezeti működésbe – a cégek többsége azonban még messze nem tart itt.

A munka és magánélet egyensúlyának szempontjából is komoly javulást érhetünk el a segítségével, már csak azért is, mert a munkanapok jelentősen rövidebbé válhatnak az ingázási idő kiküszöbölésével. De akár a munkaerőhiány csökkentésében is szerepe lehet, például az informatikai szektorban. Sok esetben ugyanis a munkaerő kereslet és kínálat fizikai távolsága az, ami akadályozza a sikeres toborzást, a távolról végezhető munkák esetében azonban nem feltétlenül gond a magyarok hírhedt immobilitása.

A főnök igényli az ellenőrzést

Felmérések azt is megmutatták, hogy az emberek nagy része szerint messze nem az irodában a leginkább produktív, ennek ellenére sok cég ódzkodik a távoli munkavégzés lehetőségétől. Egy amerikai felmérés szerint állítólag azért, mert a menedzserek egyrészt nem bíznak az alkalmazottakban és abban, hogy valóban elvégzik a munkát otthonról is. Másrészt a menedzserek attól is félnek, hogy ők maguk nem lesznek képesek összefogni és irányítani egy olyan csapatot, amelynek tagjai sokszor nincsenek jelen az irodában.

Ugyanakkor a munkavállalók önállóságának alábecslése azzal a káros következménnyel is jár, hogy az eredményesség demonstrálására csak a vezető jelenlétében van lehetőség – vagyis kizárólag a vezető személyes és fenyegető ellenőrzése az, ami valódi erőbedobásra készteti a munkavállalót – ez pedig nyilvánvalóan kontraproduktív a szervezet és a vezető szempontjából.

Nem megváltás

Hogy mennyire eredményes a távmunka, azt a munkafolyamatok jellegzetességei is meghatározzák. A nagyobb kollaborációt, speciális tárgyi eszközöket igénylő feladatok esetében értelemszerűen nem, míg az elmélyülést, összpontosítást és egyéni kreativitást igénylő feladatok esetében kifejezetten megfelel ez a fajta munkavégzés. Befolyásoló tényezők emellett a vállalaton belül elterjed kommunikációs szokások, a vezetői attitűd és természetesen a munkavállaló személyisége, szociábilitása is a Távmunka Szövetség tapasztalatai szerint.

Vagyis nincs egyetlen igaz út. Bár eddig úgy tűnt, nem nagyon létezhet távmunka nélküli jövő a fejlett világ munkaerőpiacán, lehet, hogy nem mindenkinek ez hozza meg a várt lojalitás és hatékonyság növekedést.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo