Közelít a recesszió? Már bizonytalannak látjuk a jövőt

A gazdasági elemzők jó része a gazdaság globális lassulását jósolja idén. Magyarországon a hiteltartozások és a számlák kifizetése kevésbé jelent kockázatot, mint az EU nagy részén - derült ki egy friss felmérésből.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

(Fotó: depositphotos.com)

A nagy gazdasági konjunkturális változásokat sokszor előre jelzik a fogyasztói hangulat változásai. Az Intrum európai szintű fogyasztói felmérése (ECPR) alapján idén beigazolódhatnak a gazdaság lassulásáról szóló jóslatok, az emberek jelentős része a pénzügyi helyzete romlását érzékeli, és kevésbé optimista a jövőt illetően.

Idén az Európai Unió országaiban megkérdezettek közel fele mondta azt, hogy úgy érzi, a kiadásai gyorsabban növekednek, mint a jövedelme. Csak a válaszadók fele volt biztos benne, hogy nem romlik a pénzügyi egyenlege a hónap végén. Magyarországon a válaszok aránya hasonló volt, az emberek 56 százaléka érez erősödő pénzügyi nyomást.

Szerényebb élet

Kiderült az is, hogy az európai lakosság bizonytalanabbnak látja a jövőt, mint tavaly: arra a kérdésre, hogy elképzelhetőnek tartják-e, hogy a következő generáció szegényebben él majd, mint a szüleik, 2018-ban 42 százalék válaszolt nemmel. A következő évben ugyanerre a kérdésre már csak 36 százalék mondott nemet, igaz, közben csökkent az igenek aránya is (23-ről 18 százalékra). A legutóbbi felmérésen a legtöbben (46 százalék) a bizonytalan választ adták erre a kérdésre.

„A bizonytalanság annak ellenére növekszik, hogy jelenleg az emberek még nem érzékelik igazán anyagi helyzetük romlását” – mondta Deszpot Károly, az Intrum magyarországi sales üzletfejlesztési igazgatója. „Saját anyagi helyzetüket 2019-ben Európa szerte jobbnak ítélték a válaszadók, mint egy évvel korábban, látják azonban, hogy a jövedelmeknél gyorsabban növekvő számlák később gondot okozhatnak.”

Nincs szükség kölcsönre

Bár a kiadások Magyarországon is növekednek, hazánkban az embereknek az uniós átlagnál kevésbé okoz gondot a számlák kifizetése. Tavaly a válaszadók 76 százaléka, tehát az uniós átlagnál (74 százalék) többen nyilatkoztak úgy, hogy az évben egyszer sem kellett kölcsönt felvenniük ahhoz, hogy ki tudják fizetni rendszeres kiadásaikat.

Ez ugyanakkor visszaesést jelent 2018-hoz képest, ekkor még a magyarok 86 százaléka nem szorult egyszer sem kölcsönre a számlabefizetéshez. Mindamellett a magyar lakosság hitelállománya még mindig az egyik legalacsonyabb Európában.

„A jelenlegi mutatók alapján egy újabb recesszió esetén nem kell tartani olyan hitelválságtól Magyarországon, mint ami a 2008-as válság után alakult ki – tette hozzá Deszpot Károly.”

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo