Kiszámíthatatlan a helyzet - mit látnak a cégvezetők?

Magyarországon az üzleti bizalom szintje a 2020. tavaszi mélypont után folyamatosan javuló tendenciát mutat.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) negyedéves vállalati konjunktúrafelmérése szerint a tavaly áprilisi eredményeket nagy mértékben befolyásolták a koronavírus-járványra és az ezzel összefüggő gazdasági leállásra vonatkozó első benyomások, tapasztalatok, a júliusi és az októberi adatok pedig már a kijárási korlátozások feloldását követő újraindulással kapcsolatos tapasztalatokat is mutatták. A 2021. januári adatok a járvány második hulláma következtében bevezetett korlátozások hatásait is tartalmazzák.

A GVI konjunktúravizsgálatának célja a vállalatvezetők aktuális, rövid távú üzleti várakozásainak feltérképezése, amely a vállalkozók számára az adatfelvétel idején rendelkezésre álló információkra, szubjektív helyzetértékelésükre támaszkodik.

Kiszámíthatatlan minden

A Negyedéves Bizonytalansági Mutató értéke 43 pontos szinten áll, amely 2 ponttal magasabb az előző két negyedévben tapasztalt értéknél. Ez arra utal, hogy a hazai vállalkozások helyzetértékelése a 2020. áprilisi, kiugró mértékű bizonytalanságot tükröző adathoz képest (52 pont) továbbra is egyöntetűbb, ugyanakkor a járványhelyzetből adódó kiszámíthatatlanság a vállalatvezetői véleményekben továbbra is érzékelhető, enyhén növekvő mértékű.

A Negyedéves Konjunktúramutató értéke az építőipari vállalkozások esetében a legmagasabb (+22 pont), a feldolgozóipari cégek körében +20, a kereskedelmi cégek esetében +18 pont, míg a gazdasági szolgáltatásokat nyújtó cégek körében (+8 ponttal) a legalacsonyabb. Az előző negyedévhez képest az építőipari vállalatok esetében 17, a kereskedelemben 9, a feldolgozóipari cégek körében 8 pontos emelkedés tapasztalható, míg a szolgáltató cégek körében stagnált a mutató.

A Negyedéves Konjunktúramutató alakulása, 2010. 01–2021. 01.

A Negyedéves Konjunktúramutató tíz komponensből áll:

  • jelenlegi/várható üzleti helyzet;
  • jelenlegi/várható jövedelmezőség;
  • beruházási aktivitás várható alakulása;
  • jelenlegi rendelésállomány;
  • elmúlt féléves/várható termelési szint;
  • létszám várható változása;
  • kapacitáskihasználás várható alakulása.
Az almutatók esetében megállapítható, hogy a vállalkozások vezetői – a jelenlegi rendelésállomány és a beruházások várható szintjének kivételével – rendre optimistábban ítélik meg a vizsgált szempontokat a 2020. októberi szinthez viszonyítva. Az előző negyedévhez képest a legnagyobb mértékű javulás az elmúlt időszak termelési szintjére, illetve a várható termelési szintre vonatkozóan tapasztalható.

Az előző év azonos időszakához képest viszont – a létszámvárakozások kivételével, amely esetében a mutató értéke 5 ponttal magasabb 2020. januári szintjéhez képest – minden mutató tekintetében negatívabb a vállalatok helyzetértékelése. Megállapítható – összefüggésben a koronavírus-járvány gazdasági következményeivel –, hogy a legnagyobbjobban az elmúlt féléves termelési szint megítélése romlott az egy évvel ezelőtti időszakhoz viszonyítva.

A Negyedéves Konjunktúramutató gazdasági ág szerint, 2010. 01–2021. 01.

A 2021. januári adatok alapján a várható kapacitáskihasználtság kivételével a nagyvállalatok rendre optimistábban ítélik meg helyzetüket a kis- és középvállalkozásokhoz viszonyítva. A legjelentősebb különbség (19 pont) a jelenlegi rendelésállomány értékelése esetében tapasztalható. A 250 fő feletti nagyvállalatok általában a többi mutató esetén is számottevően (legalább 10 ponttal) optimistábban látják jelenlegi pozícióikat a kis- és középvállalkozásokhoz képest, kivéve az elmúlt félév termelési szintjét és a várható kapacitáskihasználtságot.

Összességében 2020 áprilisához viszonyítva a nagyvállalatok és a kis- és középvállalkozások körében egyaránt számottevően növekedett a legtöbb vizsgált mutató értéke, egyedül az elmúlt időszak termelési szintjének megítélése – összefüggésben a koronavírus-járvány korlátozása érdekében bevezetett tavaszi és őszi-téli intézkedések gazdasági hatásaival és következményeivel – alacsonyabb továbbra is mindkét kategóriában az áprilisi adatfelvételhez képest.

Októberhez viszonyítva a kis- és középvállalkozások körében a jelenlegi rendelésállomány, a jelenlegi üzleti helyzet, a jelenlegi jövedelmezőség és a beruházások várható szintjének mutatója romlott, míg a többi indikátor tovább javult az áprilisi mélypontot követően. A nagyvállalatok körében októberhez viszonyítva a jelenlegi rendelésállomány, a beruházások és a jövedelmezőség várható szintjének megítélése kivételével a többi indikátor egyaránt emelkedett.

Készült a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. támogatásával.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo