Kinek jó az új munkatörvénykönyv?

A munkaadók üdvözölték, hogy az új munkatörvénykönyv-tervezet szerkezeti felépítése egyszerűbb, és hogy alapvetően a vállalkozások érdekeit szolgálja: csökkenti az esetenként túlzott munkavállalói kedvezményeket, és kellő rugalmasságot tesz lehetővé a foglalkoztatóknak. Bár a szakszervezetek követeléseinek hatására némileg puhult a júliusban megjelent munkaanyag, de még így is ad mozgásteret a munkáltatóknak, ami különösen a kisebb cégek munkaerő-gazdálkodása szempontjából lehet jó hír.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ha az adminisztrációs terhek is csökkennek az új jogszabály révén, javulhat a kkv-k versenyképessége. Puskelyné Király Ágnes, a Top Cafeteria ügyvezetője szerint például a próbaidő hosszának meghosszabbítása is ebbe az irányba hat, miközben megkönnyíti a munkáltatók számára a megfelelő munkavállaló kiválasztását. (A tervezetről szerdán tárgyalnak a parlamentben.) A tervezet körül éles viták dúltak, egy konferencián az is elhangzott, hogy az "légkalapáccsal esik neki a munkavállalói jogoknak". Amiben biztosan egyetértés van a munkavállalók és a kormány között, hogy a keresetek nem csökkenhetnek.


Nagy a munkáltató mozgástere
Kép:flickr

- Akiknél kevésnek bizonyult a korábbi maximum három hónap, eddig is áthidalták a problémát a határozott idejű szerződésekkel. Az új szabályozással az adminisztráció egyszerűsödhet, és a munkavállaló számára sincs érdemi különbség a két megoldás között - hangsúlyozza a szakértő.

Az új javaslat alapján az alap- és pótszabadságok rendszere a hatályos szabályozás szerint él tovább. A munkavállaló a munkaanyag szerinti öt munkanap helyett hét munkanapról rendelkezhet, és tíz munkanapot - eltérő megállapodás hiányában - egybefüggően kell kiadnia a munkáltatónak. A munkaadó számára mégis könnyebbség lehet, ha a szabadságok kiadását jobban tudja irányítani a cég kötelezettségeinek teljesítése függvényében. Különösen a válsággal sújtott időszakban fontos, hogy a nehezen megszerzett munkát határidőre tudják teljesíteni. Arra pedig általában nincs szabad kapacitás, hogy a szabadságon lévőket helyettesítsék.

A kismamáknak kiadandó „visszamenőleges" szabadság csökkenése is találkozik számos munkáltató igényével, mint ahogyan az a változás is, hogy bár a szülési és a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság időtartama alatt nem lehet felmondással megszüntetni a munkaviszonyt, de ha az anya a gyermek hároméves kora előtt tér vissza a munkába, a munkaviszonya rendkívüli vagy rendes felmondással, illetve a cég működésével összefüggő ok miatt is megszüntethető. Utóbbi esetben ugyan a munkavállaló végzettségének, gyakorlatának megfelelő munkakört kell ajánlani, de kérdés, hogy a gyakorlatban ez a kitétel érvényesíthető-e, különösen a kisebb cégeknél.

A védett kor is visszakerült a tervezetbe, de a szülési szabadságát megszakító kismamákhoz hasonló könnyítésekkel. Zempléni Kinga, a budapesti PRK Partners munkajogi partnere szerint viszont a munkáltatók a kérdéses munkavállalók munkáját vagy a védett kor betöltése előtti évben fogják megszüntetni, vagy bevállalják a jogellenes felmondást. A javaslat szerint ugyanis ez utóbbi esetén a munkáltatót terhelő kártérítés kevesebb lenne, mint jelenleg, és lehet, hogy jobban megéri kifizetni akár a tizennyolc havi kártérítést, mint ötévi, azaz hatvan havi bért.

A szekember kiemeli: mind a jelenleg érvényben lévő munkatörvénykönyv, mind az új tervezet lényegesen részletesebb szabályokat tartalmaz, mint a legtöbb európai ország hasonló jogszabálya. Nyugat-Európában általában nem törvényi, hanem ágazati és helyi kollektív szerződések szintjén szabályozzák a pihenőidőt, a munkaidőt és a felmondási feltételeket - áll a közleményben.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo