Kinek és mire adhat meghatalmazást a főnök?

Különösen a szabadságok, hosszú hétvégék idején gyakran merül fel egy cég vezetőjében a kérdés, kit hatalmazzon, illetve kit hatalmazhat meg, a cég bizonyos ügyeiben való eljárásra, amíg ő távol van.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Pixabay

Egy ilyen meghatalmazás ugyanis a törvény alapján egyben azt is jelenti, hogy a meghatalmazott tehet nyilatkozatot a cég vezetője (így a cég nevében), természetesen a meghatalmazás keretei között. Az új Ptk. (3:29 §) szerint a jogi személy (tehát például egy adott gazdasági társaság, cég) törvényes képviseletét a vezető tisztségviselő (tehát például ügyvezetője, vezérigazgatója, stb.) látja el. A vezető tisztségviselő képviseleti jogát önállóan gyakorolja.  (A jogi személyek képviseletére vonatkozó szabályokról itt olvashat részletesebben.)

Meghatalmazást azonban természetesen adhat. Maga a meghatalmazás egy képviseleti jogot létesítő egyoldalú jognyilatkozat. Mindez azt jelenti, hogy általában (természetesen bizonyos speciális eseteket, mint az ügyvédi meghatalmazást kivéve) a meghatalmazást nem kell a meghatalmazottnak elfogadnia. Ez egyben azt is jelenti, hogy a meghatalmazás megint csak általában (természetesen bizonyos speciális eseteket kivéve) nem kötelezi, hanem csak jogosítja a meghatalmazottat, hogy ezzel a képviseleti joggal éljen – írta legfrissebb bejegyzésében Balázs Katalin ügyvéd a Bisnode üzleti információs szolgáltató blogján.

Az új Ptk. szerint (is) az ügyvezetés (tehát például az ügyvezető) az ügyek meghatározott csoportjára nézve a jogi személy munkavállalóit írásbeli nyilatkozattal a jogi személy képviseletének jogával ruházhatja fel. A képviseleti jogot a munkavállaló az ügyvezetés írásbeli nyilatkozatában meghatározott, képviseleti joggal rendelkező más személlyel együttesen gyakorolhatja.

Fontos ezért, hogy például a szabadságára készülő ügyvezető még az elutazása előtt készítsen egy meghatalmazást, amely pontosan meghatározza, hogy kit milyen ügy csoportra (esetleg) milyen időre hatalmaz meg. Természetesen a fentieken túl (és mellett) meghatalmazás adható a megfelelő ügycsoportokra a cég könyvelőjének, jogi képviselőjének is, stb.

A meghatalmazást a törvényi definíció alapján képviselőhöz, az érdekelt hatósághoz, bírósághoz vagy ahhoz a személyhez kell intézni, akihez a meghatalmazás alapján a képviselő jognyilatkozatot jogosult tenni.

Elévülhet-e az általános meghatalmazás?
Még mindig vannak olyan területek, ahol újdonságként érheti a jogalkalmazókat a Ptk. megváltozása. Változtak például a szabályok a meghatalmazás kapcsán is. A Piac & Profit szakértője összefoglalja a lényeget!

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo