Kilátásban a növekedés, de nagyok a kockázatok

A harmadik negyedévben nőhet a magyar gazdaság, ezt az uniós pályázatok gyorsabb kiírása is támogathatja. Ugyanakkor komoly globális kockázatok jelentek meg, amelyek nem csak Magyarországra jelentenek veszélyt – mondták a szakemberek a Piac &Profit által szervezett első Cégvezetők Csúcstalálkozóján.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

„Magyarország 2013-tól egészségesebb szerkezetű gazdasági növekedés irányába mozdult el, a növekedés átlaga két éve meghaladta az Európai Unió átlagot. Az idei első negyedévben ugyan nem voltak fényesek az adatok, de bízunk abban, hogy elérjük a kitűzött 2,4 százalékot” – mondta Marczinkó Zoltán István a Nemzetgazdasági Minisztérium kiemelt vállalati kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára a Piac & Profit által szervezett Cégvezetők Csúcstalálkozóján. A kormánypárti politikus szerint a lassulás egyik oka az uniós pályázati források kiáramlásának visszaesése. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a jelenlegi uniós ciklus kiírásaiból a harmadik negyedévben jelentős összegek áramlanak majd a gazdaságba. „Innentől a növekedési pálya lesz meghatározó” – vélekedett a helyettes államtitkár.

Az első négy hónapban az export 2,5, az import 1,4 százalékkal nőtt, a külkereskedelmi többletünk 400 millió euróval volt több mint tavaly. Közben csökken az államadósság is, 75 százalék körüli mértékre. "Folytatjuk az adócsökkentési pályát, a tegnap elfogadott adócsomagban az általános forgalmi adó csökkentésére került sor, ezáltal 55 milliárd forinttal több marad a magyar fogyasztóknál, valamint a cégek adminisztrációs terhei is csökkennek" - a helyettes államtitkár szerint.

A jövőre élő új adótörvényekről itt olvashatja összefoglalónkat!

Kép: Pixabay

Juttatások a mobilitásért

Gond van a munkaerőpiacon: egyes területeken munkaerőhiány tapasztalható, míg máshol magas a munkanélküliség. Ennek jelentős része a munkavállalói mobilitás szintjének alacsony volta. „Éppen ezen a helyzeten próbál segíteni a kormányzat a munkáltatók által adható, mobilitást támogató adómentes juttatások bevezetésével” – mondta Marczinkó Zoltán István.

A gazdasági növekedés motorjának az innovációt és az iparfejlesztést tartja a kormány, ennek a keretében fogadták el az Irinyi-tervet. Marczinkó szerint a következő években a gazdasági célkitűzéseket a munkát terhelő adók csökkentésével támogatja majd a kormányzat, ugyanakkor növelni tervezik a fogyasztást terhelő adókat. A gazdaság motorjainak szánt kkv-k támogatását továbbra is kiemelt projektként kezeli a kormányzat, az idén összesen 107 millió euró összegben kerül kiírásra uniós forrás a GINOP egyes prioritásában.

Így fog kinézni jövőre a cafeteria
Az Országgyűlés elfogadta a 2017-re vonatkozó cafeteria szabályokat. Jön a százezer forintos készpénzjuttatási lehetőség, megmaradnak az adómentes juttatások, 50 százalékos munkáltatói terhet kell fizetni jövőre a bérlet és az iskolakezdési támogatás után.
Ennek keretében fog az év hátralévő részében megjelenni az ún. „Integrátor támogatási felhívás” amelyben 250 milliós támogatás fog járni gyártóvállalatoknak, köztük nagyvállalatoknak is, ha a vállalat vállalja a beszállítók tevékenységének segítését.

Még nagy a bizonytalanság

„A nagy válság után nagy bizonytalanság van, elég csak megnéznünk az amerikai elnökválasztást: az egyik jelölt a hagyományos amerikai establishmentet képviseli, illetve ott van Donald Trump, aki a semmiből jött, és az eddigi politikához képest teljesen új vonalat hirdet. Ott van a kínai növekedés kérdése, nagyon jelentős stabilitási kockázatok a kínai bankrendszerben. Az Európai Unióban is egyre erősödnek a kilépést támogató hangok a tagországokban – bár a legkínosabb a brit kilépés lenne. Viszont ha ők bent maradnak, az se lesz vidám” – mondta Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke.

Akár bent maradnak ugyanis a britek az Unióban, akár nem, a 2020 utáni uniós pénzeket biztosan érinteni fogja a brit népszavazás utáni felállás, a legnagyobb negatív hatása ennek mindenképpen Lengyelországra és Magyarországra lehet. Nagy kérdés még, hogy milyen irányba fordul az EU fejlődése – megmarad-e a közös piac, a határok átjárhatósága. A tagállamok ugyanis a menekültválság hatására mindinkább a populista, szélsőséges megoldások felé fordulnak, amelyek viszont a határok átjárhatóságát, az egységes piacot fenyegetik.

Ugyanakkor az alacsony nyersanyagárak és az alacsony kamatkörnyezet is veszélyeket hordoz: Vértes András szerint sok, nyersanyag-kitermelésből élő ország bajba került az alacsony világpiaci árak miatt. Ugyanakkor nő az eladósodottság mértéke, is, az alacsony kamatszintek miatt most olcsónak tűnik a hitelfelvétel, de azt is számításba kellene venni, hogy a kamatok biztosan emelkedni fognak.

A fenntarthatóság és rugalmasság a trend

Pozitív példa ugyanakkor, hogy egyre több ország indult el a fenntarthatóság irányában: egyre több állam fektet be megújuló energiaforrásokba. 2030-ra nagy eséllyel sok országban már betiltják a robbanómotorral működő járműveket. Ez a trend feltartóztathatatlan, ha a gazdag országok közé akarunk tartozni nem hagyhatjuk ezeket figyelmen kívül. Ugyanakkor nőnek a jövedelmi különbségek. A népesség 2,5 ezreléke tartja kezében a világ teljes vagyonának felét. A munkaerőpiac gyors változásaira a hagyományos oktatási rendszerek nem tudják felkészíteni a fiatalokat, így a különbségek várhatóan még nagyobbak lesznek a jövőben.

Verseny 2.0: az Uber-hatás
A közösségi gazdaság szexi és korszerű, ezért ma az a megközelítés dívik, hogy az ellene küzdőknek inkább haladniuk kellene a korral. A képlet azonban ennél bonyolultabb. A szabályokat egyelőre jó részben kikerülő, új platformon versenyző cégek színre lépésével egyesek szerint a kapitalizmus legvadabb időszaka tér vissza.
„Ezekre a kihívásokra az okos államok rugalmas megoldásokkal reagálnak. A trend a szolgáltató állam megjelenése, amelyben az állam nem egyes ágazatokat preferál, hanem lehetőleg a különbségeket csökkenti, a lemaradókat támogatja, kiszélesíti az oktatást, méghozzá annak alapján, hogy mik lesznek a jövő munkaerőpiacának elvárásai – és ezek tanulható készségek” – mondta Vértes András.

Az angol nyelv és a digitális tudás alapkészségeknek fognak számítani, fontos lesz ugyanakkor a komplex problémák csapatban történő megoldásának képessége, a kritikai gondolkodás, kreativitás és az érzelmi intelligencia. „Mivel ezeket a magyar oktatás nem támogatja – sőt, egyes esetekben inkább tiltja, – nem várható, hogy a magyar vállalkozók és a munkavállalók versenyképessége jelentősen javuljon” – hangsúlyozta a gazdasági szakember.

Ami biztosan megvalósul

Számos piac teljesen átalakul: a digitális gazdaság térnyerésével komplett ágazatok kerülhetnek bajba. A megosztás gazdasága hagyományos iparágakat fenyeget és a jelenség visszaszoríthatatlan, ugyanakkor szabályozásra mindenképpen szükség van. Ugyanakkor összecsúsznak az ágazatok, az ipari termékek mellé szolgáltatást nyújtanak: a vevő számít, nem a termelés. A jövő világában az ágazati és vámtarifa besorolások érdektelenek, a termék funkciója a fontos, hogy ez találkozzon a vevő várakozásaival. Ezek a várakozások is változnak: hazánkban is megfigyelhető, hogy egyre inkább egyedül élnek a fogyasztók és nem szívesen mennek el vásárolni, amit lehet inkább az interneten keresztül szerzik be. Az online kereskedelem már most is hatalmas: az online kosárérték a négyszerese a kiskereskedelemben mérhetőnek, emiatt házhozszállítás óriási üzlet lesz.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo