Kiket szeretnek a befektetők?

2017-ben is élénk aktivitás jellemezte a vállalatfelvásárlási (M&A) piacot világszerte, bár ennek szintje némi gyengülést mutatott az egy évvel korábbi szinthez képest. A befektetők körében a gyártó- és feldolgozóipar, a telekommunikáció, a technológia és média, valamint a kiskereskedelem területén működő vállalatok voltak a legnépszerűbb befektetési célpontok.

A Moody’s elemző vállalata, a Bureau van Dijk* Zephyr adatbázisának adatai alapján 2017-ben összességében 6 százalékkal, a 2016-os 1210 milliárd dollárról valamivel több mint 1280 milliárd dollárra nőtt az M&A ügyletek összértéke Nyugat-Európában. 2017-ben az M&A ügyletek globális összértéke meghaladta a 4740 milliárd dollárt, de ez az érték 3 százalékkal kevesebb volt az M&A ügyletek 2016-os közel 4900 milliárd dolláros globális összértékéhez képest. Kelet-Közép-Európában és Oroszországban is folytatódott a csökkenés: a 2017-es M&A ügyletek 111,66 milliárd dolláros értéke jelentősen elmaradt a 2016-os 137,4 milliárd dolláros értéktől és még inkább a 2013-ban elért 225,9 milliárd dolláros szinttől.

Ugyanakkor a térségben végrehajtott magántőke-befektetések értéke 42 százalékkal, a 2016-os 6,55 milliárd dolláros szintről közel 9,3 milliárd dollárra emelkedett. Magyarországon a tavalyi évben a 2016-os 9,5 milliárd dollárról mintegy 78 százalékkal 2,05 milliárd dollárra esett vissza a fúziós-akvizíciós ügyletek összértéke. Ez a trend 2018 januárjában is folytatódott. A januárban végrehajtott ügyletek összértéke kevéssel 66 millió dollár felett volt, szemben az előző év azonos időszakában elért 442 millió dollárral – derült ki az Allen & Overy legfrissebb „Global Trends in Private M&A” éves felmérésének eredményeiből.

fotó: flickr/Glenda Alvarez

Az Allen & Overy adatai szerint 2017-ben az M&A aukciók 47 százalékát magántőke-befektetők nyerték meg, ami jól érzékelteti a magántőkepiac aktivitását. Az aukciók 34 százalékánál magántőke-befektetési társaság volt az eladó, továbbá az aukciók 28 százalékánál az egyik magántőke-befektető másodlagos vagy harmadlagos kivásárlás keretében adta el részesedését egy másik magántőke-befektetőnek. Az összes M&A ügylet vonatkozásában vevői oldalon a magántőke-befektetők 29 százalékot képviseltek, ami aukciós sikereik ellenére némileg elmarad a 2016-os 36 százaléktól. A globális ügyletek 59 százalékát vállalatok és stratégiai befektetők nyerték el – ez az érték 51 százalék volt 2016-ban.

Ne a versenytárs, a piac felé nyissunk!
Sok cégvezető még mindig azt gondolja, hogy cégeladás tervezése esetén a legkézenfekvőbb felvásárló a versenytárs lehet, pedig ez inkább jelentős üzleti és jogi kockázatot, mint megoldást jelent a szakértő szerint.
Bár az aukciós tranzakciók Kelet-Közép-Európában csak az egyharmadát tették ki az M&A ügyleteknek – hasonlóan Ázsiához, Ausztráliához és a Közel-Kelethez – ugyanakkor ezeknek az ügyleteknek a 83 százalékát erős verseny jellemezte, ami globálisan a legmagasabb aránynak számít. Kelet-Közép-Európában 2017-ben továbbra is magas volt a hatósági jóváhagyást igénylő ügyletek aránya. Az ügyletek 64 százalékánál volt szükség hatósági jóváhagyásra. Ennél szigorúbb hatósági szabályozással csak Észak-Amerikában találkozhatunk, ahol az ügyletek 78 százaléka igényelt hatósági jóváhagyást.

„A kelet-közép-európai térségben tavaly az M&A befektetések piacán csökkent a befektetői aktivitás, ugyanakkor a globális piacot továbbra is az erős fundamentumok (magas vállalati készpénzállomány, könnyen elérhető hitelfinanszírozás) jellemzik. Optimisták vagyunk, hogy idén a kelet-közép-európai régió nagyobb arányban részesül majd a globális M&A aktivitásból, mint 2017-ben. Az Allen & Overy mind az ügyletek összértékét,  mind az ügyletek számát tekintve nagyon sikeres évet zárt a globális M&A piacon, és arra számítunk, hogy ez a trend 2018-ban is folytatódni fog” – mondta Lengyel Zoltán, az Allen & Overy budapesti irodájának partnere.

A jövőt veszi meg a befektető, nem a múltra kíváncsi
Elérte a nyugdíjkorhatárt az a generáció, amely kényszervállalkozóként a rendszerváltás után hozta létre a KKV-szektor széles középmezőnyét. Kire bízzák a céget? A cégutódlás lehetséges módjait taglalták a Piac & Profit Generációváltás a cégben című konferenciáján.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo