Ki akar hitelt, ha van ingyen pénz is?

Az alacsony kamatkörnyezet ellenére is a visszafogott hitelkereslet és a növekvő vállalati betétállomány a meghatározó a bankszektorban. Ezt a tendenciát a beruházási volumenek lassú emelkedése sem tudja megtörni, hiszen az egyre inkább a beruházási döntések szempontjává váló, vissza nem térítendő támogatások kiszorítják a hagyományos banki hitelfinanszírozást. Jelentős hitelkeresleti élénkülés elsősorban (a válság előtti évekhez hasonlóan ismét) az ingatlanfinanszírozás területén jelentkezik, valamint a 2017-ben megnyíló uniós források az önkormányzati beruházások esetében támaszthatnak új hiteligényt az év második felétől - olvasható a K&H közleményében.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

„A magyar vállalati hitelpiacot egyelőre a visszafogott kereslet jellemzi, a piacon 2008 óta csökkenő tendencia figyelhető meg. Ez jól látszik a vállalkozások megváltozott forrásszerkezetében is. A korábban átlagosan 47 százalékban saját tőke által történt finanszírozás a növekvő vállalati pénzállománynak köszönhetően 56 százalékra nőtt, kiszorítva ezzel a rövid és hosszúlejáratú (főleg) banki forrású finanszírozást” - mondta Hodina Péter, a K&H Vállalati ügyfélkapcsolatok igazgatóságának vezetője a pénzintézet sajtótájékoztatóján.

Továbbá az új beruházások esetében a korábban tapasztalt 30-70 százalék saját forrás-hitel arány mostanra jelentősen eltolódott. Átlagosan a vállalkozások 20-25 százalékban támaszkodnak a saját forrásaikra, 35-40 százalékban támogatásra, és csak 40-45 százalékban bankhitelre. Ezáltal jelentős az uniós és a kormányzati vissza-és vissza nem térítendő támogatások bankhitelt kiszorító hatása.

Kép:PP archív

A vállalkozások szívesebben használják saját forrásaikat, mint a banki finanszírozást

Az alacsony kamatkörnyezet és a növekvő vállalati pénzeszközök arra ösztönzik a vállalkozásokat, hogy a forgóeszközeiket minél kevésbé bankhitelből finanszírozzák. Ennek hatására a bankok által rendelkezésre bocsátatott rövid lejáratú hitelek kihasználtsága a korábbi 65 százalék helyett 50 százalék alá csökkent. Ezt a tendenciát középtávon a növekvő beruházási aktivitás által várhatóan generált többlet működő tőke iránti igény változtathatja meg.

Elfogyott a pénz, felfüggesztették a kkv versenyképességi hitelprogramot
Szünetel a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programban (GINOP) a mikro-, kis- és középvállalkozások versenyképességének növelésére kiírt hitelprogram, mert a beérkezett pályázatok forrásigénye meghaladta a rendelkezésre álló keretet - tette közzé a kiíró a palyazat.gov.hu honlapon.
Hodina Péter a hitelkereslet bővülésére az ingatlanfinanszírozás területén lát leginkább lehetőséget a lakó- és kereskedelmi ingatlanprojektek dinamikus növekedése miatt, illetve a 2017-ben újra megnyíló uniós források ismét lehetőséget biztosítanak önkormányzati beruházásokra. Ennek hitelkeresleti hatása azonban ez év vége, illetve 2018 első negyedévénél korábban nem várható.

A K&H piaci részesedése továbbra is növekszik: 2016 év végére már elérte a 10,4 százalékot. Mindez annak is köszönhető, hogy 2016-ban 127 milliárd forint értékben folyósítottunk új hiteleket vállalati ügyfeleinknek, illetve továbbra is a K&H maradt az NHP egyik legaktívabb banki szereplője. Az NHP keretében eddig 357 milliárd forint értékben kötöttünk szerződést, ami 13,6 százalékos piaci részesedést jelent” – emelte ki Hodina Péter.

Fókuszban a családi vállalkozások

Hodina Péter szerint középtávon az M&A-piac (összeolvadási és felvásárlási piac) élénkülése is várható. Egyre több családi tulajdonban lévő vállalkozás életében jön ugyanis el az a stratégiai döntés, hogy az alapító első generáció a sikeres vállalkozását átadja a következő generációnak.

A legfrissebb felmérések szerint a hazai családi vállalkozások kevesebb mint fele gondolja úgy, hogy a cég a család tulajdonában és vezetése alatt marad az első generáció távozását követően is. Nemzetközi adatok szerint azonban az első generációról a másodikra mindössze a családok egyharmada, míg másod generációról a harmadik generációra a családok csak egyötöde tudja sikeresen vállalkozását átörökíteni. Tekintettel arra, hogy Magyarországon a mikrovállalkozások 95 százaléka, míg a közép és nagyvállalatok 20 százaléka minősül családi vállalkozásnak - akik az ország GDP-jének 50-60 százalékát termelik meg - az utódlás vagy a sikeres cégeladás területén nyújtott stratégiai tanácsadásban valamint a nemzetközi és hazai tapasztalatok megosztásában a magyar bankszektor szereplőinek kiemelkedően fontos feladata van.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo