Készpénz – 1,5 millió forint a maximum

Általános vitára alkalmasnak találta az Országgyűlés költségvetési bizottsága hétfőn a vállalkozások közötti készpénzfizetések korlátozásáról szóló törvényhez benyújtott módosító indítványt, amely a törvény által meghatározott összeghatárt 5-ről 1,5 millió forintra szállítaná le. A UCMS Group Hungary szakértői szerint érdemes áttekinteni a szerződési és fizetési szokásainkat.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

2013. január 1-jén lép hatályba az Adózás rendjéről szóló törvény módosítása, amely korlátozza a vállalkozások közötti készpénzfizetést. Az Országgyűlésnek benyújtott törvényjavaslat szerint az adóköteles tevékenységet folytató, pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó, ha egy másik szintén pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózónak készpénzben ellenértéket fizet, azt legfeljebb 1,5 millió forint összegben teheti meg. Ezt az összeghatárt szerződésenként és havonta kell vizsgálni.


Kép:PP archív
Miért ennyi?
Vattai Tamás, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) osztályvezetőjének a bizottsági ülésen elhangzott véleménye szerint ez az érték kellőképpen magas ahhoz, hogy a feketegazdaság visszaszorítását szolgálja, de a vállalkozások gazdasági tevékenységét ne lehetetlenítse el. A kormány a tranzakciós adóból származó bevétel emelkedését is várja a szigorúbb szabályozástól, hiszen az elektronikus tranzakciók mennyiségének növekedésével emelkedik az adó alapja is. Az NGM számításai szerint plusz 15 milliárd forintot jelent a büdzsének készpénzfizetés korlátozása.
(PP)

Természetesen a jogalkotó gondolt arra, hogy megakadályozza a jogszabály kijátszását azzal, hogy egy szerződés alapján teljesített készpénzszolgáltatásnak kell tekinteni az egyes szerződéseket abban az esetben, ha kétséget kizáróan megállapítható, hogy a felek azért kötöttek több szerződést, hogy elkerüljék a korlátot.

Ha valaki megszegi a készpénzfizetés korlátozásával kapcsolatos előírást, borsos összegű büntetésre számíthat, ugyanis minden 1,5 millió forint fölötti készpénzben kifizetett összeg után 20 százalékos mulasztási bírságot kell fizetni.

Az eredeti javaslat még 5 millió forintban maximálta volna a készpénzfizetést. Az összeghatár 1,5 millió forintra történő leszállítása azonban hatékonyabban szolgálhatja a fekete- és szürkegazdaság elleni küzdelmet. Mindezek mellett nyilvánvalóan az sem lesz a törvényalkotó ellenére, ha a készpénzforgalom visszaszorításával emelkedik a tranzakciós illeték adóalapja és az abból származó bevétel.

A fentiekre tekintettel mindenképpen érdemes áttekintenünk szerződéskötési és fizetési szokásainkat. Melyik partnerünkkel milyen megállapodásunk van, kell - e rajta változtatnunk a bírság elkerülése érdekében? Az bizonyos, hogy a jövőben rá leszünk kényszerítve, hogy megbízzunk partnerünkben. Egy nagyobb összegű megbízás elvégzésekor nem tudjuk készpénzben elkérni az ellenértéket, bizakodva várhatjuk, majd csak utalni fog.

Forrás: UCMS Group Hungary

Megoszlanak a vélemények
Pintér Zoltán, az Ernst & Young visszaélés-kockázatkezelési szolgáltatások üzletágának vezető menedzsere az Indexnek nyilatkozva azt mondta, az ötmilliós értékhatár túl magas volt, mert manapság a legtöbb legálisan dolgozó cég ekkora összegeket csak számlán keresztül mozgat. Ezért az 1,5 milliós értékhatár életszerűbb, ami még nem lehetetleníti el a kiskereskedők életét, akik gyakrabban használnak készpénzt, viszont hatékonyabban akadályozhatja a fekete- és szürkegazdaságban keletkező jövedelmek legalizálását.
Másképp gondolja viszont Antalffy Gábor a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetségének (KISOSZ) elnöke. A Világgazdaságnak nyilatkozva kifejtette: „A kiskereskedelemben, ahol az általános bizalomhiány miatt a készpénzforgalom a meghatározó, a forgalmi korlát bevezetése beláthatatlan következményekkel járhat. Véleménye szerint a probléma másik gyökere a banki szolgáltatások európai összevetésben is magas költsége.
(PP)

 

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo