Kapósak a külföldről hazatért magyarok

Bár a magyarországi munkavállalók több mint fele szeretne nemzetközi munkatapasztalatra szert tenni, a legtöbben nem maradnának öt évnél tovább külföldön, hanem itthon hasznosítanák a megszerzett tudást. A hazai cégek pedig jelentős előnyben részesítik a külföldi tapasztalattal rendelkező jelentkezőket egy álláshirdetésnél, akár magasabb bért is kínálnak nekik – derült ki a Profession.hu, a Boston Consulting Group és a The Network felméréséből.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Freestockphoto

A magyar munkavállalók kétharmada nyitott arra, hogy külföldön vállaljon munkát, legtöbben természetesen a magasabb fizetés reménye miatt költöznének (83%), de sokan a nyelvtudás megszerzését (60%) és a nemzetközi tapasztalatot (47%) is fontosnak tartják. Az utóbbi két pont pedig rendkívül értékes szereplővé teszik őket az álláspiacon, amikor visszatérnek Magyarországra.

Legtöbben öt éven belül hazajönnének

A megkérdezett munkavállalók 19 százaléka két év után jönne haza a külföldi munkából, 32 százalékuk pedig három és öt év között tervez. Amikor hazatérnek, jelentős előnnyel indulnak a munkaerőpiacon, nem csak a magabiztos nyelvtudás, de a széleskörű tapasztalat miatt is. (Szüksége is van az országnak a hazatérőkre.)

„A kisebb hazai cégek egy újfajta szemléletet, a nyitottabb gondolkodási módot várják a külföldi tapasztalattal érkező kollégáktól, sok esetben ettől a vállalkozás versenyképességének növekedését is remélik. A multinacionális cégek is szívesen lecsapnak egy ilyen jelentkezőre, bízva a nagyobb munkabírásban és az innovatív hozzáállásban” – mondta Sámson Dorottya, a Profession.hu munkaerőpiaci szakértője. – „A friss és sok esetben itthon nem elsajátítható szakmai tudáson felül az úgynevezett ’soft skill’ tulajdonságok is vonzóak a cégeknek, a külföldi tapasztalat bátorságra és jobb alkalmazkodó képességre utal. Számos esetben sokkal könnyebb nemzetközi tapasztalattal vezető pozícióba kerülni” – tette hozzá a szakértő.

Az alapdiplomásokat foglalkoztatja legjobban a nyelvtudás

A kutatás adatai szerint az alapdiplomával rendelkező fiatalok a legmotiváltabbak: közülük majdnem minden harmadik válaszadó (29%) egy új nyelv elsajátítását várja a külföldön töltött időszaktól, míg az egyetemi szintű diplomával rendelkezők közül csak minden ötödik (17%) tartja ezt a külföldi munkavállalás egyik előnyeként számon. Ugyanez az arány mutatkozik a tapasztalatszerzésre és az ismeretlen, új kultúrák megismerésére is. Az alapdiplomásokat lelkesedésben a középfokú végzettséggel rendelkezők követik, 27 százalékuk szívesen sajátítana el egy új idegen nyelvet, 21 százalékuk pedig nyitottak az új élményekre.

Több tapasztalatért többet fizetnek a cégek

Sámson Dorottya szerint a jó lehetőségek ellenére legtöbbször nem könnyű a visszailleszkedés, az alacsonyabb megélhetési költségek ellenére nehezen élik meg a nagyságrendekkel kisebb fizetéseket a hazatérő munkavállalók. A meghirdetett állások esetében viszont gyakran előfordul, hogy az eredetileg kínált juttatási csomag keretén szélesítenek a cégek, ha az ideális jelentkezővel találkoznak.

Nincs más megoldás, emelni kell a béreket
Komoly problémák jelentkeznek a turizmusban és a vendéglátásban a szakemberhiány miatt – figyelmeztettek a szakemberek, akik szerint itthon már elfogytak a munkaerőpiac tartalékai, nincs kikből válogatni. A munkavállalók szerint érthető, hogy magasabb fizetésért külföldre mennek a dolgozók, hiszen itthon a magyar átlagbér felét is alig kapják meg. A megoldást adócsökkentés jelenthetné.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo