Jobban védik a képmásunkat

A korábbi ún. sajtó-helyreigazítási perek mintájára egy új, különleges pertípust alkotott az Országgyűlés a képmáshoz és a hangfelvételekhez fűződő jogok hatékony védelme érdekében. Mivel a mai technika mellett a felvételkészítés másodpercek kérdése, legyen szó akár magáncélú felvételről, akár egy vállalkozás marketing- illetve promóciós célú anyagáról, így az új szabályozás mindenkit érinthet.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép:Wikimedia

Az új Polgári Törvénykönyv a korábbi bírói gyakorlatnak megfelelően az érintett személy hozzájárulásához köti nemcsak a felvételek felhasználását - így például a nyilvánosságra hozatalát -, hanem már a felvételek elkészítését is, a tömegrendezvények és a közéleti szereplés kivételével. A meglévő bírói gyakorlatot tehát csupán törvényi szintre emelte a jogalkotó, ugyanakkor a hozzájárulás kifejezett törvényi előírásával a szabályozás szigorodásáról beszélhetünk – főleg, mivel a jogi védelem szempontjából közömbös a felvételkészítés módja, így a védelem nem csak a fotókra és videofelvételekre terjed ki, hanem az érintettet ábrázoló rajzra, festményre és karikatúrára is.

Szigorúbb, de nem peres

A képmáshoz és a hangfelvételhez való jog érvényesítése iránti új, speciális eljárás célja egyfelől a szóban forgó sérelmek mielőbbi orvoslása, másrészt az is, hogy a felvételek felhasználásával kapcsolatosan felmerült vita lehetőleg ne is kerüljön bíróság elé, hanem még azt megelőzően, mielőbb rendezzék azt a felek egymás között. Az esetleges peres eljárást tehát kötelezően megelőzi az érintett személy és a jogsértő közötti kapcsolatfelvétel: az, akiről hozzájárulása nélkül képmás vagy hangfelvétel készült, illetve került felhasználásra, a sérelme orvoslását kell, hogy kérje a sérelmet okozótól. Az új eljárás ennek megfelelően két szakaszból áll: a pert megelőző előzetes eljárásból, valamint magából a bírósági perből abban az esetben, ha az előzetes eljárás a jogsérelem orvoslása szempontjából nem vezetett eredményre.

Ez az előzetes eljárás akként zajlik, hogy az, aki sérelmezi a felvétel készítését, először a felvétel készítőjéhez intézi írásos értesítését, ezt a felvételkészítésről, illetve a felhasználásról történt tudomásszerzéstől számított harminc napon belül teheti meg. Az értesítésben a sérelmet szenvedő köteles megjelölni a sérelem orvoslásának általa kívánt módját is: kérheti egyrészt a jogsértés abbahagyását, másfelől ún. megfelelő elégtételt és ahhoz megfelelő nyilvánosság biztosítását a jogsértő költségére, kérheti továbbá a sérelmes helyzet megszüntetését, a megelőző állapot helyreállítását és a jogsértéssel előállított dolog megsemmisítését vagy jogsértő mivoltától való megfosztását. Pontosan – napokban számítva – meg kell jelölni azt is, hogy mennyi idő alatt teljesítse a kérelemben foglaltakat a jogsértő. A sérelem orvoslására vonatkozó, határidőben előterjesztett kérelem teljesítését csak akkor tagadhatja meg a sérelem vélt vagy valós okozója, ha az abban előadottak valósága azonnal megcáfolható.

A jogszerűség (lenne) az alap
A legtöbben nincsenek tisztában avval, hogy minden zenei, képes vagy videotartalom mögött jogtulajdonosok állnak.
Nem csak a képek, de a zenei anyagok, szövegek esetében is nagyon fontos lenne, hogy a céges kommunikációban, a honlapunkon, vagy bárhol máshol csak jogszerűen használjunk fel anyagokat.
Itt pedig áttekintjük a legalapvetőbb elemeket a jogszerű honlap kialakításához. 
A gyors eljárás érdekében rögzíti a törvény, hogy a képmás vagy hangfelvétel készítésének, illetve felhasználásának időpontjától számított legfeljebb hat hónapon belül lehet csak érvényesen értesítést küldeni a sérelem okozójának, tehát hat hónap elteltével már akkor sincs erre lehetőség, ha a sérelemről csak a felvétel készítését követő hat hónap után szereznek tudomást.

Ha bíróságra jut

A speciális eljárás bírósági, azaz peres szakasza csak azután kezdődhet, ha az értesítésben foglalt határidő eredménytelenül telt el, mivel a képmás vagy hangfelvétel készítője, illetve felhasználója az abban foglaltakat nem teljesítette. A sérelmet szenvedett fél ekkor bírósági keresetet indíthat, amelyben ugyanazokkal az igényekkel élhet, mint a sérelem okozójához intézett kérelmében, de a kereset már egyúttal a jogsértés megtörténtének bíróság általi kimondására irányul.

A  bíróság a  perben soron kívül jár el. Az  elnök legkésőbb a  keresetlevél benyújtásától számított nyolcadik napra tárgyalást tűz ki.

További igények ebben a speciális perben nem érvényesíthetőek, azokra rendes bírósági pert kell indítani. Így például csak rendes perben kérheti a lefotózott, levideózott személy, hogy a jogsértő a felvételek révén elért vagyoni előnyt engedje át a sérelmezőnek, valamint ezen túlmenően is, a sérelmező az általa elszenvedett kárai tekintetében – ha bizonyítani tudja ilyenek felmerülését, kártérítésre és károk bizonyítása nélkül is, sérelemdíjra tarthat igényt. Ezen egyéb igényeknek a rendes bíróság feltehetően könnyebben ad majd helyt akkor, ha azt megelőzően a fenti speciális perben már kimondták a jogsértés megtörténtét.

Fontos tehát, hogy egy vállalkozás kellő körültekintéssel járjon el, amikor például marketing céllal, külön erre vonatkozó figyelemfelhívás nélkül vásárlóiról, fogyasztóiról készít vagy hoz nyilvánosságra felvételeket. Ha a szükséges figyelemfelhívásra sor került – egy ilyen feliratot jelző tábla kifüggesztésével –, vagy ha az érintett személyek akár írásbeli, szóbeli vagy bármilyen ráutaló magatartással történő hozzájárulása megtörtént a felvétel elkészítéséhez, illetve közzétételéhez, akkor jogszerűen jár el a vállalkozás, és nem okoz sérelmet, illetve kárt, és akkor természetesen kártérítésre, illetve sérelemdíj fizetésre sem kötelezhető.

Az új szabályozás 2015. április 2-től hatályos.

dr. Illés Ádám ügyvéd, dr. Pintér Blanka ügyvédjelölt PETERKA & PARTNERS Iroda

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo