Ilyenkor lehetetlen munkára fogni az embereket

A munkaerőhiány nem várt hatása, hogy egyre nehezebb karácsony és szilveszter között munkára ösztönözni a munkavállalókat. Az Y és Z generációt pedig szinte lehetetlen. Van, aki inkább felmond, hogy elmehessen a szilveszteri buliba. Azonnali szemléletmódváltásra van szükség a cégek részéről, mielőtt a helyzet kritikussá válik – hívja fel a figyelmet Csikós-Nagy Katalin fluktuációkezelő szakértő.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A munkaerőhiánynak legjobban kitett, folyamatos üzemben működő vállalatoknál – kereskedelem, szolgáltatások, a termelőüzemek fizikai dolgozói – jellemző, hogy sokan hétvégéken, ünnepnapokon is dolgoznak, ami a családdal töltött idő kárára megy, és kimerültséghez vezet. Ezzel párhuzamosan megváltozott a munkaerő-piaci helyzet. Az általánossá váló létszámhiány miatt verseny folyik a munkavállalókért. Ahogy emelkednek a bérek, ahogy egyre jobb ajánlatokkal csábítanak a cégek, az elégedetlen munkavállalók a korábbinál sokkal könnyebben váltanak munkahelyet – számolt be tapasztalatairól Csikós-Nagy Katalin.

Patikamérlegen a munka és magánélet egyensúlya

Csökkent a munkavállalók kiszolgáltatottsága, ezzel egy időben nőtt a munka ás magánélet egyensúlyára való törekvés. Egyre nehezebb munkára ösztönözni a munkavállalókat az ünnepek alatt. Különösen az új, Y és Z generációs munkavállalók esetében, akik teljesen új attitűdöt és hozzáállás képviselnek.

Aranyat ér a lojális munkaerő
A cégek 26 százalékánál a fluktuáció mértéke meghaladja a 10 százalékot, miközben a távozó munkatársak pótlása gyakran több millió forintot tesz ki – derül ki a BDO Magyarország és a Blooment Alapítvány közelmúltban végzett, több mint száz vállalkozást érintő kutatásából. A fluktuáció csökkentése a hatékonyabb toborzási módszerek alkalmazása mellett az utánpótlásképzés fejlesztésével, a gyakornoki munkakörökhöz kapcsolódó mentorprogramok bevezetésével érhető el.
A szakember szerint az idősebb generáció megelégedett korábban azzal, ha emberszámba vették, az új generáció elvárásai sokkal magasabbak, elvárja az érdekei figyelembe vételét. És ha nem érzik jól magukat egy munkahelyen, teketóriázás nélkül továbbállnak, hiszen válogathatnak az ajánlatok között. Mivel látja a régi munkavállaló, hogy ez  járható út, így már ők is felbátorodva mernek váltani, átveszik ezt az attitűdöt.

Vállalati kettős mérce

Azokban az ágazatokban, ahol nem elkerülhetetlen, megéri alaposan megfontolni, hogy fenntartsuk-e a folyamatos működést. Arra végképp figyelnünk kell, hogy ne tegyünk különbséget a szellemi és a fizikai dolgozók között! Ha egy dolgozó azt látja, hogy az ünnepek között a szellemiek nem dolgoznak, nekik viszont vinniük kell a hátukon a termelést, az komoly elégedetlenséget és elkötelezettségcsökkenést eredményezhet – mondta a szakértő.

Csikós-Nagy Katalin szerint meg kell próbálni kieszközölni az ünnepi leállást. Tapasztalatok bizonyítják, hogy az üzemszünet okozta kiesés sokszor csak látszólagos, melyet a kipihent munkavállalók javuló hatékonysága gyorsan ellensúlyozhat. Ugyanakkor javít a munkamorálon, ha azok a munkatársak, akik egész évben folyamatos műszakban dolgoznak, és túlóráznak, a két ünnep között otthon lehetnek a családjukkal. Ráadásul mindezzel közvetlenül is csökkenthető a fluktuáció, azaz a munkavállalók elvándorlása, ami óriási problémát és veszteséget jelent a vállalkozásoknak.

A folyamatos üzemű ágazatokban, vagy ahol nem lehet biztosítani a leállást, törekedni kell a minél emberségesebb és igazságosabb munkaszervezésre. Akik túlórákkal és hétvégékkel dolgozták végig az évet, vagy más ünnepen is ügyeletben voltak, idén pihenhessenek. Bevált megoldás plusz díjazást biztosítani azoknak a dolgozónak, akik önkéntesen vállalják, hogy dolgoznak ebben az időszakban. Emellett a vállalat különféle gesztusokat tehet, amivel ünnepi hangulatot teremt, így kifejezve háláját a munkatársaknak.

Öt dolog, amiről messziről felismered a rossz munkahelyet
Ha újak vagyunk egy munkahelyen, hamar előjönnek a jelei, hogy egy elnyomó rendszerbe csöppentünk-e, vagy olyan céghez, ahol kellemes és szakmailag kiteljesítő élménye-e ott dolgozni. De vajon azelőtt is rájössz erre, mielőtt felvennének? Az lenne az igazi, mert akkor megspórolhatnánk magunknak nem kevés munkahelyi nyűglődést.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo