Így nem sikkaszt a dolgozó

Bárkivel és bármikor megtörténhet, hogy kilopnak a zsebéből egy kis pénzt. De érdekes módon éppen a kisebb vállalkozásokkal esik meg gyakrabban, hogy éppen az alkalmazottak lopják meg a céget. Mutatunk most öt tippet, hogyan lehet ezt elkerülni.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Bármilyen furcsa is, nem a nagyvállalatoknál ragad a dolgozók kezéhez egy kis pénz a kasszából, vagy csurran-cseppen a beszerzések után, hanem éppen a kisvállalkozásokat fenyegeti a dolgozói sikkasztás. A károkozó munkavállalók elsősorban ugyanis azt használják ki, hogy ezeknél a cégeknél laza a pénzkezelési szabályzat, és ritkán – ha egyáltalán – leltároznak. Habár magyar statisztikák nem a legfrissebbek ezen a téren, az OECD felmérése szerint a tagállamokban minden évben, minden harmadik kis- és középvállalkozást meglop a saját dolgozója. A most következő öt tippünk segítségével elkerülheti, hogy önt is meglopják az alkalmazottak és megspórolja ezeket a váratlan és kellemetlen „költségeket”.

Legyünk tisztában azzal, hogy velünk is megtörténhet

Számtalan alkalommal hallani a megkárosítottak szájából: „megbíztam benne”. Egy keményen dolgozó kisvállalkozó megbízik a pénztárt kezelő alkalmazottjában, a könyvelőjében, a befektetési tanácsadójában. Csakhogy éppen ezzel a bizalommal éltek vissza több esetben is az elmúlt időszakok brókerbotrányaiban. Ezért a legfontosabb tanácsunk Ronald Reagan volt amerikai elnök híres mondása: bízz, de ellenőrizz!

Sok vállalkozó azért nem néz utána legalább szúrópróbaszerűen, hogy állnak a könyvei, mennyi van a bankszámláján, mire mennek el pénzek a beszerzéseknél, mert attól tart, hogy megsérti azt a bizalmi viszonyt, ami közte és az alkalmazottja között fennáll. Ezért világossá kell tenni, hogy ez az ellenőrzés – ideális esetben állandó kontroll – éppen a bizalom erősítésére szolgál, nem pedig a megroppanását mutatja.

A bank nem lop meg

Ha a beérkező bevételeink az iroda hátuljában gyűlnek egy fémdobozban, és csak számlahalmokból tudjuk, hogy mennyi pénzünk lehet, akkor ne lepődjünk meg, ha néhány forintnak lába kél. Vezessünk nyilvántartást minden beérkező számláról, készüljön heti, vagy napi összesítés a bevételekről, amelyeket egy banki számlán tároljunk. A számlákat meg lehet hamisítani, de az enyveskezű dolgozók nem tudnak nyom nélkül leemelni pénzt a bankszámlánkról.

Sok pénzt kezel egy kolléga? Kérjen biztosítékot!
A munkaadók többsége szereti „bebiztosítani” magát a munkavállalói által esetlegesen okozott kárral összefüggésben, különösen akkor, ha a munkavállaló pénzzel, értékekkel dolgozik. Van rá lehetőség!
Éppen ezért érdemes nem egy, hanem két számlát vezetni: az egyiken a bevételeket gyűjtsük, a másikról intézzük a kiadásokat. Így kontroll alatt tarthatjuk, mennyi pénz folyik ki a pénzből és szemet szúrnak az indokolatlan kifizetések, vagy beszerzések.

Különítsük el a jogosultságokat

Ha egy alkalmazott felügyeli az elszámolást, és hozzáfér a bankszámláinkhoz is, úgy könnyen elcsábulhat, sokszor még a lebukás veszélye sem riasztja el. Hiába kerül börtönbe, a baj akkor már megesett, az ellopott pénznek pedig bottal üthetjük a nyomát. Ezért érdemes a különféle a felelősségi köröket több alkalmazott között szétosztani, ezzel is csökkentve annak az esélyét, hogy egy nagyobb összeg egy óvatlan pillanatban elsikkasszon egy szerencsétlen pénztárost.

Készítsünk pénzkezelési szabályzatot

Sok vállalkozásnál elkerülhetetlen, hogy az alkalmazottak pénzeket kezeljenek. Akár készpénzről, akár a bankszámlánkon lévő pénzről van szó, szigorú szabályokat kell lefektetnünk, és a betartásukat felügyelnünk kell! (Itt olvashatja, mire kell ügyelni egy ilyen szabályzat összeállításánál!)

Vegyünk igénybe egy független könyvvizsgálót

Rendszeres időközönként nézessük át a cég pénzügyeit egy független könyvvizsgáló céggel. Nem kell minden hónapban ellenőriztetnünk velük minden fillért, de egy-két évenként érdemes átnézetni, mire mennyit költöttünk, mi hogyan lett elszámolva, stb. Ez ugyan első pillantásra pénzkidobásnak tűnhet, de a valóságban komoly összegeket spórolhatunk, hiszen ha bűncselekményre nem is derül fény, tanácsokat kaphatunk arra nézve, hogyan bánhatunk hatékonyabban a pénzünkkel.

Mikor lehet megtéríttetni a dolgozóval a kárt?
A munkajogban a kártérítési felelősség szigorúan szabályozott és – a munkavállaló kártérítési felelősségét illetően – erősen korlátozott. Ám vannak olyan esetek, amikor a jog nem köti meg a munkáltató kezét.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo