Így lehet nagy baj a mulasztásból

Május végéig kell leadni a céges beszámolókat. Ha valaki mulaszt nagyon megütheti a bokáját: kényszertörlési eljárást indul, ha a társaság a kétszeri felhívás ellenére nem tesz eleget a beszámoló letétbe helyezési és közzétételi kötelezettségének – hívta fel a figyelmet szakértőnk.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:sxc

Most már nagyon sürgeti az idő a cégeket, hogy leadják céges beszámolójukat, amelyeket legkésőbb május 31-ig kell benyújtaniuk. Ha ezt elmulasztják bizony komoly szankciókkal nézhetnek szembe. A mulasztás tényéről, – kétszeri felszólítás után -  a NAV értesíti a cégbíróságot és kezdeményezi a cég megszűntnek nyilvánítását. A kényszertörlési eljárás megindításáról szóló jogerős végzést a cégbíróság a Cégközlönyben közzéteszi. A közzétételre a Cégközlöny honlapján napi feltöltéssel kerül sor. A kényszertörlés kezdő időpontja a közzététel napja – hívta fel a figyelmet a Saldo Pénzügyi Tanácsadó és Informatikai Zrt.

A kényszertörlési eljárás a cég jogutód nélküli visszavonhatatlan megszűnését eredményezi. Fő szabályként a cégbíróság sem kérelemre, sem hivatalból nem rendelkezhet a kényszertörlési eljárás megszüntetéséről. A kényszertörlési eljárás alá vont cég nem végezhet üzletszerű gazdasági tevékenységet.

(A fenyegetés a jelek szerint hatásos volt, a cégek többsége határidőre benyújtja beszámolóját.)

A végelszámolási kormányrendelet alapján a kényszertörlési eljárás kezdő időpontját megelőző nappal, mint mérlegfordulónappal - az előző üzleti év mérlegfordulónapját követő naptól  a kényszertörlési eljárás kezdő időpontját megelőző napig terjedő üzleti évről - a vezető tisztségviselőnek 30 napon belül el kell készítenie a tevékenységet lezáró beszámolót és az ahhoz kapcsolódó adóbevallásokat.

A tevékenységet lezáró beszámoló készítése során is az üzleti év végi beszámoló készítés szabályait kell alkalmazni, a könyvviteli nyilvántartásokat le kell zárni, a kötelező mérlegfordulónapi értékeléseket el kell végezni, a mérleget leltárral kell alátámasztani stb. Az elkészült beszámolót, amelyet a legfőbb szervnek nem kell elfogadnia, de - a már említett 30 napon belül - a számviteli törvény előírásainak megfelelően közzé kell tenni.

Mire figyeljünk az elektronikus beszámoló leadásakor?
Lassan itt az ideje a vállalkozásoknak, hogy leadják az elektronikus beszámolójukat, csakhogy a kötelezettség teljesítésénél van néhány dolog, amelyekre fontos ügyelni. Összeszedtük a legfontosabbakat.
A kényszertörlés befejezése

Az eljárásnak akkor szakadhat vége, ha a cégbíróság megállapítja, hogy a céggel szemben követelés bejelentésére nem került sor és a cég vagyonával kapcsolatos információ nem érkezett, akkor a cégbíróság a céget törli a cégjegyzékből. Ezenkívül, ha a céggel szemben követelés bejelentésére került sor, de a bejelentés és vagyonfelmérés adatai alapján a cég vagyontalan, vagy a vagyona előreláthatóan nem fedezi a várható felszámolási költségeket, a cégbíróság a céget törli a cégjegyzékből és rendelkezik az eltiltásról.

Ha a céggel szemben követelés bejelentésére került sor, és bejelentés vagy a vagyonfelmérés adatai alapján a cégbíróság megállapítja, hogy a cég vagyona fedezi a várható felszámolási költségeket, vagy a cég vagyona valószínűsíthetően fedezetelvonó ügylet miatt jelentősen csökkent vagy nincs vagyona, akkor a cégbíróság a kényszertörlési eljárást megszünteti és a cég ellen felszámolási eljárást indít. Ha a céggel szemben követelés bejelentésére nem került sor, de a cég fellelhető vagyonnal rendelkezik, a cégbíróság a céget törli a cégjegyzékből és rendelkezik a vagyonnak a tagok közötti felosztásáról. Ha a cég bírósági peres vagy nem peres eljárásban félként vesz részt, akkor a cégbíróság a bejelentésre és a vagyonfelmérés adataira tekintet nélkül megszünteti a kényszertörlési eljárást és kezdeményezi a cég ellen felszámolási eljárás megindítását.

Most szembesülünk sok új szabállyal, nem árt figyelni!
Sok cégnél mostanában zárják a 2015-ös évet, és e közben most először kell alkalmazniuk számos új szabályt. Ehhez szeretnénk egyfajta „check list”-et adni a LeitnerLeitner szakértőinek segítségével, hogy senki ne feledkezzen el semmiről, és hogy minden kedvező lehetőséget kihasználhassanak az érintettek.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo