Húsz év alatt jobban átalakulhat a munka, mint az elmúlt 300 évben

Gerd Leonhard, jövőkutató szerint az bankszektor, a közlekedés, az energetika és az egészségügy lesznek a következő területek, ahol a robotok és a mesterséges intelligencia átveszik az uralmat.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Gerd Leonhard jövőkutató szerint már a közeljövőben gyökeresen átalakíthatja az életformánkat a technológia fejlődése, ennek a változásnak még csak az elején tartunk. Az automatizálás például meghatározóbb a társadalom számára, mint a globalizáció valaha is volt, nyomatékosítja a kutató. Nincs gond azzal, ha bizonyos munkákat automatizálunk, csak helyettük újakat kell létrehozni, a technológia által termelt hasznot pedig el kell osztani a társadalomban - írta a HR Portál.

A következő húsz évben a munka és a foglalkoztatás jobban meg fog változni, mint az elmúlt 300 évben összesen, hangsúlyozta Gerd Leonhard. A munka és a pénz fogalma el fog válni egymástól, mert a technológiának köszönhetően minden olyan bőséggel fog rendelkezésre állni, mint most a zene és a filmek. Ebben az evolúcióban a következők a bankszektor, a közlekedés, az energetika és az egészségügy lesznek. Egy új gazdasági rend felé tartunk: a fenntartható kapitalizmus felé, vagy másképp mondva egy ember-bolygó-profit társadalom felé („people-planet-profit society”).

Nem látják még a cégek a mesterséges intelligencia előnyeit
Éves szinten 24-33 milliárd dollár áramlik a mesterséges intelligencia fejlesztésébe, de a piaci alkalmazás még behatárolt, ami részben a cégek félénkségének köszönhető. Néhány éven belül viszont minden igazgatótanács és vezérigazgató ki fogja kérni az algoritmusok "tanácsát" a stratégiai döntésekhez.
Mit nem tudnak még a gépek?

A jövőkutató szerint továbbra is nagy szükség lesz azokra a készségekre, képességekre, amelyek emberré tesznek bennünket, persze egy nagyon mély technológiai tudás mellett. A csak emberi jellegzetességek: az érzelmek, az érzelmi intelligencia, az intuíció, a képzelet, a kreativitás. Így azok az állások fognak megmaradni, értett egyet más hasonló véleményekkel a jövőkutató, amelyek éppen az „emberi oldalunkkal” vannak összefüggésben, az emberi kapcsolatokkal, a gondozással stb., amelyekhez a korábban felsorolt képességek kellenek. Ugyanakkor Gerd Leonhard szerint ez azt is jelenti, hogy meg kell őriznünk a gyengeségeinket is, mint a lassúság, hibák elkövetése, eredménytelenség.

A távolabbi jövőben komplexebb feladatokat is átvehetnek az emberektől a robotok, nem csak a monoton, könnyen automatizálható folyamatokat, de ez még hosszú időbe fog telni. Még messze van, hogy a gépek emberként tudjanak viselkedni, amire ezeknek a munkáknak a 90 százalékában szükség van.

Arra a kérdésre, hogy mennyi időbe telhet még, amíg a robotok magukat irányítják majd, és nem mi irányítjuk őket, Gerd Leonhard azt mondta, hogy már most is vannak olyanok, amelyek maguktól működnek, és ez jó, mint az automatikus email válaszok esetében. Vannak azonban, olyan eszközök is, ahol a megítélés már nem ilyen pozitív, például egyes drónoknál, amelyek gyilkolnak.

A jövőkutató szerint a legfontosabb, hogy annyi időt és erőforrást fektessünk az emberiségbe - vagyis az oktatásba, kutatásba, társadalmi vitákba -, mint amennyit a technológiára szánunk. A technológia nincs az ember nélkül, így a hatékonyság nem szabad, hogy fontosabbá váljon, mint az emberiesség.

 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo