Hogyan vegyünk céges ingatlant?

A vállalkozók többsége általában túl van egy vagy több ingatlanvásárláson, tehát nem tapasztalatlanok, azonban mindenkit érhet meglepetés. Szakértőnk felhívja a figyelmet néhány buktatóra.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ingatlanvásárlásnál számtalan kérdés merülhet fel - Kép: Pixabay

Jelenleg ugyan pang az ingatlanpiac, azonban a lanyha keresletnek van egy nagyon fontos előnye, nevezetesen az ingatlanárak nagyon alacsonyan, annak a bizonyos mesebeli békának az ülőgumói alatt vannak. Tehát akinek van tőkéje, vagy netán könnyen jut hitelhez, annak most kell ingatlanba fektetnie a pénzét. (A saját ingatlan költségcsökkentésnek sem utolsó.)

Mindenekelőtt célszerű felkeresni a nagy ingatlanközvetítő cégeket, ugyanis nekik országos adatbázisuk van, tehát jóval nagyobb a valószínűsége annak, hogy a céloknak a lehető leginkább megfelelő ingatlant választhat a beruházást tervező vállalkozás. Másrészt ők a környezetükben található épületeket, ingatlanokat meglehetősen jól ismerik. Az árak tekintetében is közelebb járnak a realitáshoz, mint azoknál az ingatlanoknál ahol a beruházó közvetlenül a tulajdonossal tárgyal.

Szükség van egy ingatlanos ügyekben jártas ügyvédre is, aki kellő szakmai tapasztalattal rendelkezik az ilyen típusú jogügyletek megkötésénél. Nem mindegy, hogy az illető rendelkezik-e ebben a körben gyakorlattal, ugyanis egy jó jogi szakértő sok kellemetlenségtől tudja megóvni a beruházót. Nem árt egy olyan műszaki szakértő sem, aki az ingatlan, és a ház műszaki állapotát legalább hozzávetőlegesen fel tudja mérni, esetleg rendelkezik helyismerettel, tisztában van a környék építési koncepciójával is.

Szakértőnk korábbi cikkei
A Piac & Profit jogi szakértőjének témája a szerződések írásba foglalása, a formakényszernek nevezett, sokak számára magától értetődőnek tűnő probléma. A téma banálisnak is nevezhető. De lehet, hogy mégsem az? Az új Ptk. e téren is hozott némi újdonságot.
Az ingatlan-adásvételi szerződések esetében a jogi közreműködő ügyvéd, jogtanácsos vagy közjegyző megkerülhetetlen. Ráadásul sok egyéb kötelező kelléke is van egy ilyen szerződésnek. Ezeket ismerteti a Piac&Profit jogi szakértője.Kell az adásvételibe az alapterület is?

Az elmúlt alkalommal az ingatlan adásvételi szerződéseket vettük górcső alá és egy olvasónk kifogásolta, hogy az alapterület nem lett a kötelező tartalmi elemek között felsorolva. Kifogását meg is indokolta, mondván az új építésű ingatlanoknál ez kötelező kell, hogy legyen, hiszen a vállalkozó lehet, hogy egyoldalúan változtatni fogja az alapterületet.

Ha ez a stáb felállt, akkor a keresés következik. Fontos az ingatlant különböző napszakokban is meglátogatni és lehetőség szerint a tulajdonossal többször találkozni. Az ilyen beszélgetések során egy-egy elejtett szóból, elszólásból sok minden kiderülhet. Ha megvan a megfelelő ingatlan, már „csak” a szerződéskötés van hátra.

A közvetítők szoktak némi előleget kérni, azonban ezt az összeget ne tévesszük össze a foglalóval. Érvényesen foglalót adni csak ügyvéd által ellenjegyzett szerződésben lehet. Ha már a foglaló említésre került akkor ejtsünk róla néhány szót. A foglaló egy szerződéskötést biztosító mellékkötelezettség. Egy olyan jogintézmény, amely nem tévesztendő össze az előleggel, vagy a bánatpénzzel. A Polgári törvénykönyv szabályozza. A fontosabb szabályok: a vételárelőleg teljes egészében visszajár, függetlenül attól, hogy miért hiúsult meg a szerződés. A bánatpénz viszont a meghiúsulástól függetlenül megilleti azt a felet, akivel szemben a másik fél megszűntette a szerződést. De mi a helyzet a foglalóval? Nos itt számít, hogy a meghiúsulás kinek a hibája. Mondhatjuk azt is, hogy ez a legfontosabb. Ugyanis, aki adta a foglalót (vevő, beruházó) elveszíti azt amennyiben miatta hiúsult meg a szerződés, viszont, ha az eladó miatt hiúsult meg a szerződés ő az adott foglalót kétszeresen köteles visszafizetni, vagyis mondhatjuk, hogy a beruházó valamelyest gazdagodik, ezáltal. Azonban nem szabad elfelejteni, hogy a vevő nem a foglalóban érdekelt, hanem az ingatlan megszerzésében, amitől viszont elesik. A beruházó érvényesítheti a vevővel szemben a foglalót meghaladó kárát, azonban a foglaló a kártérítés összegébe beszámít. Mint ahogy beszámít a jogügylet teljesedése esetén a vételárba is.

Előfordulhat, hogy a foglaló visszajár, ha a szerződés olyan okból szűnik meg, amiért egyik fél sem felelős, vagy mind a két fél felelős. A foglaló jogkövetkezményeinek az elfogadása a szerződésszegés következményei alól nem mentesít.

Természetesen a foglalón túl még számos más kérdés is felmerül egy irodahelység megvásárlása során, amikről a cikk folytatásában olvashatnak!

Dr Illés Zsolt

Ügyvéd

Ingatlanforgalmi szakjogász

Sosem volt ilyen borús a fővárosi ingatlanpiac
Leálló fejlesztések, kihasználatlan területek, romló várakozások jellemzik az üzleti ingatlanpiacot a GKI ingatlanpiaci felmérése szerint. A fővárosi kereskedelmi ingatlanpiacon eddig soha nem tapasztalt pesszimizmus volt tapasztalható. A fővárosi irodapiacon semmi sem változott: a gyakorlatilag leálló fejlesztések mellett a felhalmozódott jelentős területű kihasználatlan területet próbálja „megemészteni” a piac, egyelőre kevés sikerrel. A kapacitás-kihasználtsági mutatók a fővárosban minden szegmensben alacsonyabbak voltak, mint fél éve, az idei első felméréskor. A válaszadó ingatlanos cégek tehát nem érzékelik az üresedés csökkenését. A legkisebb üresedésű szegmens a pesti oldalon található „B” kategóriás irodáké, a legnagyobb üresedéssel a budai „A” kategóriában találkoztak a felmérés készítői.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo