Hogy ne bukjunk százezreket?

Több százezer forintos különbségek is lehetnek egy adott kis- és középvállalat banki költségeiben. Egy friss tanulmány szerint a hazai kkv-k többsége nem a számára legkedvezőbb kondíciókat kínáló banknál vezeti a számláját.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Clarté Consulting bankpiaci elemző és tanácsadó cég tanulmánya tizenhét magyarországi bank kis- és középvállalati termékkínálatának vizsgálatára terjed ki. A legnagyobb eltérések tranzakciós és számlavezetési költségekben mutatkoznak; havi bankköltségek esetében sokszoros különbségekkel találkozhatunk.


Kép:sxc

A kis- és középvállalkozások a bankok talán legfontosabb célcsoportja. A Clarté Consulting szakértői a banki kondíciókat ügyféltípusonként, a bankhasználati szokásokból kiindulva elemezték. A banki termékek összehasonlítását követően megvizsgálták, hogy a 2010-ben 50-600 millió forint árbevétellel és elektronikus levelezési címmel rendelkező KKV-k mely pénzintézeteknél vezetnek számlát, üzletmenetük bankolási szempontból a tanulmány melyik mintaügyfelére hasonlít, majd kiszámították, hogy várhatóan hány bank kínálna kedvezőbb kondíciókat az adott vállalkozás jelenlegi számlavezetőjénél.

Összesen 19500 cég adatait vizsgálva látható, hogy a cégek 75 százaléka 200 millió forint éves árbevétel alatti, így várhatóan nem kap egyedi kondíciókat a számlavezető bankjától.  A vizsgált cégek mindössze 10 százaléka van annál a kereskedelmi banknál, amelyik a számára legkedvezőbb kondíciókat kínálja. (A bankszektor a válságra válaszul visszafogta a hitelezését, a kockázatok miatt már sokkal nehezebben adnak hitelt a vállalkozások számára, pedig sok kis- és középvállalkozás számára ez jelentheti az életben maradást.)

A vállalkozások 82 százaléka esetében a jelenlegi számlavazető bankoknál legalább két bank is kedvezőbb kondíciókat kínálna az adott üzletmenetre. A vállalkozások 12 százaléka esetében legalább tizenöt bank a jelenlegi számlavezetőknél jobb kondíciókat kínálna.

A tanulmány eredményei rávilágítanak arra, hogy a vállalkozások nem elég tudatosak a bankválasztásban, akár jelentős költségeket is meg tudnának takarítani, ha kellő figyelmet szentelnének erre és adott rendszerességgel (például évente) megvizsgálnák, hogy mely bank kínálja számukra a legkedvezőbb feltételeket.

Habár a banki költség nem az egyetlen bankválasztási szempont, a Clarté Consulting szakértőinek tapasztalata alapján a vállalkozások vezetői és tulajdonosai kellő mértékű megtakarítás esetén szívesen váltanak bankot, ha meglévő hitel nem köti őket az addigi számlavzetőjükhöz.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo