Hatásos lehet Matolcsy csodafegyvere

A Növekedési Hitelprogram alacsonyabb kamatköltsége jelentősen enyhítette a magyar kkv-k pénzügyi terhelését, és javította a cégek hitelképességét is, így tartós GDP-növekedést eredményezhet.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tartós lehet a növekedés - Kép: Pixabay

„A Növekedési Hitelprogram alacsony kamatköltségének köszönhetően mintegy 30 százalékkal csökkent a cégek pénzügyi terhe, ami durván 50 milliárd forintos megtakarítást jelent a programban részt vevő vállalkozások számára. A második szakasz legfontosabb eredménye az lehet, hogy a hosszabb futamidő miatt megjelennek a kapacitásbővítő beruházások, amelyek tartós GDP növekedést eredményezhetnek” - mondta el Hodina Péter a K&H Vállalati ügyfélkapcsolatok igazgatóságának vezetője. (A program ráadásul jövőre még kiterjedtebb lesz.)

A Növekedési Hitelprogram első szakaszának két fő pozitívumaként az alacsony kamatozást és a kedvező futamidőt emelte ki a szakember a K&H éves szakmai rendezvényén. A lejárati struktúra eltolódásával a piaci futamidő átlagosan két évvel növekedett, így a forgóeszközhitelek jellemzően 3-5 éves, a beruházási hitelek pedig 8-10 éves futamidővel valósultak meg.

A program alacsonyabb kamatköltsége miatt átlagosan közel 30 százalékkal kisebb pénzügyi teher nehezedik jelenleg a vállalkozásokra, ami durván 50 milliárd forintos megtakarítást jelent a cégeknek. Márpedig ez a cégeknél megmaradó összeg egyértelműen javítja a cégek pénzügyi helyzetét. Nemcsak a cash flow-t, de a hitelkapacitást is javítja, így a későbbiekben, a program befejezését követően is könnyebben juthatnak majd beruházási hitelhez a cégek.

A magyar gazdaság még csak most vesz lendületet
A vártnál kedvezőbb hatással volt a járműipar, a mezőgazdaság és az építőipar teljesítménye az éves növekedési adatokra és a kibocsátásra a harmadik negyedévben. Részben tehát egyedi tényezők és kedvező bázishatások eredményeképpen Magyarország Európa jobban teljesítő gazdaságai közé ugrott. A harmadik negyedév adatai alapján számos mutató bizakodásra ad okot az amerikai és az európai gazdaság talpra állása tekintetében is, bár a válság előtti húzóerő visszatérésére még várni kell.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a program a kkv törvény hatálya alá tartozó cégeket érintette, ezért jó néhány olyan magyar tulajdonú vállalat kiszorult, amely bár tipikusan kkv-nak minősül, de statisztikai létszáma meghaladta a 250 főt.

Már az első fázisban meglepően magas, közel 40 százalékos volt a beruházási hitelek aránya, ezeket azonban döntően amortizációpótlásra, illetve tipikusan gépberuházásra használták fel a kkv-k. Ezért az első szakasz hirtelen, ugrásszerű növekedést eredményezett ugyan a kkv hitelezésben, azonban csak a második fázissal együtt várható, hogy a folyamatosan csökkenő hitelállomány trendje tartósan megfordul. Mivel a második szakasz hosszabb futamideje miatt egyre nagyobb számban jelennek meg kapacitásbővítő beruházások, ezért az első fázis döntően egyszeri GDP hatását követően a második fázis eredményeként tartós GDP emelkedést is feltételezünk.

„A második szakaszban a piaci becslések szerint eddig mintegy 400 milliárdnyi hiteligénylés érkezhetett a bankokhoz, amelyből a K&H-hoz eddig közel 40 milliárd forint hitelre szóló igény futott be a vállalkozásoktól. Az iparágak közötti igények megoszlását a korábbiakhoz képest változatlannak látjuk, tehát továbbra is a mezőgazdasági, a feldolgozóipari és a kereskedelmi cégek aktívabbak” – tájékoztatott a szakember.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo