Még egy hétig lehet támogatott biztosítást kötni!

Már csak alig egy hete maradt a gazdálkodóknak, hogy igényeljék az állami támogatást a mezőgazdasági biztosításukra. Habár a támogatás a teljes díj 65 százalékát is elérheti, a magyar gazdák mégsem biztosítják a földjeiket.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Évente 130 milliárdos kár éri a gazdákat - Kép: SXC

Világszerte sok területet érint negatívan a szélsőséges időjárás, 2013-ban a természeti katasztrófák által okozott károk értéke 125 milliárd dollár körül volt a teljes világgazdaságban, ami megközelítőleg Magyarország éves GDP-jének felel meg. Az utóbbi években Magyarországon is egyre több problémát okoz a szélsőséges időjárás a mezőgazdasággal foglalkozóknak: monszunszerű felhőszakadások, tájfunhoz hasonló szélviharok, a terményekben nagy károkat okozó jégesők, árvizek, hőhullámok és aszály okoztak kellemetlen meglepetéseket. Az extrém időjárás rendkívül kiszolgáltatottá teszi a gazdákat, megfelelő biztosítás nélkül súlyos anyagi károk érhetik őket.  Ennek ellenére Magyarországon a nagyságrendileg 4,3 millió hektáros termőterületnek csupán 40 százaléka védett biztosítással, pedig éves szinten 130 milliárdos természeti kár éri a gazdákat.

Pedig a magyar gazdálkodók 65 százalékos díjtámogatás mellett köthetnek biztosítást földjeikre és a biztosítók tapasztalatai szerint egyre többen érdeklődnek is a lehetőség iránt. Azonban ketyeg az óra: a gazdálkodóknak május közepéig kell benyújtania az egységes kérelem keretében a mezőgazdasági biztosításokra szóló állami támogatás igénylését.

„Míg a tavalyi évben a támogatási keret 90 százalékát használták ki a gazdálkodók, az idei évben további növekedésre számítunk. Hiszen már az alig több mint 2000 forintos hektáronkénti éves díj is fedezetet biztosít a természeti károkra, amelyek akár 30-50 százalékos terméshozam veszteséget is okozhatnak. Illetve az idei évben új termékstruktúrát vezettünk be a díjtámogatott mezőgazdasági biztosítások terén is: olyan

Veszélyesen élnek a magyar gazdálkodók
Rejtélyes a magyar gazdák viselkedése, még a szakemberek sem értik. Aszály, árvíz, jégverés, vihar, mind sújtotta az elmúlt években a mezőgazdaságot, ők mégsem élnek az államilag támogatott mezőgazdasági biztosítás lehetőségével, ha pedig kérik, akkor a pénzért nem jelentkeznek.
kiegészítő biztosítási lehetőségeket kínálunk, melyekkel még szélesebb körű védettséget alakíthatnak ki a gazdák” – mondta Hajas Gábor, a Generali Biztosító vagyonbiztosítási igazgatója.

A mezőgazdasági felelősségbiztosítás kiterjeszthető a mezőgazdasági és állattartói tevékenységre, a munkáltatói felelősségére, a környezetszennyezéssel és a mezőgazdasági vegyszerek használatával okozott károkra. Ha például a permetezéskor a szél átfújja a vegyszereket a szomszédos terményekre és kipusztítja azokat, a károkat megtéríti a biztosító, de amennyiben egy traktorból kifolyik az olaj, és talajcsere szükséges, azt is fedezi a társaság.  Az idei évtől több növény vonható biztosítási fedezet alá. A kockázatok köre minden módozatnál bővíthető kiegészítő biztosítással, ezek keretében megtérítik egyebek mellett a nem természeti eredetű tűzkárokat is, akár akkor is, ha egy égő cigarettacsikk miatt keletkezik tűz a biztosított növényi kultúrában.

Kérdések, válaszok
Ki?
A biztosítás szerződője a mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatási szervnél nyilvántartásba vett mezőgazdasági termelő lehet, mezőgazdasági támogatást csak regisztrált mezőgazdasági termelő kaphat.
Hol?
A magyar piacon három biztosítótársaság foglalkozik mezőgazdasági biztosításokkal: az Allianz, a Generali és a Groupama. A gazdálkodók bármelyik társaságnál köthetnek államilag támogatott biztosítást, de ezt külön jelezni kell. Az állami díjtámogatást a növénybiztosításra a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalon ( MVH) keresztül igényelheti minden regisztrált termelő, amennyiben köt ilyen biztosítást.
Mire?
Az állami díjtámogatású módozat 8 kockázatot fedez: aszály, jég, vihar, tűz, árvíz, téli fagy, tavaszi fagy, felhőszakadás.
Mikor?
Az egységes kérelem május 15-éig adható le az MVH-ban. A következő éves biztosítási díjat tárgyév október 31-éig be kell fizetni.
Hogyan?
A támogatás iránti kérelmet meg kell jelölni az egységes kérelem beadásakor, az igénylőlap megfelelő rubrikájában. Az egységes kérelmen belül összesen mintegy 27 jogcímen lehet támogatást igénybe venni. A mezőgazdasági termelőnek a megkötött mezőgazdasági biztosítási szerződés másolatát, valamint az ahhoz kapcsolódó biztosítási kötvény sorszámáról szóló nyilatkozatát tárgyév július 30-áig, a biztosítási díj megfizetéséről szóló igazolást pedig november 15-éig kell benyújtania az MVH részére.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo