Fogynak a „bármennyiért” vevők az ingatlanpiacon

Az eladók az elmúlt negyedévben is a reálisnál magasabb árakon hirdették meg lakásaikat amelyek csak lassan keltek el, így nőtt a választék. Ez viszont azzal jár, hogy a tulajdonosok még nehezebben tudják értékesíteni ingatlanaikat, mint néhány hónappal ezelőtt. Ráadásul egyre kevesebb az olyan vevő, aki gyorsan és “mindenáron” szeretne vásárolni.

Kép: Pixabay

A túlárazott lakások iránti kereslet az elmúlt negyedévben határozottan csökkent - szögezte le a Balla Ingatlanirodák VII., VIII., és IX. kerületi irodájának szakmai vezetője, Hart Erzsébet. Ez a folyamat nem mellesleg azt is eredményezi, hogy megnövekedett az ingatlanirodához “beadott” lakások száma. Ennek oka, hogy mivel egyre több eladó nem tudja értékesíteni ingatlanát, így mind nagyobb számban veszik igénybe ingatlanközvetítő segítségét az eladás során.

Pórul járhatnak az eladók

A folyamat hatására viszont egyre nagyobb különbség mutatkozik az hirdetési, vagyis az irányárak, illetve a tényleges értékesítési árak között. Erre mindjárt említett is egy példát az ingatlanközvetítő: a közkedvelt József Attila lakótelepen egy jó állapotú 37 négyzetméteres lakást először 14,9 millióért hirdettek, amiért az érdeklődők 14,1 majd 14,7 millió forintot ajánlottak, amit az eladó nem fogadott el. A vevőjelölt azonban a választéknak köszönhetően gyorsan talált másik lakást, így végül az említett lakás 14,5 millióért kelt el.

Hart Erzsébet megfigyelései szerint a vevők körében továbbra is a készpénzzel rendelkezők dominálnak, de nem mindegyikük befektető, sokan vásárolnak közülük saját részre is lakást. A befektetők jellemzően inkább bérbeadás miatt vesznek most ingatlant, mivel egy kis ráfordítás után könnyen ki tudják adni a lakást. Viszont a továbbértékesítés jelenleg nem jó üzlet számukra, hiszen a magas árak miatt nem éri meg nekik egy nagyobb felújításba belefogni, mert nem érnek el megfelelő hasznot rajta.

Nem jut el a vevőkig az áfacsökkentés hatása
Tombol a panelreneszánsz a kormányzati intézkedések és az uniós források hatására: az ingatlan a legnépszerűbb befektetés, az állami és banki lehetőségekkel tízmillió spórolható a vásárláson, és a CSOK erősen érezteti a hatását. Az áfacsökkentést nem érzik a vásárlók.
A jellemzően túlárazott belső kerületekben viszont viszonylag könnyen megy a bérbeadás. A jelentős kereslet miatt egyre több a kiadó lakás is, de tulajdonosaiknak meg kell barátkozniuk azzal a helyzettel, hogy már nem tudják olyan magas áron és olyan gyorsan kiadni ingatlanainkat, mint akár pár hónappal ezelőtt. Konkrét számokat is említett Hart Erzsébet: az Üllői úton, a metró vonalánál lévő kétszobás lakásokat most 70-80 ezer forintért lehet bérbe adni, így aztán egyre komolyabb választék alakul ki a piacon ragadt 130-140 ezer forintért kínált lakásokból.

Jönnek az új lakások és az árcsökkenés

Az új lakásoknál a 60 négyzetméter feletti, háromszobás lakások a legkeresettebbek, aminek a szakértő szerint a CSOK lehet az oka. Ezek a lakások persze majd csak valamikor 2017 második felében lesznek beköltözhetők, ennek ellenére megjelenésük némi árcsökkentést eredményezhet majd a használt lakások piacán.

Hart Erzsébet tapasztalatai szerint a beruházók igen nagy lendülettel kezdtek bele az új lakások építésébe, így hamarosan jelentős kínálat alakulhat ki ezekből, ami azzal jár, hogy a kisebb méretű használt lakások kínálata is megnövekedhet jövőre.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo