"Egy-két évig még eltart a válság"

Tovább tart a válság a magyar vállalatvezetők szerint, a döntéshozók többsége úgy véli, még legalább egy évig érezteti hatását a pénzügyi krízis - derül ki az Ernst & Young legújabb felméréséből.  A Tőkebizalmi barométerszerint a hazai cégvezetők optimistábban látják saját szektoruk jövőjét, mint a gazdaság egészének kilábalását a válságból, ugyanakkor a cégek több mint tíz százaléka még mindig a túlélésért küzd.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

„A magyar vállalati vezetők hasonlóan látják a gazdaság jövőjét és saját vállalatuk lehetőségeit a következő időszakban, mint külföldi kollégáik. A nemzetgazdaság alakulásával kapcsolatban a magyar cégvezetők derűsebben látják a jövőt, mint a világátlag" - mondta Dezse Margaret, az Ernst & Young Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatásainak vezető partnere.

A felmérésben résztvevők 39 százaléka szerint a válság még egy-két évig sújtja majd a gazdaságot, 16 százalékuk pedig úgy vélte, hogy a recesszió még több mint két évig eltart.

A válaszadók valamivel optimistábbak saját szektoruk jövőjét illetően: mindössze 6 százalékuk gondolja úgy, hogy a válság még több mint két évig eltart a saját iparágában, 43 százalékuk 1-2 év közé tette ugyanezt, 37 százalékuk pedig 6-12 hónapig számol még gyengébb gazdasági teljesítménnyel a saját háza táján.

A felmérésről
A magyarországi felmérés, amely az Ernst & Young globális kutatásán alapul, a legbefolyásosabb vállalati vezetők megkérdezésével készült 2010. május 19-e és 2010. június 11-e között. A webalapú kérdőíveket az Ernst & Young világméretű Tőkebizalmi barométere alapján állították össze. A válaszadók harmada harminc milliárd forint feletti árbevételű cégek képviseletében nyilatkozott. A legtöbb cégvezető a pénzügyi, a termelőipari-, valamint az élelmiszer- és agrárszektorból került ki.

A gazdaság egészével kapcsolatban a magyar vállalati vezetők derűsebben látják a jövőt, mint külföldi kollégáik. A globális és magyar adatokat összevetve ugyanis kiderül, hogy amíg a magyar döntéshozók összesen 55 százaléka számol a válság egy éven túli kitolódásával, addig a globális átlag 60 százalék. A saját iparágukat tekintve azonban fordított a helyzet: a globális átlag kicsivel pozitívabb, mint a magyar.

A vállalatok harmadának javult a tőke- és hitelhelyzete

A kérdőívet kitöltők több mint harmada mondta azt, hogy valamennyire javult a tőke- és hitelhelyzete az általa képviselt cégnek az elmúlt hat hónapban, két százalékuk pedig jelentős javulásról számolt be ezen a területen. A cégvezetők mintegy fele azonban nem tapasztalt semmilyen változást, 17 százalékuk pedig a helyzet romlásáról számolt be.

A magyar válaszokhoz képest globálisan pozitívabb a kép: összességében a válaszadó cégek 61 százalékának javult a tőke- és hitelhelyzete külföldön.

Az organikus növekedésre koncentrál a cégek többsége

A világátlaghoz hasonlóan a Magyarországon megkérdezett vezetők mintegy 40 százaléka azt mondta, hogy a következő fél évben az organikus növekedésre koncentrál, 27 százaléka pedig az egyesülésekre és a felvásárlásokra (M&A). A cégek 13 százaléka azonban a túlélésre helyezi a hangsúlyt.

A tőkeallokáció tekintetében is a szerves növekedés vezet a sorban 65 százalékkal, ezt követi a likviditás fenntartása, a hiteltörlesztés, az osztalékfizetés, valamint az akvizíciók. A legkevesebbet, tíz százalékot a kutatás-fejlesztésre allokálnak a cégek.

A hitelek refinanszírozását tervezik

A globális átlagnak megfelelően a magyar válaszadók mintegy kétharmada tervezi a hitelei refinanszírozását a következő egy évben. Ezen belül 32 százalék mondta azt, hogy a következő hat hónapban tesz ilyen lépéseket.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo