Egy cégben a házastárssal? Így lehet túlélni

Már az is speciális nehézségeket jelent az emberi kapcsolatokban, ha egy cégben családtagoknak kell együtt dolgoznia. Ennek még nehezebb esete, ha házastársaknak kell közös cégben egyenrangú vezetőként helytállnia. A Piac&Profit KKV-Akadémiáján szakértő segített, hogy kezelhetjük jól a helyzetet.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kisvállalkozások jelentős részét vezetik családok, ezen belül is házastársak. Ennek ellenére ezt a területet nem kutatják külön. Sokáig azt gondolta a tudomány, hogy nem számít, hogy milyen családi kapcsolatban vannak a vállalkozás tagjai, ezért csak arról van adat, hogy a vállalkozások 65-80% százalékában dolgoznak családtagok – mondta a Piac&Profit KKV-Akadémiáján Molnár Éva, a Restart business coach szakembere.

Ilyen helyzetben a cégen belül két alrendszer működik: a céges hierarchia mellett egy házassági hierarchia is megjelenik a napi működésben. Ezt a kettőt gyakran nehéz összeegyeztetni.

Még akkor is nehéz megtartani a munka és magánélet egyensúlyát, ha nem a munkatársunkkal ülünk este a vacsoraasztalnál (itt talál hozzá néhány tanácsot) , pláne ebben a „minősített esetben” – mondja a szakember. Az intimitás árthat a szakmaiságnak, vagy éppen fordítva.

Vitathatatlan, hogy a házastársak közös cégvezetésének előnyei is vannak. Van közös történetük, közös értékrendjük– különben nem házasodtak volna össze –, elkötelezettek nem csak a vállalat és egymás iránt is. Közös nyelvük sokszor a problémamegoldást is segítheti.

Mindez azonban szervezeti szinten problémát is okozhat, hiszen a pár egy önmagában zárt rendszert alkot. A közös nyelvet a cég többi tagja ne érti, lehet, hogy ők félszavakból értik egymást, de emiatt sokszor túl kevés információt adnak át a többi kollégának.

Összességében becslések szerint a cégnek kifejezetten jót tesz, ha házastársak vezetik – a házasságnak már kevésbé…

Kép:Pixabay

Kihívások

A legnagyobb gond a nem adekvát viselkedés, ha a szerepek nincsenek megfelelően elválasztva. Vagy úgy marják egymást a munkahelyen, mint otthonszokás, vagy annyira hivatalossá válnak, hogy a privát vacsora is leginkább menedzsment meetinghez hasonlít.

A vezetői, családi és szerelmi játszmák nehezen követhető mártixában nehéz eligazodni, különösen, hogy teljesen más lehet a házassági szerepfelfogás, mint a vezetői értékrend, a szerepeket nehéz váltani. Így a hagyományos családmodellben bízó párok esetében például vezetőként is jóváhagyhat a nő olyan döntéseket, amiket semmilyen más esetben nem tenne, ami mind a cégben, mind a nő önértékelésében problémákat okozhat.

Gyakori gond, hogy a vezetésben szubjektív szempontok is szerepet játszhatnak ilyen kapcsolati helyzetben – például nem vállalnak fel szakmai konfliktusokat a házi béke fenntartása érdekében.

Így nem lesz Dallas a családi cégből
Ha jól kezelik, a családi dinamika olyan erőt, versenyelőnyt és márkaértéket adhat egy cégnek, amelyet más típusú szervezetek csak ritkán és lényegesen nagyobb erőfeszítések árán érnek el. Ha rosszul kezelik, akkor viszont olyan feszültséget, haragot, zavart és frusztrációt kelthet, amely a más típusú szervezetekhez képest rövidebb idő alatt tragédiához vezethet.
Mit lehet tenni?

Elsődlegesen tisztázni kell a személyes és céges víziókat – tanácsolja Molnár Éva, hisz ezekben sokszor nincs egyetértés a felek között. A személyes vízióval kell kezdeni. Melyik fél milyen értékeket akar vállalni a cégben? Milyen utakat képzel el magának? Miben érzi erősnek magát? Miben gondolja erősnek a másik felet? Ha ez az elején kiderül, elkerülhető, hogy később elmérgesedjenek a viszonyok.

Értékek és szervezeti víziók esetében is fontos ez a tisztázás. Melyek azok az értékek, amelyeket személyesen fontosnak tartanak? Melyek azok, amelyeket a cégben szeretnének érvényesíteni? Ha csak a férfi víziók érvényesülnek, az sem a cégnek, sem a házasságnak nem tesz jót, a nő számára nem lesz komfortos. Ha azonos szintű vezetőkről van szó, hagyni kell, hogy mindenki a saját értékei szerint vezessen és tudatosan figyelni arra, hogy a női értékeket ne nyomjuk el.

Célszerű tudatosan működni a szerepek elválasztásában. Vezető és vezető egyenrangú, anya és apa hogy működik? Ha ez nincs tisztázva és elválasztva, akkor a céges konfliktusokat is úgy vívják meg, mint ahogy házaspárként kezelnének egy konfliktust. Nagyon kell figyelni a szerepek közötti tudatos váltásra.

A nyílt kommunikáció különösen fontos! Ha otthon nem szokás a problémákról beszélni, a cégben is ez fog működni, ami pedig üzletileg biztos, hogy nem jó megoldás.

Nagyon fontos a formális struktúrák kialakítása. Egy olyan keretrendszer, ami meggátolja, hogy házaspár szerepben kezdjenek el működni és hivatalos szinten tartsák a működést. Tartsuk magunkat a megbeszélt meetingekhez, határidőkhöz, ne sorolódjon hátrább valami azért, mert a párunkról van szó. Ha egy kollégától nem kérdeznénk munkával kapcsolatban este 11-kor, ne tegyük ezt a közös mozi után sem!

Kiemelten fontos a jogviszonyok és felelősségi körök tisztázása – ez egyébként nem csak házasságban fontos, de ott végképp. Így elkerülhető egymás utólagos hibázatása, vagy éppen az, hogy egy döntés ne szülessen meg, mert a felek – az otthon megszokott minta szerint egymásra várnak a döntésben.

Érdemes közös szabályokat felállítani a működésre, amelyek vonatkozhatnak arra, hogy otthon nem dolgozunk, vagy, hogy például hogyan szólítják egymást a felek a kollégák előtt.

Fontos, hogy tudatosan elkülönítsük a mindenki számára fontos három időt. Szabjuk meg és tartsuk be, hogy jusson idő a családra, ahol a pár két tagja a gyerekekkel tölt értékes időt, létezzen párkapcsolati idő, ahol a felek férfiként és nőként töltenek együtt időt. Az együtt dolgozó párok esetében pedig különösen fontos, hogy legyen én idő, amelyet egyedül, a házastárs nélkül töltünk el.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo