Eddig 830 új jogszabály idén

Az első háromnegyed év adatai alapján valószínűnek tűnik, hogy idén megdönti tavalyi jogalkotási rekordját a kormány és a parlament - derül ki a CompLex Kiadó, a holland Wolters Kluwer csoport tagja Jogtárának adataiból. Kilenc hónap alatt több törvény és jóval több kormányrendelet született, mint tavaly szeptember végéig. Vannak minisztériumok, ahol már több miniszteri rendelet jelent meg, mint egy évvel ezelőtt ilyenkor.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:PP archív

Idén szeptember végéig, vagyis az év első háromnegyedében összesen 830 jogszabályt fogadtak el Magyarországon a CompLex Kiadó Jogtárának adatai alapján. Ez arra utal, hogy idén még a tavalyi csúcsát is túlszárnyalhatja a magyarországi jogalkotás, hiszen 2011-ben 664 jogszabályt hozott az első háromnegyed év (igaz, 2010-ben még 754 jogszabályt hozott a szeptember végéig tartó időszak).(A Nemzeti Jogszabálytár segít, hogy bárki könnyen és gyorsan kereshessen a gyakran változó törvények között.)

A kormányrendeletek száma idén eddig 42 százalékkal magasabb, mint tavaly volt: a múlt évben 197-szer, idén 280-szor alkotott jogot a kabinet. A növekedés és annak tempója arra utal, hogy ebben az évben 400 fölött lehet a kormányrendeletek száma (tavaly egész évben 379-et fogadtak el). Ez azt jelenti, hogy hetente átlagosan nyolc kormányrendelet születhet 2012-ben, de számolhatunk úgy is, hogy minden munkanapon két jogszabályt készít a kabinet.

Kevésbé intenzíven, de tovább nőtt a törvények száma is. Tavaly rekordszámú, több mint kétszáz, egészen pontosan 213 törvényt fogadott el a parlament – először történt ilyen, emlékezhetünk, a római kétszázast nem is sikerült zökkenőmentesen leírni –, úgy, hogy akkor szeptember végéig 127 törvény jelent meg. Idén kilenc hónap alatt 140-et fogadtak el, az időarányos bővülés alapján akár 230 törvényünk is születhet ebben az évben.

Van néhány minisztérium is, ahol felpörgött idén a jogszabály-alkotás. A tavalyinál eddig negyven százalékkal több belügyminiszteri, illetve közigazgatási és igazságügyi miniszteri rendelet jelent meg idén, az EMMI (korábban NEFMI), az NFM és az agrártárca 10 százalékkal több jogszabályt adott ki. Közülük a Vidékfejlesztési Minisztérium már száznál több rendeletnél tart 2012-ben. A honvédelmi miniszter egyenesen megduplázta a rendeletei számát, a 2011-es tízzel szemben húszat adott ki. Egyetlen minisztérium, a nemzetgazdasági tárca mérsékelt a jogalkotási lendületen: a tavalyi 37-tel szemben 30 rendeletet jegyzett Matolcsy György. A tavalyinál 8 százalékkal kevesebb rendeletet adott ki a PSZÁF is, bár a gyakorlatban ez annyit jelent, hogy eggyel kevesebbet (tizenhárom helyett tizenkettőt).

Az év első kilenc hónapjában alkotott jogszabályok egyhatoda törvény, ezzel a parlament a második legnagyobb jogalkotó. A legjelentősebb jogalkotó idén is a kabinet, a jogszabályok egyharmada kormányrendelet – 280 a 830-ból –, további majdnem egyharmadot a miniszteri rendeletek tesznek ki. A VM-rendeletek adják az idei jogszabályok 12 százalékát, öt százalék fölött van a belügyminiszteri, valamint a KIM- és NFM-rendeletek aránya.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo