Drágulgat a kukorica, de nálunk csak alig

A kukoricaárak felfelé mozogtak a második negyedév kezdetével a világban, míg a búza ára összességében stabil maradt. A magyarországi történések is illeszkedtek a globális folyamatokba, ám a változások sokkal kisebbek voltak.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

A március végi jelentős visszaesés után az április jobbára a kukorica drágulásáról szólt a világ jelentősebb határidős piacain. A hónap utolsó hetében aztán történt egy kisebb visszaesés, de összességében így is pozitívban zártak az árfolyamok. Chicagóban 154 dollár, Párizsban 163 euró környékén zárt a tonnánként számított fronthavi jegyzés, ami mintegy 11, illetve 7 százalékos erősödést jelent a megelőző havi záróárhoz képest. A változás oka az volt, hogy erősödött a keresleti oldal, másrészt pedig Brazíliában a nagy szárazság a várnál kisebb kukoricatermést valószínűsít - közölte a Magro.hu.

A magyar árutőzsde egy ideig más utat járt be. Minimális forgalom mellett – 44 ezer forint környékén - jobbára stagnált a kukorica árfolyama, ám a hónap végére hirtelen ez is erősödni kezdett. Végül, 4 százalékos emelkedés után 45 800 forinton zárta a hónapot.

Ezzel szemben a hazai fizikai piacon – a külföldi árutőzsdék ármozgásaival ellentétesen – olcsóbb lett a termény és átlagosan 41,5 ezer forintról 40,5 ezer forintig jutott. A Magro.hu piactéren egészen pontosan 40 536 ezer forint volt a tonnánkénti átlagár. Nyugat-Magyarországon ettől 1-2 ezer forinttal drágábban, az Alföldön pedig ezer forinttal olcsóbban lehetett kukoricát vásárolni.

A búza ármozgása már sokkal kevésbé volt egyértelmű áprilisban. Chicagóban egy jó nagy vargabetű után a hónap végére a görbe lényegében visszatért a nyitóértékre, Párizsban pedig kis kilengések mellett egész hónapban oldalazott az árfolyam. A budapesti tőzsdén teljes érdektelenség mellett némileg drágult a búza: az étkezési búza 44 ezer forintig a takarmánybúza 42 ezer forintig erősödött. Ezzel összhangban a prompt árakban is kisebb növekedést láthattunk. Az étkezési búzát minőségtől függően 45-46 ezer, a takarmánybúzát pedig 42 ezer forintért adták-vették.

A fenti adatok függvényében a folytatás bizonytalan. A búza mozgása eleve nem volt egyértelmű áprilisban, de nem látszik az sem, mi tartaná tartósan növekvő pályán a kukorica árát. Így inkább a stabilitás vagy kisebb változások várhatók a folytatásban.

Még három hétig lehet jelenteni a fagykárokat
A 2016. áprilisi fagykárok folyamatosan bejelenthetőek az Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) honlapján elérhető Mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer elektronikus alkalmazáson keresztül egészen 2016. május 23-ig.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo