Csepreghy: ne szociális célra menjen a pályázati pénz

Brüsszel nem a jelenlegi pályázati, hanem a már megszüntetett rendszer miatt állította le a 700 milliárdos keretösszegű GOP pénzek kifizetését – mondta el Csepreghy Nándor helyettes államtitkár a Piac&Profit konferenciáján. Hozzátette, most az lesz a fő fókusz, hogy senki se juthasson előnyökhöz, és valóban a leginkább szükséges projektek nyerjenek.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Óriási kihívás előtt állunk, ami nemcsak Magyarország előtt áll, hanem az egész Európai Uniót érinti. A most kezdődött uniós ciklus során olyan gazdasági rendszert kell kialakítani a gazdasági világválságot követően, a technológiai forradalom közepette, amely hosszútávon is fenntartható növekedést biztosít.

Erre válasz az EU 2020 stratégia, amelynek szerves része a magyar fejlesztési stratégia, a Széchenyi 2020 program. Ennek alapvető céljai, hogy a 20-64 évesek 75 százaléka foglalkoztatott legyen, az EU teljes GDP-nek 3 százaléka K+F-re fordítódjon, az üvegházhatású gázok kibocsátását 20 százalékkal kell csökkenteni, és a megújuló energiaforrások részarányának a teljes energiamixben legalább 20 százalékot kell elérnie – mondta a Piac&Profit konferenciáján Csepreghy Nándor fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkár.

Ezek a célkitűzések alapvető változásokat tettek szükségessé a pályázati rendszerben. Az első és legfontosabb változás, hogy a teljes 12 ezer milliárdnyi uniós forrástömegnek 60 százaléka jut gazdaságfejlesztésre. Így a korábbi ciklushoz képest 84 százalékról 40 százalékra csökken azoknak a pénzeknek az aránya, amelyeket az állam fog közvetlenül elkölteni. „A rendszer átalakításának egyik legfontosabb célja volt, hogy világosabb fókuszpontokat határozzunk meg a vállalkozásoknak, ezért lesz kevesebb az Operatív Programok száma is” – hangsúlyozta Csepreghy. (Itt olvashat részletesebben az új rendszerről.)

Még ebben a hónapban jönnek az első pályázatok
Már ebben a hónapban kiírásra kerülnek az első pályázatok a GINOP keretén belül, több mint kilencvenmilliárdra pályázhatnak a vállalkozások. Hogy pontosan milyen kiírások jönnek, arról is szó esett a Piac&Profit konferenciáján. Itt találja a részleteket.
Ne lehessen szociális célokra felhasználni

Mivel a kormány szándéka szerint a munkahelyteremtés és a gazdasági növekedés ösztönzése elválik egymástól a fejlesztési célok tekintetében, ezért az államtitkár szerint a következő időszak egyik legfontosabb célkitűzése, hogy 2014 és 2020 között valóban csak a legfontosabb célkitűzéseket támogassuk. Ehhez szemléletváltásra van szükség: az a gyakorlat, hogy az uniós források segítségével életben tartanak életképtelen vállalkozásokat, immár nem fenntartható, az uniós forrásokat most már ne lehessen szociális célokra felhasználni.

A magyar pályázók és a magyar pályázati rendszer köszönőviszonyban sincsenek egymással. A korábbi pályázati rendszer annyira nehézkes, bürokratikus volt, amely egy kkv számára teljesíthetetlen volt, ezért volt szükség a 2014-ben a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség megszüntetésére. Óriási volt a pályázati menedzsment költsége: volt olyan pályázat a korábbi ciklusban, amelyben az elnyert összeg fele ment el  erre. Ezért olyan pályázati rendszer kidolgozására volt szükség, amelyben az egyszerűbb pályázatok esetén a vállalkozásoknak az automatizáltságnak köszönhetően ne kelljen pályázati tanácsadást igénybe venni, míg a bonyolult pályázatoknál legfeljebb a pályázati összeg 12 százaléka lesz felhasználható. „Pontosan erről szól az a vita, amely az Európai Unió és Magyarország között kirobbant – és aminek következtében Brüsszel felfüggesztette mintegy 700 milliárdos keretű GOP pénzek kifizetését” – mondta Csepreghy Nándor.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo